2p

Egy éve még kiégett orosz tankok és lerombolt házak sorakoztak itt. Most olyan, mint egy idilli kisváros utcája.

Az alábbi képeket Ukrajna Védelmi Minisztériuma tette közzé tegnap Twitter oldalán. A fotókon egy és ugyanaz az utca látható, bő egy év különbséggel. A helyszín az észak-ukrajnai Bucsa, az utca neve pedig Vokzalna.

Van remény. Fotó: Twitter/Ukrajna Védelmi Minisztériuma/Ruslan Kravchenko
Van remény. Fotó: Twitter/Ukrajna Védelmi Minisztériuma/Ruslan Kravchenko

A felső kép azután készült tavaly, hogy az orosz hadsereg átfogó katonai támadást indított Ukrajna ellen. Kilőtt orosz tankok és a pusztítás nyomai láthatók rajta. Az utcában szinte az összes lakóház megsemmisült.

A pusztítást féktelen erőszak kísérte: az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet tavaly nyáron közölt vizsgálata szerint az orosz csapatok emberiség elleni bűntetteket követtek el a városban a megszállás idején. Ukrán hatóságok közlése szerint a régióban több mint 9000 háborús bűnért felelősek az orosz egységek, akik 1700 civilt öltek meg, csak Bucsában pedig 700-at. Moszkva tagadja a vádakat.

A Vokzalna utcát azóta újjáépítették (alsó kép), részben külföldi támogatásokból, részben önkéntesek segítségével, akik minimálbérért, ételért és lakhatásért cserébe vállalták a munkát. Ez látható az alábbi videón is: 

A CNN februári helyszíni riportja szerint "minden sarkon" zajlik az építkezés, a rendrakási munkák pedig már szinte befejeződtek. A lakók ugyanakkor még "sérültek", azaz magukban hordozzák az egy éve átélt traumákat.

A fenti kép alapján mindenesetre két szó jut eszünkbe: van remény. Mégha a lelki sebek gyógyulása az újjáépítésnél jóval több időbe is telik majd.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG