4p
Bécs és Szófia katonákat küld a határaira, amely újra reflektorfénybe helyezi az Európai Bizottság két éve húzódó impotenciáját ezen stratégiai kérdés kezelésében. Rómának is pár hete elege lett a brüsszeli kutyakomédiából és Líbiával összefogva most már keményen lépnek fel. S láss csodát: míg júliusban napi 370 migráns és menekült érte el az olasz partokat, addig augusztusban eddig csupán 65.
(Fotó: ENSZ, UNHCR)

Bécs tegnap bejelentette, hogy 70 katonát küld a Brenner-hágóhoz, mivel havonta 700-1000 menekült és migráns lépi ott át a határt, többen közülük tehervonatokra kapaszkodva. Ausztriában október 15-én előrehozott választásokat tartanak, így a kormányzatnak tetterőt kell felmutatnia. Ausztria, Németország, Dánia, Svédország és Norvégia már korábban megkapták az Európai Bizottság áldását, hogy ideiglenes határőrizeti pontokat állítsanak föl, annak ellenére, hogy Schengen-övezet tagjai.

Két éve húzódó politikai impotencia

Szintén tegnap a német Die Welt napilap Kraszimír Karakacsanov bolgár védelmi miniszterrel, a Bolgár Nemzeti Mozgalom elnökével készített interjút. Ebben kijelentette, hogy 600 katonát küldenek a bolgár-török határ védelmére, beleértve „különlegesen képzett támadó egységeket”. Hozzátette, hogy a Bulgáriába igyekvő illegálisak legnagyobb része gazdasági migráns. Elkeserítőnek tartja, hogy az EU képtelen lezárni a tengeri migráns útvonalakat és felszólította az EU-t és a NATO-t, hogy állomásoztassanak csapatokat Olaszország és Görögországban a migránsok és menekültek bejutásának megakadályozására.

Bécs és Szófia lépése újra reflektorfénybe helyezi az Európai Bizottság két éve húzódó impotenciáját ezen stratégiai kérdés kezelésében. Brüsszel 160 ezer menekült és migráns áttelepítésével számolt Görögországból és Olaszországból két éves időtartam alatt. Ehhez képest ténylegesen csupán 20 ezer lett áttelepítve. Prága, Budapest, Pozsony és Varsó hivatalosan is bojkottálták az áttelepítési kvótákat. Bécs hivatalosan nem, de a részére kiosztott 1953 fős kvóta ellenére senkit nem vett át, Szófia pedig az 1302 fős kvótája ellenére csupán 50 embert.

Róma saját kezébe vette az események irányítását

Rómának pár hete elege lett a brüsszeli kutyakomédiából és Líbiával együtt most már keményen fellépnek a migránsokat és menekülteket Európába segítő nem kormányzati szervezetek (NGO) ellen.

Az észak-afrikai állam haditengerészete augusztus 10-én bejelentette, hogy a helyi hatóságok külön engedélye nélkül külföldi hajók nem léphetnek be part menti vizeire, abba az övezetbe, amelyet a migránsok "keresésére és mentésére" alakítottak ki.

Káncz Csaba

A líbiai hatóságok nem pontosították a szóban forgó övezet kiterjedését. A haditengerészet szóvivője Tripoliban közölte: az intézkedés “világos üzenet mindazok számára, akik nincsenek tekintettel Líbia szuverenitására, és nem mutatnak tiszteletet parti őrsége, illetve haditengerészete iránt”. Hozzátette: kifejezetten azon NGO-kra vonatkozik ez a szabály, amelyek illegális bevándorlókat "mentenek", és "humanitárius akciókat akarnak végezni". Az egyik líbiai járőrhajó múlt héten tüzet is nyitott egy spanyol NGO által üzemeltetett hajó irányába, hogy az üzenet biztosan megértésre találjon.

Az olasz kormány szeptemberben megkezdi líbiai befogadótáborok felállításának ütemezését is. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint az idén több mint 111 ezer illegális bevándorló érkezett az EU-ba a Földközi-tengeren keresztül. Róma és Tripoli friss fellépésének eredményeképpen augusztusban eddig napi 65 migráns és menekült érte el az olasz partokat, míg júliusban ez a szám még 370 volt.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály: „mini-kamatcsökkentési ciklus indul”
Imre Lőrinc | 2026. június 23. 17:50
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az óvatosabb, 25 bázispontos csökkentés mellett döntött a júniusi ülésén, Varga Mihály jegybankelnök bejelentette, hogy egy „mini-kamatcsökkentési ciklus” indul, amibe 3, egyenként 25 bázispontos vágás is beleférhet.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pálfordulás Varga Mihályéknál
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 15:20
A Magyar Nemzeti Bank a három hónappal korábban még 3,8 százalékos idei inflációs célját jelentősen, kereken 2 százalékponttal vitte le. Ez annak ismeretében érdekes, hogy ugyanakkor nem mertek 25 bázisponttal nagyobbat vágni az alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Nagy svunggal megy neki a V4-csúcsnak Magyar Péter, de ez nem lesz könnyű menet
Litván Dániel | 2026. június 23. 15:19
Komoly erőt képviselhet a Visegrádi Együttműködés – ha sikerül közös pontokat találnia a négy kormányfőnek. Csak nem biztos, hogy ez olyan könnyű lesz.
Makro / Külgazdaság Óvatosabb maradt a jegybank, de február után itt az újabb kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 14:01
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Az irányadó ráta így 6,25 százalékról 6 százalékra süllyedt.
Makro / Külgazdaság Megszavazták: újra búcsút inthetünk a rögzített áraknak
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 13:13
Az Országgyűlés mai döntését követően már hivatalos, hogy kivezetik ezt az árszabást.
Makro / Külgazdaság Még nincs vége a szép napoknak – megint olcsóbb lesz ez az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 09:33
Szerdán újabb érdemi fordulat érkezik a magyarországi töltőállomások árszabását tekintve.
Makro / Külgazdaság Kitört az optimizmus Európában?
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 19:46
Javul a hangulat.
Makro / Külgazdaság Az új gazdasági éra egyik fontos lépését tehetik meg Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. június 22. 19:22
Jegybanki célsáv alatti infláció, tovább javuló nemzetközi befektetői megítélés, többéves csúcsokat döntő forint, csökkenő olajárak – úgy tűnik, összeálltak a csillagok ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden, február után ismét lejjebb vigye a jelenleg 6,25 százalékon álló alapkamatot. Az egyetlen intő jel a kiszámíthatatlan geopolitikai környezet mellett az, hogy a világ nagy központi bankjai ismét a monetáris szigorítás útjára léptek vagy léphetnek – erről beszélt kollégánk, Imre Lőrinc, az Mfor és a Privátbankár újságírója a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: itt a Tisztítótűz Művelet, így távolítják el Sulyok Tamást
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 13:45
A miniszterelnök a parlament előtt beszél.
Makro / Külgazdaság Nagyot mentett a májusi számokon az új kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 11:58
Éves szinten 173 milliárd forinttal jobb adat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG