3p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A párt elhitte a közvéleménykutatóknak, hogy földcsuszamlásszerű győzelmet fog aratni, különösen az USA déli államaiban. A demokraták nem tudták átvenni az irányítást a Szenátusban, ezzel pedig a republikánusok megakadályozhatják a komoly reformokat. Káncz Csaba jegyzete.

A világ figyelme az elmúlt napokban és órákban Trump és Biden párharcára koncentrálódott, és mindenki természetesnek veszi, hogy a volt alelnök tündöklése egyben a demokrata párt sikerét jelenti. Holott jelen esetben a demokratáknál komoly a csalódottság a színfalak mögött, ráadásul két okból is.

Megvezetett demokraták

Egyrészt a párt elhitte a közvéleménykutatóknak, hogy földcsuszamlásszerű győzelmet fog aratni, különösen az USA déli szövetségi államaiban fog tarolni. Azt gondolták, hogy ez lehetővé teszi, hogy már a választás napján győzelmet hirdethetnek, és elkerülhetik a megalázó huzakodásokat. Nos, hamar kiderült, hogy erről szó sincsen.

Donald Trump republikánus párti amerikai elnöknek és jelöltnek a washingtoni Fehér Ház Keleti terméből élőben közvetített beszéde tévéképernyőkön az amerikai elnök-, valamint képviselőházi és részleges szenátusi választások után, 2020. november 4-én hajnalban Las Vegasban. (Fotó: MTI/AP/John Locher)
Donald Trump republikánus párti amerikai elnöknek és jelöltnek a washingtoni Fehér Ház Keleti terméből élőben közvetített beszéde tévéképernyőkön az amerikai elnök-, valamint képviselőházi és részleges szenátusi választások után, 2020. november 4-én hajnalban Las Vegasban. (Fotó: MTI/AP/John Locher)

A másik ok – amint arról a Financial Times is beszámol – az, hogy a demokraták nem tudták átvenni az irányítást a törvényhozás felsőházában (Szenátus), ezzel pedig a republikánusok megakadályozhatnak minden komoly reformot. A megalázottságot csak fokozza, hogy a demokrata jelöltek csillagászati nagyságú kampány költségvetéssel dolgozhattak.

McConnell pallosa

Így fennáll a veszélye, hogy Biden 4 évig „béna kacsa” elnök lesz. A Szenátusnak ugyanis nemcsak a fontos törvénytervezeteknél van együttdöntési jogköre, hanem fontos személyiségek kinevezésénél is kulcsszerepe van, mint például a Legfelsőbb Bíróság tagjai esetében. Az elnök nem írhat alá nemzetközi egyezményt a szenátus jóváhagyása nélkül (advice and consent).

A republikánusok Barack Obama elnöksége során Mitch McConnell, a Szenátus többségi republikánus vezetőjeként már megmutatta, hogy néz ki egy teljes körű blokád-politika. Gyakorlatilag esély sincsen rá, hogy ez Biden elnöksége alatt megváltozzon.

Lebénult tervek

Ezzel elpárologtak egyes demokraták azon álmai, hogy kibővítik a Legfelsőbb Bíróságot, de a szociálpolitikai tervek végigvitelében is lebénulás várható. Ezzel együtt az Egyesült Államok várhatóan újracsatlakozik a párizsi klímaegyezményhez, visszatér a WHO-ba és felújítja iráni atom megállapodást is.

A szenátusi választáson a demokratáknak 3 helyet kellett volna pluszban megnyerniük, de a tegnapi adatok szerint csak egyet tudtak elcsípni. A republikánusok alaposan elpáholták a pénzzel jól ellátott jelölteket Texasban, Dél-Karolinában, Észak-Karolinában, Montanában, Mississippiben, Maine-ben, Kansasben, Iowában és Alaszkában.

A Képviselőházban is csalódás

Mindeközben Mitch McConnell könnyedén vette az újraválasztás akadályát Kentuckyban. Az erőviszonyok még megváltozhatnak 2021. január 15-én, amikor Georgia szövetségi államban két szenátusi hely kapcsán pótválasztásra kerül sor.

A közvéleménykutatók megvezették a demokratákat a törvényhozás alsóházával (Képviselőház) kapcsolatban is. Bár megőrizték a többségüket, de a várt 15-20 fős térnyerés helyett végül pár főnyi pozíciót még vesztettek is. Legalább 7 demokrata képviselő vereséget szenvedett olyan szövetségi államokban, mint Új-Mexikó, Oklahoma, Dél-Karolina, Iowa és Minnesota. Dél-Floridában pedig két első ciklusos demokratát is megvertek kubai származású republikánusok.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az oroszok hajlandóak eladni a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő részesedésüket
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 17:13
Az orosz tulajdonos hajlandó eladni 56,15 százalékos részesedését a Szerbiai Kőolajipari Vállalatból (NIS) – jelentette be Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter szerdán.
Makro / Külgazdaság Váratlan meglepetés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:55
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jelentősebben csökkent augusztusban – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Hónapok óta nem mozdul az inflációs ráta a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 15:19
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előző havival megegyezően 4,0 százalék volt októberben – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) szerdán közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Megint bezsebelt 30 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 13:44
Pedig csak 20 milliárdot akartak volna.
Makro / Külgazdaság Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot? Petschnig Mária Zitát erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 12:58
A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa november 26-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől megint drágul a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 12:02
Nem jöttek jó hírek.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mit kért Ursula von der Leyen Orbán Viktortól
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 07:43
Olyat, ami Orbán Viktor szerint nincs.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyenék lerántják a leplet – és ennek aligha fogunk örülni (frissítve)
Csabai Károly | 2025. november 19. 05:44
Szerda délelőtt teszi közzé az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat a 27 uniós tagország októberi éves harmonizált fogyasztóiár-indexeit. Bár Magyarország neve mellett a négy hónapja stagnáló éves inflációs számnál – ha csak egytized százalékponttal is, de – alacsonyabb érték szerepel majd, a Privátbankár Európai Inflációs Körkép friss becslése szerint a szeptemberi rangsorhoz képest még így is egy helyet rontottunk. Így már csak három EU-s államban magasabb az infláció, mint itthon: Lettországban, Észtországban és Romániában.
Makro / Külgazdaság Most az utolsó szalmaszálat is elveheti a magyar kormány Ukrajnától?
Litván Dániel | 2025. november 18. 19:24
Egy hónapja van átvágnia a gordiuszi csomót Ursula von der Leyennek, különben tényleg elfogyhat Ukrajna pénze. Orbán Viktor most tényleg célhoz érhet? Nagyító alatt ezúttal Ukrajna uniós támogatása.
Makro / Külgazdaság Még mindig kétszer nagyobb inflációt érzünk, mint amit a KSH mér
Imre Lőrinc | 2025. november 18. 17:41
Továbbra sem fűződik kamatcsökkentés Varga Mihály nevéhez, a Magyar Nemzeti Bank immár több mint egy éve 6,5 százalékon tartja az irányadó rátát. A jegybankelnök a döntés háttere mellett az amerikai védőpajzsról és a bankokat sújtó terhek megemeléséről is beszélt keddi sajtótájékoztatóján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG