2p

Az amerikai elnökválasztás nem csak az Egyesült Államokra, de a magyar belpolitikára is hatással lesz: amennyiben bukik Donald Trump, úgy egy fontos barátot veszít el Orbán Viktor. Márpedig a dolgok most úgy állnak, hogy Trump veszíteni fog. Ezért hajtja ezerrel a koronavírus elleni vakcina fejlesztését, amivel megfordítani reméli a közhangulatot. Ha ez sem jön be, és pusztítani kezd a járvány második hulláma, az sok országban növelheti az elégedetlenséget. Kollégánk, Baka F. Zoltán volt a Trend Fm Reggeli Monitor című műsorának a vendége.

Amerika választásra készül, november elején eldől, ki lesz az Egyesült Államok következő vendége. Donald Trump esélyei jók voltak még az év elején is az újraválasztásra, aztán beütött a járvány, ami felszínre hozta az amerikai társadalom társadalmi egyenlőtlenségében rejlő feszültséget. Kevesek kiváltsága a minőségi egészségügyhöz való hozzáférés, meghatározott társadalmi csoportok - a szegényebbek, kisebbségek - viszont korlátozottan férnek hozzá az ellátáshoz.

Ehhez jött hozzá a George Floyd-ügy, ami pedig a rasszizmus-antirasszizmus problémakörben nyitotta újra a társadalmi vitát, amely nem maradt meg a párbeszéd szintjén: Amerika-szerte tüntetéseken tiltakoztak a rendőri túlkapás ellen (időnként szélsőséges viselkedésbe torkollóan).

Trump kampányát ez a helyzet alaposan kikezdte, és csak egy rendkívüli fordulatban bízhat már, amely megfordítja a közhangulatot. Ez lehetne például a koronavírus elleni vakcina bejelentése, amit egy ideje már nagyon hajt az elnök, és érzékelhetően erre alapozza kampánya megmentését.

Magyar szempontból sem lényegtelen, hogyan dől el az elnökválasztás, mert egy demokrata siker az Orbán-adminisztráció pozícióját gyengítené meg: Amerika támogatása nélkül Európában sem lenne könnyű megvédenie álláspontját a jogállamisági vitákban. Ha pedig ezt még tetézi egy második közegészségügyi hullám, akkor a költségvetési források is beszűkülnek, amelyekkel meg lehetne alapozni a Fidesz számára kedvező választási eredményt.

A beszélgetést itt tudja meghallgatni:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint kellemetlen fejlemény várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 11:27
Akkor, ha piaci áron tankol. Ott ugyanis azonos mértékű változás lesz a különböző üzemanyagoknál. A védett áraknál marad minden változatlan,
Makro / Külgazdaság Hasított a magyar autópiac
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 09:38
Márciusban rég nem látott erős növekedést produkált az EU autópiaca. Az elektromos autók értékesítése nőtt leginkább, ez vélhetőleg nem független az iráni háború okozta olajpiaci helyzettől. A magyar adatok is látványos bővülésről szólnak.
Makro / Külgazdaság Már csak ez hiányzott: Zelenszkij a világra zúdíthatja a tengernyi ukrán fegyvert
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 08:38
Ebből akarnak pénzhez jutni, nekik úgyis sok a felesleg.
Makro / Külgazdaság Hatékonyabb lesz a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, mint az elszámoltatási biztosok?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 19:01
A vagyonvisszaszerzés lehetőségéről, az új Fidesz-frakció friss tagjairól és nagy hiányzóiról, a „poloskázás” miatti bocsánatkérésről, illetve az eddigi kormánypropaganda háttérbe szorulásáról is beszélgetett az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán Rangos Katalinnal és Rónai Egonnal.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes lépésre szánta el magát az Egyesült Arab Emírségek
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 17:45
Az Egyesült Arab Emírségek kilép a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC), valamint az OPEC+ -ból is – közölte kedden az emírségek energiaügyi minisztere.
Makro / Külgazdaság Záporoztak az új kormánnyal és az euróval kapcsolatos kérdések Varga Mihály felé
Imre Lőrinc | 2026. április 28. 16:45
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a várakozásoknak megfelelően 6,25 százalékon hagyta az irányadó rátát a választások utáni első kamatdöntő ülésén. A 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatón Varga Mihály jegybankelnök a monetáris politikai irányvonalai mellett számos kérdést kapott a legfontosabb aktuálpolitikai kérdésekkel és a Tisza gazdasági ígéreteivel kapcsolatban is.
Makro / Külgazdaság Tényleg jó ötlet az euró bevezetése?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:35
A Tisza-kormány elkötelezett az euró bevezetését illetően, a leendő pénzügyminiszter, Kármán András szerint 2030-ra elérhetőek a csatlakozás feltételei. Hogy milyen hatása lehet a magyar gazdaságra ennek, arról munkatársunk, Király Béla beszélt az ATV Start műsorában. Az euróbevezetés mellett a Tisza agrárprogramjának központi eleme, a zöldségek és gyümölcsök áfacsökkentése is terítékre került.
Makro / Külgazdaság A Patrióták nekimentek, de így is elfogadta az Európai Parlament a hétéves költségvetés tervét
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 15:11
Egységes tervvel állhat az Európai Parlament a tagállamok állam- és kormányfői elé: elfogadták az MFF-jelentést. Az ellentét azonban nem csak a Parlament és a Bizottság között éleződött ki, a pártcsaládok is eltérő irányba húznak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor volt szövetségese is uniós bírósághoz fordult
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:45
Szlovákia pénteken beadta panaszát az Európai Unió bíróságához az orosz gáz importját tiltó és az orosz kőolaj behozatalának leállítására való felkészülést előirányzó, idén januárban hozott uniós döntés miatt – jelentette be Boris Susko szlovák igazságügy-miniszter közösségi médiaplatformján kedden.
Makro / Külgazdaság Először döntöttek a kamatokról Varga Mihályék a választás óta
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:01
Első kamatdöntő ülését tartotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az április 12-i választás és a Tisza Párt kétharmados győzelme óta. A jegybank a politikai változás ellenére nem módosított a 6,25 százalékon álló alapkamaton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG