1p
"Rejtélyes gyilkosságok: kik ölik a magyarországi cigányokat?" címmel közölt tiszalöki tudósítást az amerikai Time magazin. Már az ötödik romát ölték meg Magyarországon hasonló körülmények között
"Rejtélyes gyilkosságok: kik ölik a magyarországi cigányokat?" címmel közölt tiszalöki tudósítást az amerikai Time magazin. Már az ötödik romát ölték meg Magyarországon

Kóka Jenő 54 éves gyógyszergyári munkás tiszalöki meggyilkolása április 22-én az ötödik olyan eset volt az utóbbi hónapokban, amikor megölték Magyarországon a 600 ezer fős roma közösség egy tagját - írta John Nadler tiszalöki keltezésű cikkében. Kóka Jenő temetésén Gaál Sándor esperes a több száz gyászoló előtt arról beszélt, hogy a gyilkosság egy kitörőben levő vihar része. "Tovább ölik a romákat" - fakadt ki a temetésen egy neve elhallgatását kérő éves 35 nő.

A Time Bencze József országos rendőrfőkapitányt idézte, aki elmondta, hogy 100 nyomozó dolgozik a cigánygyilkosságok ügyében. Mint fogalmazott, szorul a hurok az elkövetők nyaka körül. A magazin szerint a magyar és a roma etnikum viszonya "soha nem volt egyszerű".

Mint írta, a mostani bajok 2006-ig nyúlnak vissza, amikor egy embert a romák halálra vertek, miután elütött egy roma gyereket, aki nem sérült meg súlyosan. A feszültséget később fokozta a Magyar Gárda nemzeti félkatonai civil szerveződés megalakulása. A csoport - amelynek tagjai szélsőjobboldali nacionalista jelképeket ábrázoló egyenruhát hordanak - feldühítette a roma közösséget, mivel azt tekinti feladatának, hogy megvédje a magyarokat a "roma bűnözéssel" szemben. A düh tavaly nyílt erőszakba csapott, amikor roma házakra és személyekre lövöldöztek, és Molotov-koktélos támadásokat hajtottak végre ellenük. Bencze József elmondta: a nyomozók jelenleg 18, romák ellen irányuló erőszakos eset ügyében folytatnak vizsgálatot. A rendőrség azt feltételezi, hogy az elkövetők katonai kiképzésben részesültek - olvasható a Time-ban.

Roma vezetők attól tartanak, hogy a közösségükben felgyülemlő düh bosszúakciókhoz fog vezetni. "Nehezen tudjuk visszafogni embereinket" - fogalmazott Balogh Mihály tiszalöki cigány vezető, aki azt mondta, ha a gyilkossági ügyeket nem oldják meg hamarosan, akkor nagyon nehéz lesz visszatartani az embereket a cselekvéstől.

Balogh Mihály szerint a bosszúakciók sorozatának "szörnyű következményei" lennének egy olyan országban, amely a rasszizmus puskaporos hordójává vált és amelyet erősen sújtott a globális gazdasági válság - írta az amerikai hetilap.

A Time idézte Kolompár Orbánt, az Országos Cigány Önkormányzat vezetőjét, aki úgy látja: a gazdasági visszaesés a romaellenes programot hirdető szélsőjobboldali pártok megnövekedett támogatásához fog vezetni mind az idei európai parlamenti, mind a következő magyar parlamenti választásokon. Szerinte a válság miatt kiábrándult szavazók ezen pártok sorait erősíthetik. Hétfőn az Egyesült Államok egyik vezető napilapja, a The New York Times címoldalas írást közölt arról, hogy Magyarországon egyre több halálos merényletet követnek el cigányok ellen.

Ki vagyunk borulva a közbiztonságra 
"A romák elleni erőszak Magyarországon a legdurvább" 
Panaszkodnak a romák a rossz bánásmód miatt   
Kolompár Orbánt gyanúsítottként kihallgatták 
Angliában próbálnak szerencsét az iváni romák
Olaszliszka óta izzik a cigánygyűlölet


MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG