2p
Negyedéves összevetésben nőtt, éves szinten viszont valamivel csökkent a GDP-arányos államadósság.
Sok az üres zseb

Az Eurostat közleménye szerint a GDP-arányos államadósság az idei első negyedév végén az EU egészében 84,1 százalék volt, szemben a tavalyi utolsó negyedév végi 83,6 százalékkal, miközben az adósság mértéke az eurózónában 89,2 százalékról 89,5 százalékra emelkedett. Éves összehasonlításban ugyanakkor a GDP-arányos államadósság az idei első negyedév végén az EU egészében 84,3 százalékról 84,1 százalékra csökkent, míg az euróövezetben 91,2 százalékról 89,5 százalékra esett.

A vizsgált időszakban – nem annyira meglepő módon – a görög államadósság volt a legnagyobb, ez elérte a GDP 176,2 százalékát. Utána 134,7 százalékkal Olaszország és 130,5 százalékkal Portugália következett a dobogón. A legkevésbé eladósodott országok listáját Észtország vezeti, itt az adósság a GDP 9,2 százalékát teszi ki, míg Luxemburgé 23,0 százalékát, Bulgáriában pedig 28,6 százalékot. Magyarország a maga 74,3 százalékos GDP-arányos államadóssága az EU egészét nézve a 16. legkedvezőbb adat.

Látványos ugrások voltak

Negyedéves összevetésben az unió 12 tagállamában nőtt, míg 15 tagországban csökkent az államadósság (Írországról nem közölt adatokat az Eurostat 2017 első negyedévére vonatkozóan). A legnagyobb növekedést Csehországból jelentették, ahol 3,1 százalékponttal emelkedett a GDP-arányos államadósság, majd 3,0 százalékponttal Luxemburg, 2,6 százalékponttal Horvátország, 2,3 százalékponttal pedig Franciaország következik. A legnagyobb mértékben Görögországban (mínusz 2,9 százalékpont), Hollandiában(mínusz 2,2 százalékpont) és Ausztriában (mínusz 2,0 százalékpont) csökkent az államadósság a bruttó hazai termék arányában.

Az Eurostat adatai szerint Magyarország GDP-arányos államadóssága az idei első negyedév végéig 74,3 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 76,6 százalékról, viszont az előző negyedéves 74,1 százalékhoz képest emelkedett.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európai Bizottság: addig is folytatjuk a munkát, amíg a Magyar-kormány a felállására készül
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 15:09
A brüsszeli intézményben is érezhetik, hogy sürget az idő: a következő hetekben is folytatódhat a Tisza Párttal az egyeztetés.
Makro / Külgazdaság Egyre sürgetőbb a szegedi vasút felújítása, de csak jövőre kezdhetik el a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 13:48
Hiába vannak kész tervek, évek óta csúszik a Szeged-Kiskunfélegyháza vasútvonal felújítása. A Tisza Párt a Szeged és Budapest közötti menetidőt másfél órára csökkentené a jelenlegi két és fél óra helyett, de ehhez az említett szakasz renoválása elengedhetetlen.
Makro / Külgazdaság Hiába illegális, egész Európát ellepték a kínai vape-ek
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 12:32
A szabályozatlan vape termékek forgalma már most is meghaladja a 6,6 milliárd eurót, éveken belül pedig tízmilliárdos üzlet lehet Európa-szerte.
Makro / Külgazdaság Indul a verseny az idővel: Magyar Péter szerdán Brüsszelbe megy
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 12:07
Az uniós források Magyarországra juttatásáról tárgyal Magyar Péter Ursula von der Leyennel szerdán Brüsszelben. 
Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG