2p
Németországban nagyjából duplájára nőtt a menedékkérők száma az utóbbi egy évben, de a kilencvenes években a mostaninál is rosszabb volt a helyzet. Akkor pár év alatt egymillió ember kért menedékjogot, főleg a jugoszláv utódállamok háborúi miatt.
(Fotó: ENSZ, UNHCR)
Az Eurostat adatai szerint Németországban tavaly 173 ezer, az idén csak az első négy hónapban 97 600 fő folyamodott menekültstátuszért. A
német migrációs hivatal jelentése szerint pedig májusban 25 992 kérelmet nyújtottak be, ami az előző évinek 108 százaléka, tehát több mint duplája. (A két statisztikai hivatal adatai nem teljesen egyeznek meg.)

A hatóságok 16 784 személynek, a kérelmezők 34 százalékának adtak menedékjogot. A legtöbb menekült Szíriából, Szerbiából, Albániából, Koszovóból és Irakból érkezett, Afganisztán a hatodik helyre szorult vissza.

Szigorították a szabályokat

Amint a hosszabb távú adatokból kiderül, a kilencvenes években volt olyan, amikor egyetlen évben (1994) 450 ezer ember kért menedékjogot, illetve három év alatt több mint egymillió. Ez a volt Jugoszlávia utódállamainak háborúi idején történt.

Amint a német hivatal korábban írta, ezután szigorították a menekültügyi szabályokat, és korlátozták a menekültkérelmek beadásának lehetőségét. Akik más, biztonságosnak számító országokból érkeztek, azokat kötelezték, hogy ezekben az országokban adják be a menekültkérelmüket. Ennek nyomán akkor erősen visszaesett a kérelmek száma.

Nálunk tízszereződés volt

A Törökországból érkezők száma is magas volt akkoriban, főleg kurd nemzetiségűek jöttek, akik bár nem mindig kaptak menekültstátuszt, vissza sem toloncolták őket.

Az egész EU-ból egyelőre a márciusi adatok látszanak megbízhatóknak, ezek szerint 60 170 fő folyamodott menekültstátuszért márciusban, míg egy évvel korábban csak 32 165.

Magyarországon májusban 9800, az év egészében 45 095 fő folyamodott menekültstátuszért, míg egy évvel korábban, 2014. januárjától májusáig csak 3800.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt az adatot nem tűzi ki a MAGA sapkájára Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 17:01
Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése lassulást mutatott decemberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Inflációs meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:40
Németországban 1,8 százalékra, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció decemberben az előző havi 2,3 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az EU-ból
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 12:37
Lassult az euróövezet gazdasági növekedése decemberben.
Makro / Külgazdaság Mi még egy hetet várhatunk arra, amit a franciák már most tudnak
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 10:17
Lassul az infláció, csak 0,8 százalékkal emelkedtek éves szinten az árak decemberben Franciaországban. 
Makro / Külgazdaság Megint jött egy rossz hír a KSH-tól: romlott az egyenleg
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:36
A kormányzati szektor III. negyedévi hiánya 909 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka. Az egyenleg 95 milliárd forinttal, 0,2 százalékponttal kedvezőtlenebb az egy évvel korábbinál – írja a KSH.
Makro / Külgazdaság Lesz mit megmagyaráznia Szijjártó Péternek
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:30
Nagyot romlott a külkereskedelmi egyenleg novemberben.
Makro / Külgazdaság Beköszönthet a Kánaán a kutakon Venezuela után? Reagáltak a szakértők
Imre Lőrinc | 2026. január 5. 19:49
A globális olajárak csökkenését várja Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államok venezuelai katonai bevatkozása után. A kormányfő mindezt a kínálat várható növekedésével hozta összefüggésbe. A valóság azonban nem ennyire egyszerű.
Makro / Külgazdaság Bulgáriának sikerült, Orbán Viktor makacsul ellenzi – egyre távolabb a magyar euró?
Vámosi Ágoston | 2026. január 5. 19:27
Akkor sem lenne egyszerű folyamat az euró bevezetése Magyarországon, ha tavasszal felállna egy új nemzetgazdasági / pénzügyminisztérium. Az uniós feltételrendszer teljesítésétől több területen is messze áll a magyar gazdaság: 5 százalékos hiánycélokkal és 7 százalék körüli kamatokkal esélyünk sincs. Megnéztük, mi kellene ahhoz, hogy a magyar boltokban is euróval fizessünk.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 16:57
Megugrott az osztrák munkanélküliség.
Makro / Külgazdaság Mostantól jobb lett Magyarországon adózni
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 16:11
Életbe lépett a korábban bejelentett 11 pontos adócsomag, kibővült a családi adókedvezmény-rendszer – mi változott január 1-jével?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG