2p
Miután híre ment, hogy az amerikaiak 100 százalékos pótvámmal bosszulnák meg a francia digitális adót, azonnal meg is érkezett a hangaztos válaszcsapás ígérete.
Emmanuel Macron francia elnök, illusztráció. (MTI/EPA/Etienne Laurent)

Az EU készen áll arra, hogy "erős válaszlépéssel" torolja meg az USA által belengetett új, 100 százalékos büntetővámokat, mondta Bruno Le Maire egy keddi rádióinterjúban. A francia pénzügyminiszter "elfogadhatatlannak" és "szövetségeshez méltatlannak" nevezte a 2,4 milliárd dollárnyi francia termékre kivetendő pótvámot, mely egyebek mellett a habzóbort, a kézitáskákat, a sajtokat, joghurtokat és porcelánt sújtaná.

"Ez senkinek sem érdeke, sem a növekedés, sem a politikai stabilitás érdekében nem áll"

- mondta Le Maire.

Az USA által beígért pótvámok az amerikai technológiai óriáscégekre kivetett francia digitális adókra érkeznének válaszul. Washington az új francia sarcot az amerikai vállalatok elleni tisztességtelen megkülönböztetésnek minősítette. A digitális adó kapcsán hónapok óta vitázik a két fél. A franciák szerint az olyan techóriások, mint a Google, az Apple, az Amazon és a Facebook elkerülik az adózást sok digitális szolgáltatásuknál, ezért léptették érvénybe az őket sújtó adót. Ez azonban átmeneti intézkedés, és csak addig marad érvényben, amíg az OECD részvételével nem sikerül új, multilaterális alapon kidolgozott szabályrendszert elfogadni. Le Maire most megkérdőjelezte az USA elkötelezettségét ennek az új szabályrendszernek az ügyében.

Az amerikaiak azonban annyira belelendültek hétfőn, hogy tervbe vették azt is, hogy megbüntetnek egy sor az Egyesült Királyságból, Spanyolországból és Németországból származó árucikket is. A büntetővámok kiterjesztésének okaként a hivatal az Airbus európai repülőgépgyártónak nyújtott állami támogatásokat jelölte meg, amelyet a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szintén törvényellenesnek ítélt.

Agnes Pannier-Runacher francia gazdasági államtitkár felsorakozott Le Maire mellé, és úgy fogalmazott: Franciaország nem fog meghátrálni a digitális adó ügyében, és "harciasan" védeni fogja. Az amerikai fél mindeközben azzal fenyegetőzik, hogy a digitális szolgáltatásokra szintén adót bevezető Olaszország, Ausztria és Törökország kapcsán is megindíthatják azt a vizsgálatot, mely most a francia féllel szembeni durva büntetővámokhoz vezetett.

(Financial Times)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Véget ért a Napkirályok kora – e nélkül halálra van ítélve egy cég
Imre Lőrinc | 2025. október 10. 10:16
A generációváltás csak egy jól hangzó szlogen, valójában világszinten a cégek kevesebb mint ötödére jellemző, hogy családon belül öröklődik tovább a vállalatirányítás. Ami elengedhetetlen, az a független menedzsment: a rendszerváltozás utáni időszak első generációs vállalkozói ugyanakkor nehezen mondanak le a Napkirály-státuszukról. Cikkünkben a hazai kkv-szektor tipikus problémáira egy magyar viszonylatban ritkaságszámba menő fúzió segítségével világítunk rá.
Makro / Külgazdaság Trump megtiltaná a kínai légitársaságoknak, hogy Oroszországon keresztül repüljenek az USA-ba
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 08:54
Az amerikai légitársaságok régóta kifogásolták, hogy a kínai gépek átrepülhetnek az orosz légtéren, az amerikai repülők viszont nem. Trump az után beszélt a terveiről, hogy Kína szigorította a ritkaföldfémek exportellenőrzését.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint az EU a Tisza Párt adóemeléséből finanszírozná az ukránokat
Csabai Károly | 2025. október 10. 08:39
A kormányfő a szokásos péntek reggeli közrádiós interjúját ezúttal Kolozsváron adta.
Makro / Külgazdaság Kidobná Spanyolországot a NATO-ból Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 07:58
Az amerikai elnök szerint nincs rendben, hogy Spanyolország nem egyezett bele abba, hogy a GDP 5 százalékát költsék az ország védelmére.
Makro / Külgazdaság Ismét 420 alatt a svájci frank
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 07:27
Jól indult a péntek a forintnak, az euróval és a dollárral szemben is erősödni tudott. 
Makro / Külgazdaság Részvény, arany vagy ingatlan: mibe fektessünk válság idején?
Imre Lőrinc | 2025. október 9. 18:31
Válságról-válságra éljük az életünket, az elmúlt hat-hét évben teljesen más viszonyok alakultak ki a globális gazdaságban, mint a megelőző évtizedekben – hangzott el a lapcsoportunk által rendezett Klasszis Befektetői Klubon. A portfóliókat is ennek tudatában érdemes kialakítani: ideje lehet növelni a reáleszközök súlyát, és az sem mindig egyértelmű, hogy a kötvény lesz a nyerő befektetés.
Makro / Külgazdaság Ezt üzenték a horvátok a Molnak az Adria kőolajvezetékről
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 16:55
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat nem eladó, ilyen lehetőséget a kormány nem fontolgat – jelentette ki Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök a kabinet ülésén.
Makro / Külgazdaság Szavazzon! Ön szerint mekkora az élelmiszerek inflációja Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 14:01
Vajon a hivatalos adatok megfelelnek az érzékelt inflációnak? Most kiderül.
Makro / Külgazdaság Kína már nem dilemmázik, kőkemény szigorításokat hoz
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 13:21
Ezek a ritka földfémek kulcsfontosságúak számos high-tech termék gyártásához.
Makro / Külgazdaság Ennek örülhetnek Németországban
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 11:29
Németország külkereskedelmi többlete a vártnál jelentősebben nőtt augusztusban júliushoz képest, amikor a behozatal csökkenése gyorsult, a kivitelé némileg lassult a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapjára csütörtökön fölkerült adatok alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG