4p
Régi törésvonalak mentén eszkalálódik Madrid és Barcelona szembenállása. A hétvégén a katalán rendőrség elutasította a madridi ügyészség azon felhívását, hogy helyezzék magukat egy, az állam által kinevezett rendőrségi koordinátor parancsnoksága alá. Egy elfajuló politikai csatározás a katalán függetlenségről Európában kinyithatja az etnikumok történelmi ellenségeskedésének Pandóra szelencéjét.
"Katalónia nem Spanyolország" - focimeccseket a katalán ultrák rendre kifeszítenek hasonló transzparenseket

Spanyolországban napról napra eszkalálódik a feszültség Katalónia és a madridi központi kormányzat között, amely utóbbi válogatott eszközökkel próbálja megakadályozni az október 1-re kitűzött függetlenségi népszavazást. Madrid joggal ideges, hiszen Spanyolországban a lakosság kétharmada nem a többségi nemzethez tartozik, legnagyobb számban katalán, baszk illetve gallego nemzetiségűek. A három etnikum több tartományban él, az alkotmány 17 autonóm közösséget ismer el. A katalánok Európa legnagyobb önálló állammal nem rendelkező nemzetének számítanak (7,5 millió fő), közülük 6 millióan Katalóniában élnek.

A régi törésvonalak

Carles Puigdemont, a katalán kormányfő a Süddeutsche Zeitung által közölt interjújában potenciálisan óriási veszélyekkel terhes irányba vitte el a katalóniai politikai válságról szóló vitát. Kijelentette, hogy pártja a Franco tábornok által a polgárháborúban legyőzött spanyol köztársaság közvetlen örököse, miközben a Madridban jelenleg hatalmon lévő konzervatív párt francóista gyökereire emlékeztetett.

Puigdemont először is felidézi az 1939. január 26-án kezdődött „Nagy Exodust”, amikor Barcelonát megszállták Franco csapatai. Ekkor mintegy félmillió ember fejetlenül menekülve Franciaországba akart jutni. Ebből alakult ki a katalán diaszpóra az egész világon szétszóródva, mely ma is nagyon aktív, nagy hévvel támogatva a függetlenségpárti kormány követeléseit.

Másodsorban a katalán vezető mostani üzenete, mellyel megpróbálja a francóizmus utódpártjából álló központi kormányra és a köztársasági hagyományokat képviselő katalóniai emberekre felosztani Spanyolországot, a „spanyol polgárháború nemzetköziesítésének” emlékét idézi fel. Amikor Francot a náci Németország és a fasiszta Olaszország, míg a köztársaságiakat a Kommunista Internacionálé csapatai támogatták. Itt magyar szálként kiemelendő, hogy Rákosi egykori belügyminisztere, Gerő Ernő a spanyol polgárháborúban egy nemzetközi brigád parancsnoka volt és egyben a szovjet NKVD (a KGB elődszervezete) képviselőjeként is funkcionált, szovjet állampolgárként. Ebben a minőségében könyörtelen harcot folytatott a szintén Franco ellen küzdő trockisták ellen. Gerő többek között tettestársként felelős Andrés Nin, a spanyolországi Egyesült Marxista Munkáspárt vezetőjének 1937-es meggyilkolásáért.

Kinyílhat a szelence

Káncz Csaba

A hétvégén a katalán rendőrség elutasította a madridi ügyészség azon felhívását, hogy helyezzék magukat egy, az állam által kinevezett rendőrségi koordinátor parancsnoksága alá. A katalán rendőrség (Mossos d’Esquadra) az autonómia egyik legfőbb szimbóluma és a madridi ügyészség döntése sok katalánban most felhozta az 1936-39-es polgárháború és az azt követő Franco-diktatúra emlékét, amikor a Mossos-t feloszlatták. A katalán kormány szerint a Mossos feletti hatalomátvétel sérti a Katalónia alkotmányának 164-ik cikkelyét, sérti a spanyol alkotmányt, ráadásul a madridi ügyész túl is lépte a saját hatáskörét ezzel a döntéssel.

A katalán válság azt a veszélyt hordozza magában, hogy az európai integrációs projekt kudarcot vallhat az egyik fő küldetésében. Azon nemzetek fölötti, európai éthosz létrehozásában, amely a második világháború által képviselt kataklizmára adott reakcióként született meg, és amely szörnyűségnek a spanyolországi polgárháború is integráns része volt. Egy elfajuló politikai csatározás a katalán függetlenségről most Európában kinyithatja az etnikumok történelmi ellenségeskedésének Pandóra szelencéjét.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Márton elárulta: szochó csökkentést kértek a kormánytól
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 15:41
A miniszter fontos egyeztetésen járt.
Makro / Külgazdaság Befékeztek az euróval rendelkező országok
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 12:34
Az euróövezet külkereskedelmi többlete a vártnál kisebb lett júniusban.
Makro / Külgazdaság Durván felborult az ukrán-kínai egyensúly
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 12:01
Míg az ukránok több mint 50 százalékkal kevesebbet exportáltak Kínába, addig az importjuk 25 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Bejött a Harcosok Klubja? Közelebb került a Fidesz a Tiszához
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 11:14
Az Idea Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása azt is kimutatta, hogy amennyiben a nyár közepén parlamenti választásokra került volna sor Magyarországon, akkor valószínűleg hárompárti parlament alakult volna, mert a két „nagy” párton kívül csak a DK érte volna el a frakcióalapításhoz szükséges 5 százalékos parlamenti küszöböt.
Makro / Külgazdaság Már Svájc se a régi?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 10:44
Csökkent a helvétek ipari termelése.
Makro / Külgazdaság Tovább csökkenhetnek az árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 09:47
Már ha érvényesítik a nagykereskedők lépését.
Makro / Külgazdaság Visszaszivároghat a szankcionált külföldi energetikai multi Oroszországba
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 08:34
Egy új orosz rendelet teszi lehetővé az Exxon visszatérését.
Makro / Külgazdaság Valami történt Pakson: hiba az egyik reaktorblokknál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 17. 12:05
Közleményt tett közzé weboldalán vasárnap késő délelőtt az Országos Atomenergia Hivatal.
Makro / Külgazdaság Trump tényleg megbünteti azokat, akik Oroszországgal üzletelnek?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 17. 08:02
Az amerikai kereskedelmi tárgyalók augusztus 25-29-re tervezett újdelhi látogatását lemondták, ami késlelteti a tervezett kétoldalú kereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat – jelentette szombaton az indiai üzleti és pénzügyi hírhálózat, az NDTV Profit.
Makro / Külgazdaság Fontos hírt kapott Magyarország szomszédja
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 16. 13:22
Megerősítette Románia hosszú futamidejű, devizára denominált szuverén kötelezettségeinek „BBB-” besorolását a Fitch Ratings.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG