2p

Törvénnyel akadályozta meg csütörtökön Ausztrália, hogy Oroszország új nagykövetséget építsen közvetlenül az ausztrál parlament mellé.

A lépést nemzetbiztonsági okokkal indokolták, ugyanis egyre nő a feszültség az Ukrajnát támogató Canberra és Moszkva között.

Anthony Albanese miniszterelnök közlése szerint a jogszabály megszünteti Oroszország bérleti jogát a nemzetbiztonsági szempontból kényes területen. A kormányfő elmondta, hogy a törvényjavaslatot a parlament mindkét háza elfogadta csütörtökön, pár órával a benyújtása után. Az MTI beszámolója szerint törvény azt követően lép hatályba - várhatóan még csütörtökön -, hogy azt a III. Károly királyt képviselő David Hurley főkormányzó is jóváhagyja.

Nem akarnak ilyen táblát látni Canberrában. Fotó: Depositphotos
Nem akarnak ilyen táblát látni Canberrában. Fotó: Depositphotos

Albanese hangsúlyozta, hogy

az ausztrál kormány elítéli Oroszország "törvénytelen és erkölcstelen ukrajnai invázióját".

Az MTI emlékeztet: Ausztrália az egyik legnagyobb támogatója Ukrajnának a NATO-tagországokon kívül a háború kitörése óta.

Az ausztrál kormány azért nyújtotta be a törvényjavaslatot, mert Oroszországnak májusban a szövetségi bíróságon sikerült megakadályoznia, hogy megszüntessék a bérleti jogát a kérdéses területen. Moszkva 2008-ban szerezte meg a bérleti jogot a területre, hogy ott nagykövetséget építsen, de az épület nem készült el a vállalt időre, ezért a canberrai hatóságok felmondták a bérleti szerződést.

Oroszország diplomáciai képviselete jelenleg a Griffith külvárosában lévő egykori szovjet nagykövetségen működik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy bejelentéssel indította az évet a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 09:53
Együttműködési megállapodást kötöttek.
Makro / Külgazdaság Ez a feszültség nem sodorja veszélybe az olajkitermelést?
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 15:47
Ülésezett az OPEC+.
Makro / Külgazdaság Visszatérhet az Egyesült Királyság az EU-ba? Válaszolt a miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 13:05
Nem terveznek hasonlót.
Makro / Külgazdaság Ebből a helyzetből vágott bele az évbe a Lidl, az Aldi és a Penny
Kollár Dóra | 2026. január 4. 06:06
Így alakultak az árak 2025-ben a legnépszerűbb diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Bizakodhatnak a hazai kis- és közepes vállalkozások?
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 11:09
Adócsökkentésekkel, beruházási és tőketámogatásokkal, fix 3 százalékos hitellel, több mint 400 milliárd forintnyi kedvezményes finanszírozással, jelentős adócsökkentésekkel, egyszerűbb adminisztrációval és digitalizációs programokkal segíti 2026-ban a kormány a mikro-, kis- és középvállalkozásokat. A cél változatlan: kiszámítható működési környezet, több beruházás, több munkahely és versenyképesebb magyar vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Frenetikusan kezdődik az év a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 3. 09:01
Folytatódhat az üzemanyagárak csökkenése.
Makro / Külgazdaság Vučić sokat sejtető választ adott a lehetséges Mol-NIS üzletre
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:43
Az orosz Gazpromnak és Gazpromnyeftnek még többségi tulajdona van a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban, de ahhoz, hogy az olajfinomító tovább működjön, ettől meg kell válniuk. A szerb elnök szerint heteken belül megállapodás jöhet.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék az egymillió forintos átlagbér ígéretével rúgták be 2026 ajtaját
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 11:01
Korábban 2028-ra ígérte a kormány az ezer eurós minimálbért és az egymillió forintos bruttó átlagkeresetet, most már csak annyit írnak, hogy a következő időszakban ez a céljuk. De az idei évre kitűzött célt sem sikerült teljesíteni, ami a minimálbér-emelést illeti.
Makro / Külgazdaság Bajnai Gordon: fordulóponthoz érkezett a gazdaság, és a politika is
Privátbankár.hu | 2026. január 2. 09:34
A mesterséges intelligencia és a demográfiai is meg fogja változtatni a gazdaságot, a munkaerőpiacot és a hadviselést – még a mi életünkben. Erről is beszélt Bajnai Gordon.
Makro / Külgazdaság Megkegyelmezett Trump az olaszok egyik kedvenc ételének
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:35
Az Egyesült Államok az eredetileg tervezettnél jóval alacsonyabb pótvámot vet ki több olasz tésztagyártóra, miután felülvizsgálta a dömpingellenes eljárás eredményeit – közölte csütörtökön az olasz külügyminisztérium.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG