2p

Az FPÖ viszont nem örül, hogy felkarolja kezdeményezésüket Karl Nehammer.

Karl Nehammer osztrák kancellár a készpénzhasználat jogának alkotmányba foglalása mellett foglalt állást pénteken az osztrák médiának adott nyilatkozatában.

Nehammer szerint a hagyományos fizetőeszköz használatának alkotmányba foglalása nagyon fontos az osztrák embereknek - köztük neki -, ezért felkérte Magnus Brunner pénzügyminisztert, hogy dolgozzon ki javaslatot a bankokkal szeptemberben tartandó találkozó előtt a tervezetről - jelentette az APA osztrák hírügynökség.

A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) évek óta szorgalmazza az elképzelés megvalósítását, és most élesen bírálta a konzervatív Nehammert, amiért változtatott eddigi álláspontján. Annak ellenére, hogy az Osztrák Nemzeti Bank többször is deklarálta, hogy nem tervezi a készpénz megszüntetését, az FPÖ szerint veszélyben van a készpénzhasználat joga és a névtelen fizetés szabadsága. A konzervatívok eddig elutasították ezeket az érveket.

"Nem szégyelli magát, hogy ötleteket lop a 'gonosz és szélsőséges' FPÖ-től? Nincsenek értelmes önálló gondolatai?"

- szegezte a kancellárnak kérdéseit közleményében Herbert Kickl, az FPÖ elnöke.

A közvélemény-kutatások szerint a jövő ősszel véget érő parlamenti ciklusban jelenleg egyértelműen az FPÖ áll az osztrák pártok népszerűségi listájának élén, utána az ellenzéki szociáldemokraták és a Nehammer-vezette, a baloldali Zöldekkel kétpárti koalíciót alkotó konzervatívok következnek.

Noha az osztrák alkotmány módosításához kétharmados parlamenti többségre van szükség, az FPÖ és a konzervatívok együttesen csak a mandátumok 55 százalékát ellenőrzik az alsóházban.

Az osztrákok az eurózóna leginkább készpénzkedvelő nemzetei közé tartoznak. Válság idején, például a koronavírus-járvány kitörésekor a bankokba rohantak és készpénzt halmoztak fel otthon. Ausztriában sok turista döbbenten tapasztalja, hogy egyes éttermek és kávézók nem fogadják el a kártyás fizetést.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ennyivel lehet olcsóbban tankolni a határ túloldalán
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 14:16
A benzin néhány forinttal, a dízel viszont jóval olcsóbb a szlovákiai kutaton, mint a magyarországi „védett árak”. Aki Bulgáriában tankol, ennél is kevesebbet fizet az üzemanyagokért. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint az ársapka már nem tartható fenn hosszútávon.
Makro / Külgazdaság Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:39
Egy demokrata és egy republikánus szenátor szankciókat vetne ki magas rangú magyar képviselőkre, mert Orbán Viktor megvétózta a 90 milliárd eurós, Ukrajnának szánt európai uniós hitelt. Az erről szóló törvényjavaslatot már be is nyújtották, elfogadása esetén Donald Trump dönthetne a szankciók részleteiről.
Makro / Külgazdaság Ettől félt a világ: nem enyhül a hormuzi nyomás
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:08
Abbász Aragcsi szerint Iránnak partmenti államként jogában áll nem átengedni a Hormuzi-szoroson az Egyesült Államok, Izrael, illetve szövetségeseik hajóit.
Makro / Külgazdaság Ideiglenesen leállítják a Török Áramlat gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 12:47
A magyar gázellátás szempontjából kulcsfontosságú importútvonal, a Török Áramlat gázvezeték karbantartási munkálatai egy időbe esnek több hazai és regionális szüneteléssel, ami jelentősen szűkíti majd a rendelkezésre álló kapacitásokat.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:35
A Mol informatikai rendszerátállást hajt végre március 31-ről április 1-re virradó éjszaka, amelynek ideje alatt egyes szolgáltatások átmenetileg korlátozottan lesznek elérhetőek – írja a társaság a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Makro / Külgazdaság A nagy fordulat után sem romlik a helyzet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:45
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad szombaton azt követően, hogy egy nappal korábban hosszú hetek után végre ismét olcsóbb lett a benzin és a dízel literje is.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:21
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetem tanár laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán elemezte, mi lehet a hatása a közel-keleti válságnak a magyar gazdaságra.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb a magyar – kijött a friss statisztika
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:45
Közel kétszer annyian haltak meg februárban, mint ahányan születtek.
Makro / Külgazdaság Újra felütötte a fejét a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 08:30
Az állástalanok száma már 231 ezer fő a KSH friss adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Brutálisan jó évkezdés a világ egyik legnagyobb gazdaságától, de márciustól eljöhetett a feketeleves
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 07:07
A kínai iparvállalatok nyeresége jelentősen nőtt az év első két hónapjában, miközben a hatóságok továbbra is igyekeztek mérsékelni az ipari túlkapacitás és a lanyha fogyasztói kereslet hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG