6p
Kedden is, szerdán is a csapból is a magyarországi menekülthelyzet folyt a német sajtóban, sokan a címlapon tudósítanak a Keleti pályaudvarnál folyó eseményekről. Valahogy nem így kellett volna bevonulnunk a köztudatba, az országunkról így kialakuló kép szörnyen rossz. Még „szégyenországnak” is elneveztek.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A bajor sajtóban különösen fontos hír, hogy mi történik Magyarországon és Ausztriában a menekültekkel, hiszen a legtöbbjük a földrajzi közelség okán ebbe a tartományba érkezik meg. A B5 Aktuell hírrádió kedden részletesen tudósított arról, hogy a hétfőn a magyar és osztrák hatóságok által továbbengedett menekültszállító vonatok reggel befutottak Münchenbe.

Hosszasan dicsérték a helyi lakosokat, akik spontán vizet, élelmiszert, pelenkát vittek a több száz felhalmozódó, regisztrációra váró menekültnek. Elhangzott, hogy a bajor kormány ellátja a menekülteket, de magyarázatot kér a magyar kormánytól a menekültkérdés kezelése miatt. Elhangzott, hogy Magyarország nem tartja be az európai jogszabályokat (amelyek szerint a menekülteket regisztrálnia kellene). Sőt egy háttérműsorban az a kifejezés is szerepelt a menekülthelyet magyarországi kezelése kapcsán, hogy „Schandeland” (szégyenország).

Szerda reggel már arról számoltak be, hogy alig érkezett menekült Münchenbe – mindössze 20 fő – a reggeli vonatokkal, bár feltételezték, hogy sokan már a határhoz közeli Rosenheimben leszállhattak. A híreket fogokozatosan a Keleti Pályaudvarnál kialakult helyzet vette át, az épület kiürítése, a menekültek bizonytalan helyzete, a rossz higéniai körülmények, az emberek tiltakozása.

Bajorországot a menekültáradat különösen súlyosan érinti, és segítséget kért a többi német tartománytól. Baden-Württenberg már vállalta is korlátozott számú menekült átvételét.

Hosszú viták után a napokban nyitották meg Bajorországban egy egykori, határhoz közeli laktanyában azt a befogadó tábort, amelynek célja, hogy az úgynevezett nyugat-balkáni (koszovói, albán, macedóniai stb.) menekülteket ideiglenesen felvegye. Az ő nagy többségük menekültkérelmét igyekeznek minél gyorsabban elbírálni, nekik ugyanis minimális az esélyük a menekültstátuszra, mivel nem háborús, polgárháborús övezetből jöttek.

A menekültkérdés és Budapest szerepelt például a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) webes címlapján, de a Reutersnél is ez volt az egyik kiemelt hír ma délben. A FAZ címe „Dühös tiltakozás a rendőrblokád ellen Budapesten”. A cikk szerint miközben száz menekült tiltakozott, hogy a rendőrség nem engedi őket a Keleti területére, további hatszáz körülvette őket, és még 1200 a föld alatti tranzitban várakozott kedd reggel.

Menekültek a tranzitzónában. Fotó: Privátbankár

Mindeközben pedig újabb és újabb menekültek érkeznek Magyarországra. „Kerítés ide, szögesdrót oda” – teszik hozzá. Az új kerítés ellenére 2284 menekültet regisztrált a rendőrség kedden. Senki sem tudja, mi lesz, a rendőrség hol feltartóztatja a menekülteket, hol meg nem. A környékbeli aluljárókkal együtt 2000-3000 emberre csak négy mobil WC jut – írják.

„Káosz Budapesten – Magyarország haragja a menekültekkel és a ’baloldali EU-val’ szemben” – hangzott a Die Welt címe ma délben. Miközben a helyzet a Keletinél egyre drámaibb, hideg és eső is fenyeget, a bécsiek megmutatják, hogyan lehet gyorsan és hatékonyan segíteni – írják.

A lap leírja az elmúlt napok történéseit, a menekültek helyzetét, és magyar politikusokat idéz, akik az EU liberális politikáját teszik felelőssé a történtekért. Megemlíti, hogy az állam csak a rendőrséggel képviselteti magát, a menekültek ellátását civil szervezetek végzik.

A Keleti aluljáróban mosdatlanság, fekália, izzadtság szaga érződik, miközben magyar járókelők szidalmazzák a menekülteket, amiért koszosak. Ezalatt a turisták csodálkoznak, hogyan lehet ennyi embert a város közepén „lecsúszni hagyni”.

 

Bécsbe hétfőn 3600 menekült érkezett, és órák alatt komplett infrastruktúra alakult ki a menekültek megsegítésére. Eközben azonban elapadtak a menekültek és az osztrák önkéntesek most hiába várnak rájuk – írják.

 

Amit az osztrák belügyminisztérium egy svájci céggel hónapok óta sikertelenül igyekezett megszervezni, azt a bécsi Nyugati Pályaudvaron néhány tucat civil önkéntes pillanatok alatt megszervezte: a menekülteknek méltó fogadtatást, védelmet és ellátást szerveztek. Itt is több tucat önkéntes érkezett vízzel, élelmiszerrel, takarókkal, pelenkákkal, arab, kurd, fárszi nyelvű tolmácsok jelentkeztek.

Vakmajom: így bánnak majd veled is

„Ahogy egyes európai államok viseltetnek irántuk, és a skála széles az elutasító közönytől a baráti segítő kézig, valójában úgy viseltetnek a polgáraik iránt is, tehát itt kiderült, hogy melyik állam represszív élősködő, és melyik szolgáltató/segítő: a polgárok is pontosan ugyanarra számíthatnak az államuktól, amit az a menekülteknek ad” – írja Vakmajom, azaz Faragó Ferenc alapkezelő az Alapbogon és saját blogján.

„Ahogy alakul a menekültválság, az EU számára nagyobb kihívásnak tűnik, mint az eurózónaválság. Nem azért, mert nem volna simán kezelhető akár pár millió menekült befogadása és integrációja (…) akkor is humanitárius kötelesség volna, ha nehezen megy, a földönfutó üldözöttnek segíteni kell (…) sőt, a migrációra, kezelt formában, szüksége is van az öregedő Európának”.

A szerző szerint az elemi szolidaritás hiánya került napvilágra az ügy kapcsán, amit „csak szupranacionális szinten lehetne menedzselni, közös határőrizettel, kvótaszerű befogadással, és ezt blokkolni látszanak főleg azok a keleti tagállamok, akik amúgy tonna lóvét kapnak a centrumtól felzárkózásra, megtagadva ezzel olyan európai értékeket, mint szolidaritás és jogállamiság, és belezuhanhatnak a bezárkózó nacionalista demagógiába, ahogy ez a legsötétebb tagállamban meg is történt.”

Ennek komolyabb következményei is lehetnek, mint az osztrák határőrizet de facto részleges visszaállítása, korlátozhatja az áruk, a munkaerő, a szolgáltatások, sőt, akár a tőke szabad áramlását az EU-ban. Nem a menekültek jelentenek fenyegetést Európára, hanem azok, akik megtagadják az európai értékeket – vallja Vakmajom.

„Merkel egyenesen a schengeni határok felülvizsgálatával fenyeget, ergo a szolidaritást nem vállaló államok akár repülhetnek is a zónából, élen persze a kérdésben gyalázatosan inhumánus” Magyarországgal – teszi hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Közel 30 százalékos fizetésemelés? Elképesztő számok jöttek ki a magyar költségvetési szektorból
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 08:30
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 8,7 százalékkal, míg a nettó fizetés 11,0 százalékkal nőtt 2026 májusában. A KSH adatai szerint az alacsony, 1,8 százalékos infláció mellett a reálkeresetek 9,0 százalékkal emelkedtek, köszönhetően a kibővített családi és anyasági adókedvezményeknek is. 
Makro / Külgazdaság Anglia a 85. percig vezetet a vb-elődöntőben, aztán jött a dráma
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 06:51
A mérkőzés utolsó perceiben Argentína megfordította a mérkőzést, Spanyolország ellen játszhatnak a torna utolsó mérkőzésén vasárnap.
Makro / Külgazdaság Ranjay Gulati: A demokratikus bátorságkultúra feltámasztása Magyarországon is hosszú folyamat lesz
Béndek Ábris | 2026. július 16. 05:46
Könnyebb ellenzékből mozgósítani, mint ténylegesen kormányozni, a tartós társadalmi változáshoz pedig a megosztó politikai csaták helyett közös nemzeti célokra van szükség – mutat rá Ranjay Gulati, a Harvard Business School professzora, akivel A merészség mikéntje c. könyve magyar megjelenése apropóján beszélgettünk. A nemzetközileg elismert transzformációkutatót a magyarországi politikai erőtér látványos átrendeződése, a rendkívüli bizonytalanság közepette előtörő karizmatikus vezetők és az államilag táplált félelemklíma kapcsán kérdeztük a bátorság természetéről. Interjúnkban Gulati professzor rávilágít, miként építik le az elnyomó rendszerek szándékosan az autonóm gondolkodást, miért igényel a magas elvárások kezelése emberfeletti vezetői merészséget, és hogyan nyerheti vissza egy autoriter berendezkedéstől megfáradt társadalom a saját cselekvőképességét.
Makro / Külgazdaság Bóka János lehet az új Gulyás Gergely?
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 17:34
Állítólag Bóka János, a volt uniós ügyekért felelős miniszter a legesélyesebb jelölt, akit a pártelnök, Orbán Viktor is támogat.
Makro / Külgazdaság Négy éve nem volt erre példa az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 16:25
Az Egyesült Államokban a termelői árak 0,3 százalékkal csökkentek júniusban az előző hónaphoz képest, miközben az elemzők stagnálásra számítottak. Ez volt az első havi visszaesés 2025 augusztusa óta, és a legnagyobb csökkenés 2025 áprilisa óta – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala (U.S. Bureau of Labor Statistics).
Makro / Külgazdaság Giga nagyságú fegyverexportot engedélyezett a német kormány az első fél évben
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:39
A német kormány mintegy 13,87 milliárd euró értékű fegyverexportot engedélyezett az év első felében, a legnagyobb kedvezményezett Ukrajna volt 2,5 milliárd eurónyi szállítmánnyal – közölte a német gazdasági minisztérium szerdán.
Makro / Külgazdaság Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra növeli dróngyártási kapacitását
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:19
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Makro / Külgazdaság Otthagyja a politikát, ide tart Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:51
A volt külgazdasági és külügyminiszter lemond parlamenti mandátumáról, és a kínai multicéghez szerződik. 
Makro / Külgazdaság Átalakítják Kármán Andrásék az Orbán-kormányok alatt megszokott rendszert
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:00
Az európai uniós források lehívása érdekében az államháztartási szabályok módosítását kezdeményezte a kormány. Az Országgyűlés honlapján olvasható törvényjavaslat szerint az ország költségvetését a kormánynak ismét ősszel kell majd benyújtania a parlamentnek.
Makro / Külgazdaság Friss előrejelzés jött: ennyivel nőhet idén a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:20
A kedvezőtlen nemzetközi környezetben idén 2 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés Magyarországon a Kopint-Tárki szerdán közzétett konjunktúrajelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG