1p
A Dél-afrikai Köztársaság gazdasági és technológiai színvonalát tekintve fejlett, első világbeli ország az afrikai kontinensen. Legfőbb kereskedelmi partnere Európa, most mégis a szegényebb, de gyorsan növekvő szomszédos országokkal kell szorosabbra húznia a kereskedelmi kapcsolatait.

Az európai válság helyett a feltörekvő országokat választják

Az Európát sújtó válság Dél-Afrikát is súlyosan érintette, Európa gazdasági lassulása 18 év után először recesszióba taszította az országot. Így nem meglepő, hogy az európai országok adósságban úszó válságos helyzetét látva Dél-Afrika most ismét a hatalmas növekedési potenciállal bíró, szegény afrikai országok felé fordul.

Az apartheid idején a fehér kisebbség vezette ország leépítette kapcsolatait Fekete-Afrika országaival, Európára fókuszálva a külkereskedelmét - írja a Reuters. Ez a folyamat most fordulat előtt áll.

Fel kell készülnünk egy esetleges gazdasági visszaesésre, vagy elhúzódó stagnálásra azért, hogy ne érintsen bennünket olyan súlyosan, mint legutóbb. Egy kidolgozott stratégiára van szükség - mondta Lionel October, a Dél-Afrikai Kereskedelmi és Ipari Minisztérium főigazgatója a Reutersnek.

A környező országokon túl Nigéria és Egyiptom a célpont

Áprilisban a teljes dél-afrikai export 23 százaléka irányult Európába az egy évvel korábbi 28 százalék helyett. A sokszor 5 százalékkal, vagy ennél is gyorsabban növekvő afrikai gazdaságok jó célpontként kínálkoznak a visszaeső európai kereskedelmi volumen átvételére. Ezt mutatja a regionális kereskedelem 2 százalékpontos bővülése: áprilisban a kereskedelem előző évi 15 százaléka helyett 17 százaléka irányult a régió országai felé.

Simon Freemantle, a Standard Bank elemzője szerint még jócskán van kiaknázatlan lehetőség az afrikai kulcsgazdaságokkal, azaz  Egyiptommal és Nigériával való kereskedelemben. Nigéria a második legnagyobb afrikai gazdaság, 150 milliós népességével potenciális piacként kínálkozik, de a két ország kapcsolatát beárnyékolja, hogy a 2009-es District 9 című Dél-Afrikában forgatott mozifilmben kannibálként ábrázoltak nigériaiakat, negatívan befolyásolva az ország imázsát.

Habár Dél-Afrika Afrikán belüli kereskedelme 2001 óta megháromszorozódott, még így is jócskán lemarad Kínától saját kontinensén belül, hiszen Kína Afrikába irányuló kereskedelme a tizenhatszorosára nőtt ebben az időszakban. Dawie Roodt, az Efficient Group vezető közgazdásza a Reuters hírügynökségnek elmondta: Dél-Afrika előnye Indiával és Kínával szemben a szofisztikált pénzügyi rendszerben rejlik. "Ezek a távoli országok sohasem fogják úgy megérteni Afrikát, ahogyan mi" - véli a szakember.

Nyugati nyomásra Irán helyett Nigériából jön az olaj

Jacob Zuma elnök kormánya nyugati nyomásnak eleget téve csökkentette a kőolaj behozatalát Iránból. Irán már évtizedek óta Dél-Afrika legfőbb kőolajellátója, most a teheráni atomprogram miatti szankció részeként áprilisban az előző hónaphoz képest 43 százalékkal, 286 072 tonnára csökkentették az iráni kőolajimportot. Eközben a Nigériából behozott kőolaj mennyisége az ötszörösére növekedett.

Áprilisban a teljes export 23 százaléka irányult Európába az egy évvel korábbi 28 százalék helyett.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe fog kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 11:44
Továbbra sem változnak a nagykereskedelmi árak a benzin és a gázolaj tekintetében sem.
Makro / Külgazdaság Megjött a Trump-hatás az amerikai autóeladásokra
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 19:21
Az Egyesült Államokban csökkent a könnyű járművek értékesítése októberben, mivel a szövetségi kormány elektromosautó-támogatásainak megszűnése visszavetette a keresletet az akkumulátoros járművek iránt. Emellett a munkaerőpiac lassulása és a vámok miatt várható áremelkedés is korlátozhatja az idei évben a lehetséges fellendülést.
Makro / Külgazdaság Lesz ítélet az MNB-botrányokban a választásokig? Erről is kérdezzük Simor Andrást a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:09
A volt jegybankelnök, közgazdász november 12-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nekiment a K&H Bank elemzőjének
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 09:42
A kormányfő szerint beálltak a bankok a Tisza párt mögé, ezért kritizálják a gazdaságpolitikáját. 
Makro / Külgazdaság Vidéken alig épült idén új lakás az országban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 08:30
Budapest után a legtöbb új lakást Siófokon adták át.
Makro / Külgazdaság Nehéz helyzetbe kerülhet Orbán Viktor, ha betartja Donald Trump, amit mondott
Király Béla | 2025. november 4. 05:44
Az amerikai adminisztráció szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az oroszokat, ennek érdekében az egyik legfontosabb bevételi forrásukat, a gáz- és olajeladást korlátoznák. Ráadásul Donald Trump hétvégi megszólalása szerint nem fog Orbán Viktornak mentességet adni, így a szankció belátható időn belül a jelentős importkitettsége miatt Magyarországot is érinti. A magyar és az amerikai vezető pénteki találkozóján így már az is fontos eredmény lenne, ha Trump haladékot adna.
Makro / Külgazdaság A következő kormányra nehezedik a mostani osztogatások súlya – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. november 3. 19:01
Az elmúlt években összességében tapodtat sem mozdult a magyar gazdaság, 2025 végén a 2021-es szinten állhat. A választási évre fordulva már most is láthatunk egy 1500 milliárd forintnyi költségvetési többletkiadást, ami a jövőbeli, még nem ismert osztogatásokkal együtt akár a duplájára is ugorhat. Ennek az igazi terhei a következő kormányzati ciklusban csapódhatnak le, ami – bárki is nyeri a választásokat, kiigazításokat, megszorításokat hozhat magával 2026 áprilisa után – hangzott el a Klasszis Podcastban legújabb adásában, aminek vendége Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője volt.
Makro / Külgazdaság Drágán meg fogjuk fizetni a 14. havi nyugdíjat
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 17:12
A választási ígéretek között az elmúlt hetekben a legfontosabb a 14 havi nyugdíj volt. A kormány tagjai ugyan óvatosak ennek bevezetése kapcsán, ami egyébként indokolt is – mondta el kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfői adásában. A jövő évi költségvetésben ugyanis mára korábbi ígéretekre sincs forrás.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy ezt a tejet érdemes inni
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:45
A kutatók bebizonyították, hogy az alacsony vagy a magasabb zsírtartalmú tej egészségesebb.
Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte, ami Svájcban történt
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:25
Szeptemberben éves és havi összevetésben egyaránt a vártnál gyorsabban nőtt a kiskereskedelmi forgalom Svájcban – derült ki a svájci szövetségi statisztikai hivatal, a Bundesamt für Statistik által közzétett adatokból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG