3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.

Az XTB elemzése szerint a stabilan növekvő amerikai ipari termelést a gyártás és a kapcsolódó ágazatok bővülése hajtja. Az index a feldolgozóipart, a bányászatot és a közműszektort is magába foglalja.

A szakértők szerint az ipari termelés vártnál erősebb adatai rövid távon pozitív üzenetet közvetítenek a befektetők felé, mivel azt sugallják, hogy a tényleges termelési kapacitás és a kereslet nem gyengül olyan mértékben, mint azt néhány korábbi hónap adatai sejtették – teszi hozzá az XTB. A kapacitáskihasználtság emelkedése is arra utal, hogy a gyártók hatékonyabban használják erőforrásaikat, ami hosszabb távon is növekedési potenciált jelezhet.

Az év eleji ipari termelési adat azért is fontos, mert épp február 20-án érkezett egy eléggé lesújtó, a várakozásoktól messze elmaradó GDP-mutató. Erről bővebben ebben a cikkben olvashatnak:

Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az iparban a termelés növekedése nem minden alágazatban egyenletes. A bányászat teljesítménye például csökkent, miközben a közművek és a feldolgozóipar növekedett.

Megnőhet az inflációs nyomás

A termelői árak (PPI) vártnál nagyobb emelkedése az amerikai adatokban azt jelzi, hogy élénkülhet az inflációs nyomás a feldolgozóiparban. A termelői árindex gyorsuló üteme arra utal, hogy a gyártók a növekvő költségeiket részben átháríthatják a fogyasztói szegmensre, ami hosszabb távon befolyásolhatja az inflációs kilátásokat és a jegybanki politikát is. (Tovább csökkentve a márciusi kamatcsökkentés esélyét – a szerk.)

Ez különösen fontos, mert az amerikai jegybank gyakran figyel olyan vezető indikátorokra, mint az ipari termelés és a termelői árak, amikor a monetáris politika irányáról dönt. Az emelkedő termelői költségek ugyanis közvetetten hatnak a fogyasztói árakra – írja az XTB.

Az ipari termelés adatai – különösen, ha erősebbek a vártnál – általában támogatják az amerikai részvények teljesítményét, mivel javuló fundamentumokat mutatnak a vállalati eredményekhez. Emellett egy erős ipari szektor hozzájárulhat a GDP-növekedéshez és a munkaerőpiac erősségéhez is, amely szintén fontos tényező a makrogazdasági egyensúly fenntartásában.

Ugyanakkor az ipari termelés adatai nem mindig mozognak egy irányba — időszakosan stagnálás vagy lassulás is előfordulhat, ami azt tükrözi, hogy a globális kereslet és a belső költségvetési feltételek ingadozhatnak. Ezért a szakértők továbbra is figyelemmel kísérik a következő havi adatok alakulását, hogy biztosan lássák, hogy az ipari dinamika hosszabb távon is fenntartható marad-e.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter ezeket a számokat látva elmosolyodhat
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 19:18
Jelentős a Tisza Párt fölénye.
Makro / Külgazdaság Az Orbán-kormány egyik különadóját már nem kell befizetni
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 17:34
A kiegészítő bányajáradéknak leáldozott.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás ügyét kivizsgálja a Velencei Bizottság
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 16:04
Alkotmányos válsághelyzetről beszél.
Makro / Külgazdaság Magyarországnak és Romániának is felszólítás érkezett Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 15:43
Az előző kormány idején jött az első levél.
Makro / Külgazdaság Fájdalmas intézkedésekre is szüksége lehet a Tisza-kormánynak
Herman Bernadett | 2026. június 4. 14:37
Nem omlott össze a világgazdaság az iráni válság miatt, a kőolaj ára sem szállt el – mondják az Amundi szakértői. Akik arról is beszéltek, hogy a Tisza-kormánynak megszorításokra is szüksége lesz, ha meg akarja valósítani a terveit. 
Makro / Külgazdaság Sokkal drágább lesz a dízel holnaptól
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 11:43
A benzin beszerzési ára továbbra is változatlan marad.
Makro / Külgazdaság Kiskereskedelem: rákattantak a védett áras tankolásra a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 08:30
Az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,1 százalékkal bővült az értékesítés a KSH szerint.
Makro / Külgazdaság Nehéz terepen védené szuverenitását az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:55
A brüsszeli testület szerdán bemutatta az európai technológiai szuverenitási csomagot, amelynek célja az unió digitális autonómiájának és ellenálló képességének erősítése a félvezetők, a mesterséges intelligencia (MI), a felhőszolgáltatások és a nyílt forráskódú technológiák területén.
Makro / Külgazdaság Reformjavaslatokat és meglepő kijelentéseket is tesz az OECD Magyarországgal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:20
A magyar GDP növekedése 2026-ban várhatóan 1,6 százalék, 2027-ben pedig 2 százalék lesz – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss elemzésében.
Makro / Külgazdaság Bejelentette Vitézy Dávid, hogy mit fognak vásárolni az uniós források egy részéből
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 16:45
Lecseréljük az InterCity-flottát a most hazahozott uniós forrásokból – írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG