3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Néhány évvel ezelőtt a kínaiak vették meg a szendrői acélgyárat, azóta úgy jönnek fel, mint a festék alatt a rozsda. A HBIS letelepedését követően a szerb elnök arról vizionál, hogy még acélosabbá teszi a kínai-szerb barátságot. Mégpedig azért, hogy Szerbia ne csak nehézipari termékeket szállítson Európába, hanem “kicci, óccó” robotokat is.
Aleksandar Vucic. EPA/KOCA SULEJMANOVIC

A cikk a privátbankár.hu és a BALK együttműködésében jelenik meg.

Az amerikaiak elmentek, a kínaiak bejöttek.

A legnagyobb kiszállító

Az amerikai US Steel 2003-ban 23 millió dollárért vette meg a szendrői acélgyárat, amely 2012-ben még Szerbia legnagyobb exportőre volt.

Az acél világpiaci árának esését követően a szerb kormány 1 dollárért vásárolta vissza a gyárat, amelyet a US Steel be akart zárni. Ezzel több ezer munkahelyet mentettek meg.

A szerbek 2016-ban továbbadták a gyárat a kínai HBIS-nek (Hebei Iron and Steel), amely ígéretet tett arra, hogy senkit nem bocsát el, és ezt be is tartotta. Ma

több mint ötezren dolgoznak a szendrői vasműben,

amely ismét Szerbia legnagyobb kiszállítója, tavaly és idén maga mögé utasította a Fiat kragujevaci autógyárát is.

A szendrői vasmű legjelentősebb piaca az Európai Unió mindaddig, amíg Brüsszel nem követi az amerikai példát, és nem vezet be vámokat a tagországokon kívülről érkező acéltermékekre.

Robotok Szerbiából

A kínaiak a szendrői gyár megvásárlásakor 300 millió dolláros fejlesztést ígértek, ebből 120 millió dollárt most be is fektetnek.

Aleksandar Vučić Szendrőben lerakta a szendrői vasmű ökológiai részlegének alapkövét.

A szerb elnök szerint a legújabb beruházásnak köszönhetően lecserélik a gyár felszereléseinek nagy részét. A vasműből így lesz intelligens, környezetbarát, modern és energiatakarékos gyár.

Sokan elsiklottak felette, pedig a szerb elnök az alapkő elhelyezésekor új irányt is kijelölt.

Vučić azt szeretné, hogy Szerbia az acél mellett a robotok országa is legyen.

A szerb elnök ugyanis kijelentette, hogy

megkezdte a tárgyalásokat a kínai befektetőkkel arról, hogy robotokat előállító gyárat építenek Szerbiának.

Vučić szerint ez új távlatokat nyit Szerbia számára.

A repülő autók

A szerb elnök a Tianjinben tavaly tartott “nyári Davos fórumon” már szemet vetett a robotokra.

Azt mondta, hogy Szerbiának be kell lépnie a “negyedik ipari forradalomba”, és mindent megtesz azért, hogy bevigye hazájába a modern technológiát.

Ez a mesterséges intelligencia, most ez arat. Kérni és követelni fogom magunknak is. Lehet, hogy nem győzök, de ha mégis – akkor biztos lehetek abban, hogy sokat tettem Szerbiáért

– mondta Vučić, aki egyúttal újabb szerbiai látogatásra hívta meg Hszi Csin-ping kínai elnököt.

Aki hozhatna magával néhány “kicci, óccó” kínai robotot, mert Vučić szerint ebben rejlik Szerbia jövője. És a repülő autókban.

Vučić úgy véli: mindez hozzásegít ahhoz, hogy a fiatalokat otthon tartsák Szerbiában.

A jövőben ez hozza meg a győzelmet és az eredményeket

– szőtte tovább az álmot a szerb elnök, aki szerint hazája az elkövetkező időszakban Kína egyik kulcsfontosságú partnere lehet Európában.

Varga Szilveszter, a BALK főszerkesztőjének írása. Az eredeti cikk itt érhető el.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG