3p
Péntek este nem tehetett mást a görög kormány, minthogy engedett a hetek óta játszott orosz rulettben. Európa nyilvánvalóvá tette, hogy nincs komoly engedmény, a görög kassza pedig kiürült.

Minden jó, ha jó a vége

Végre összejött a megegyezés, pontosabban az eddigi program 4 hónapos meghosszabbítása. Ez csak annyit jelent, hogy az ország a lélegeztető gépen marad, amíg meg nem egyeznek egy új programról. És még ennek is van egy feltétele: ma be kell adnia a görög kormánynak egy listát, hogy az eddigi vállalásokat mivel egészíti még ki, hogy a 4 hónapos időszak alatt ugyanolyan egyensúly és elsődleges költségvetési többlet legyen, mint eddig.

Tárgyalástechnika: amikor Bruce Willis  az arcodba üvölti, hogy Hazug!

Nem volt sétagalopp a megegyezéshez vezető út: a Bruce Willishez hasonlított görög pénzügyminiszter állítólag üvöltözött és hazugnak nevezte az eurócsoport elnökét. Részletek >>

Mindez azt jelenti, hogy fizetési könnyítést, egyensúlyrontást, költekezési lehetőséget, adósság elengedést vagy halasztást nem értek el a görögök, és Európa nem is engedhetett ezekben. Ami mozgásterük maradt, az a költségvetési bevételek és kiadások szerkezetének alakítása anélkül, hogy az egyenleg változna. Például megnövelhetik az adóbeszedés hatékonyságát, vagy mérsékelhetik az állami bürokráciát, és az így befolyó többletforrást tetszés szerint elkölthetik (pl. elhalasztják vagy mérséklik a tervbe vett áfa emelést).

Kábították a népet?

Ezek után azzal vádolják a görög kormányfőt, hogy illúziót árult a választóknak a kampányban, hisz tényleges, komoly mozgástere nincs. Ezt Ciprasz úgy próbálta tompítani, hogy nagy görög tárgyalási sikernek nevezte az eredményeket. Ez így jól is van, a választókat meg kell nyugtatni, illúzióik egy részét meghagyni. Ez egyáltalán nem rossz taktika, itthon is bevált már.

A görög nép viszont tényleg örül. Na nem az eredménynek, hanem annak, hogy sikerül az eurózónában maradni, és megtakarításaik biztonságban lesznek. Nagyon jól tudták, hogy a legrosszabb megoldás az euró elvesztése, ehhez képest a jelenlegi szigorú gazdaságpolitika csak apró kellemetlenség.

Varufakisz pénzügyminiszter vasárnap nagyon bizonygatta, hogy hibátlan listát állít össze mára, melyet a pénzügyminiszterek biztosan elfogadnak. Most már tudja, hogy vékony jégen táncol, hisz ha nem fogadják el ajánlatát, akkor a 3 napos ünnep után már könnyen arra ébredhetne a görög nép, hogy nincs mit felvenni a bankokból.

Magyarázzák a bizonyítványt

Mindazonáltal kommunikációs szinten próbálják elfogadhatóbbá tenni a helyzetet. Törölték pl. a trojka kifejezést, és diszkréten csak a „3 intézményt” emlegetik. Ciprasz közölte: Görögország maga mögött hagyta a megszorításokat, a mentőprogramot és a trojkát. A választókat meg kellett nyugtatni.

Az ellenzék kemény szavakkal ostorozta a kormányt. Közölték, hogy az bármilyen propaganda kampányt folytat, nem tudják elfedni azt a tényt, hogy illúziókba ringatták, majd becsapták a választóikat.

Mindazonáltal a pénteki megállapodás időt jelent a görögöknek, 4 hónap alatt felkészülhetnek a következő mentőcsomagra úgy, hogy ezt a nép számára is elfogadhatóbb köntösbe csomagolják. Görögország most már az egyetlen, amelyik újabb mentőcsomagra szorul, miután Portugália és Írország már túljutottak a sajátjaikon.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államokban több a munkahely, de nőtt a munkanélküliség
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 18:00
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre novemberben a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi ráta pedig az elemzők által várt stagnálás helyett emelkedett.
Makro / Külgazdaság Javultak a gazdasági várakozások Németországban és az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 16:00
Decemberben a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe is javult az előző havihoz képest.
Makro / Külgazdaság Hoztak is, meg nem is Varga Mihályék az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 15:41
Alacsonyabb gazdasági növekedést, ugyanakkor alacsonyabb inflációt is prognosztizálnak a friss Inflációs jelentésben.
Makro / Külgazdaság Itt az év utolsó kamatdöntése, Varga Mihályékra jövőre nagy feladatok várnak
Imre Lőrinc | 2025. december 16. 14:00
Bár novemberben az infláció 3,8 százalékra, a jegybank toleranciasávjába csökkent, a Magyar Nemzeti Bank az év utolsó kamatdöntő ülésén sem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó ráta szintjén.
Makro / Külgazdaság Nem csökkent az euróövezet külkereskedelmi többlete
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 13:41
Októberben éves szinten nőtt, havi összevetésben stagnált az euróövezet külkereskedelmi többlete az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett első becslése alapján.
Makro / Külgazdaság Mi történt az euróövezeti gazdasággal decemberben?
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:13
Decemberben már sorban a hetedik hónapban nőtt az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint a fogyasztás jövőre is a magyar gazdaság hajtóereje lehet
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 11:47
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével (VOSZ) kedden Budapesten a digitális kereskedelmi és tranzakciós ökoszisztéma fejlesztéséről.
Makro / Külgazdaság Hirtelen sokkal olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 11:16
Jelentősen csökkennek szerdától az üzemanyag nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Egyre jobban szorul a hurok Ursula von der Leyenék terve körül – de csak színház lenne az egész?
Litván Dániel | 2025. december 16. 09:49
Két nappal az uniós csúcs előtt feloldhatatlannak látszik a patthelyzet az Ukrajnának a lefoglalt orosz vagyonból nyújtott uniós hitel ügyében. De csak játszanak az idegekkel az uniós vezetők?
Makro / Külgazdaság Több nagy bejelentésre is készül a 4iG Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 09:27
Washingtonban folytat magas szintű tárgyalásokat Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG