5p

Parlamenti szavazás nélkül hirdeti ki a nyugdíjreformot a francia elnök, a hírre kiújultak a tüntetések.

Emmanuel Macron francia államfő csütörtökön úgy döntött, hogy parlamenti szavazás nélkül hirdeti ki a vitatott nyugdíjreformot, miután a nemzetgyűlésben nincs biztosítva a többség a törvénytervezet elfogadásához - közölték kormányzati források.

A parlamenti szavazás megkerülése miatt több ezer feldühödött tiltakozó gyűlt össze este Párizsban a Nemzetgyűlés közelében, a Concorde téren, akik közül 120-at rongálások miatt előállítottak. A rend este 9 óra után állt helyre a francia fővárosban.

A francia alkotmány 49.3-as cikke alapján egy tervezet a parlament által elfogadottnak tekintendő, amennyiben a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és azt követően bizalmatlansági indítvány 24 órán belül nem mozdítja el a kormányt.

A kormány csütörtök délelőtt rendkívüli ülést tartott, és ott döntött a nemzetgyűlési szavazás megkerüléséről, jóllehet az ellenzéki jobboldali többségű felsőház, a szenátus délelőtt már megszavazta a szöveget, amelynek végleges változatát a parlament két házának vegyes bizottsága szerda este fogadta el.

Ezt követően Emmanuel Macron először még azt jelezte, hogy nem kívánja megkerülni a parlamenti szavazást, annak ellenére sem, hogy a nemzetgyűlésben pártja nem rendelkezik kellő többséggel. A kormány arra számított, hogy a jobbközép Köztársaságiak képviselői is megszavazzák a reformot, de a csütörtök délelőtti egyeztetéseken az derült ki, hogy erre nem mindegyikük hajlandó. 

"Jelenleg a reform parlamenti elfogadását illetően bizonytalanság van néhány szavazat miatt. Nem kockáztathatjuk a nyugdíjaink jövőjét, erre a reformra szükség van"

- mondta a szavazás megkerülésének indoklásául délután a Nemzetgyűlésben Élisabeth Borne kormányfő, akinek beszéde alatt az ellenzéki radikális baloldali képviselők folyamatosan bekiabáltak, egyesek a miniszterelnök lemondását követelték, mások "64 év, azt nem" feliratú táblákat tartottak magasba, és a Marseillaise-t, a francia himnuszt énekelték.

A kormányfő rövid beszéde után Yael Braun-Pivet, a Nemzetgyűlés elnöke elmondta: a törvénytervezet elfogadottnak tekintendő, majd péntek délutánig felfüggesztette az alsóház ülését.

Néhány perccel később a Nemzetgyűlés folyosóján az ellenzéki radikális baloldali összefogás, a NUPES képviselői jelezték, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtanak be Élisabeth Borne kormánya ellen. Marine Le Pen, a szintén ellenzéki jobboldali Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője elmondta, hogy az ő csoportja is bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen, és kész megszavazni a baloldali javaslatot is a kormány megbuktatására.

"Ez a helyzet a kormány és Emmanuel Macron totális kudarcának beismerése"

- fogalmazott Marine Le Pen. 

A kormányfő beszédét követően több ezren kezdtek gyülekezni a szakszervezetek és diákszervezetek felhívására a Nemzetgyűlés előtt. A párizsi prefektúra tájékoztatása szerint a rendőrség vízágyukkal és könnygázzal oszlatta szét a tömeget, miután többen a Concorde tér közepén álló obeliszk körüli felvonulási területet próbálták megrongálni. A rendőrség 120 embert őrizetbe vett a randalírozók közül.

A tér körüli utcákban is történtek rendbontások, az elégedetlenkedők elsősorban azokat a szeméttel teli kukát gyújtották fel, amelyeket a nyugdíjreform miatt sztrájkoló hulladékszállítók napok óta nem vittek el. 

A franciák szerdán nyolcadik alkalommal tiltakoztak utcai felvonulásokkal és sztrájkokkal a kormány nyugdíjreformja ellen, amelynek értelmében a nyugdíjkorhatár a jelenlegi 62-ről 64 évre emelkedik. A felmérések szerint a franciák 70 százaléka támogatja a tiltakozást, és 60 százalékuk egyetért a stratégiai szektorok sztrájkjával is.

A tíz napja megkezdett gördülő sztrájk elsősorban az olajfinomítókban és a hulladékszállításban érezteti a hatását, de a vasúti közlekedésben és a tömegközlekedésben már kevesebben sztrájkolnak. A párizsi utcákon viszont szerda estig 7600 tonna szemét halmozódott fel, de több nyugati nagyvárosban, Rennes-ben, Le Havre-ban és Nantes-ban is szeméthegyek borítják az utcákat a hulladékszállítók tízedik napja tartó sztrájkja miatt.

A nyugdíjreform célja, hogy a nyugdíjrendszer egyensúlyba kerüljön 2030-ig, utána a kormány szerint újabb változtatásokra lehet szükség. Az elmúlt három évtizedben több nagy nyugdíjreformot is elindítottak a francia kormányok a társadalom öregedése miatt és a nyugdíjkassza hiányának csökkentésére, és mindegyiket jelentős tiltakozó megmozdulások kísérték.

A nyugdíjreformot az államfő már az első mandátumát megelőző kampányában, 2017-ben kilátásba helyezte, majd második mandátuma legfőbb intézkedéseként harangozta be.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az évszázad gólja és a szigetekért vívott háború: Anglia és Argentína viszonya a pályán kívül is feszültséggel teli
Vámosi Ágoston | 2026. július 13. 19:23
Öt emlékezetes világbajnoki mérkőzés után ismét egymás ellen küzd az angol és az argentin válogatott, ezúttal a döntőért. A fogadóirodák az angolok mellett állnak, a csapatuk pedig az öt legértékesebb játékos nélkül is többet ér az argentin válogatottnál a Transfermarkt szerint. De ki a legértékesebb játékos, miért fontos a kivásárlási záradék, és hogyan mondhat könnyedén nemet egy csapat, amikor 150 millió eurót ajánlanak az argentin csatáráért?
Makro / Külgazdaság Megkapta az igent az alaptörvény módosítása, Sulyok Tamás hamarosan búcsúzhat
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 18:35
Átment a módosítás.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Kátai-Németh Vilmos nem mindennapi fotóval vágott vissza
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 14:26
A miniszter a Facebookon tette közzé a képet a Tisza Párt frakciójáról.
Makro / Külgazdaság Ennek az adatnak Putyin sem örülhet
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 14:01
Oroszországban gyorsult az infláció havi és éves szinten júniusban a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Visszhangzik a magyar sajtó a 107 eurós törölközőtől – valóban drágább a horvát tengerpart a Balatonnál?
Vámosi Ágoston | 2026. július 12. 16:49
Miután tavaly végigfutott a délszláv hírportálokon, a napokban Magyarországon is megjelent a dubrovniki boltban készült videó, amelyen egy csomag törölköző 107 euróba kerül. A Privátbankár megnézte a szállások és a vendéglátóhelyek árait, és annak a boltnak az akciós újságját is, ahol a felvételt készítették.
Makro / Külgazdaság A legjobb hír érkezett meg Brüsszelből, sokan erre vártak
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 13:49
Bréking: az imént kapta meg Magyarország uniós újjáépítési terve az uniós pénzügyminiszterek egyhangú jóváhagyását!
Makro / Külgazdaság Euró: nem jó hír a Tisza-kormánynak – egyetlen kritériumnak sem felel meg Magyarország
Czwick Dávid | 2026. július 10. 11:42
Lesújtó képet fest az Európai Központi Bank friss konvergenciajelentése Magyarországról. Már csak öt ország szerepel a jelentésben, ennyien maradtak az uniós csatlakozó tagállamok közül, amelyek vállalták az euró valamikori bevezetését. Közöttük Magyarország a szégyenpadon csücsül, más régiós tagállamok legalább részsikereket tudtak felmutatni. 
Makro / Külgazdaság Komoly befektetést jelentett be a Micron
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 08:46
A cég közölte, hogy 3 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államok félvezetőipari ellátási láncának megerősítésébe.
Makro / Külgazdaság Brüsszelben küzd az uniós pénzekért Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 07:04
Az uniós pénzügyi vezetőkön múlik minden.
Makro / Külgazdaság Kilőtt az M1 nézettsége az adásszünet után
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 19:25
A fekete-fehér felirat alatti nézettséget nem tudták mérni, de kétmillió környékére becsülik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG