2p
Petro Porosenko elmondása alapján készek visszaütni az „agresszornak”, vagyis Oroszországnak.
A harcokban megrongálódott otthona kitört ablakában áll egy idős nő a Donyeck melletti, ukrán ellenőrzésű Avgyijivkánál 2017. február 2-án. Forrás: MTI/AP/Jevgenyij Maloletka

Az ukrán államfő szerint az oroszok fegyverekkel támogatják a kelet-ukrajnai szakadárokat és katonai erővel is részt vesznek a konfliktusban. Porosenko mindazonáltal leszögezte, hogy még rengeteg munka van hátra az ukrán hadsereg további erősítése, korszerűsítése és NATO-kompatibilissé tétele terén. Ígéretet tett ugyanakkor arra, hogy keres és talál hatékony megoldást az Európában a legnagyobb, az egész világban pedig a harmadik legerősebb orosz hadsereg visszatartására.

Porosenko szerint 130 ezer felkészült tisztet és tartalékost képes mozgósítani Ukrajna, ha a Donyec-medencében kiéleződik a helyzet. Emlékeztetett arra, hogy a konfliktus kirobbanása óta eltelt három évben végrehajtott hat mozgósítás alatt összesen 200 ezer tartalékost hívtak be szolgálatra. Adatai alapján már mintegy 100 ezren vannak, akik szerződéses katonákként teljesítenek szolgálatot az országban. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Kijev továbbra is a békés, diplomáciai és jogi megoldást keresi elsődlegesen.

Mattis is ott van

A kijevi parádén egyébként mintegy 4,5 ezer ukrán katona vonult fel, köztük mintegy ezren, akik részt vettek a Kijev által terrorellenesnek nevezett kelet-ukrajnai műveletben. Rajtuk kívül az Ukrinmform ukrán hírügynökség jelentése szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Litvánia, Lettország, Észtország, Lengyelország, Románia, valamint Grúzia és Moldova is képviseltette magát felvonuló katonákkal. Ez az első katonai parádé Ukrajna 26 évvel ezelőtti függetlenné válása óta, hogy NATO-tagállamok - ráadásul ekkora számban - részt vesznek a szemlén.

Az előzetes híradások szerint a katonai parádét megtekintette James Mattis amerikai védelmi miniszter is, aki a nap folyamán megbeszéléseket folytat az ukrán fővárosban. A tárgyalások középpontjában várhatóan a kelet-ukrajnai válság rendezése áll majd, erről itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.>>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államokban több a munkahely, de nőtt a munkanélküliség
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 18:00
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre novemberben a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi ráta pedig az elemzők által várt stagnálás helyett emelkedett.
Makro / Külgazdaság Javultak a gazdasági várakozások Németországban és az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 16:00
Decemberben a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe is javult az előző havihoz képest.
Makro / Külgazdaság Hoztak is, meg nem is Varga Mihályék az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 15:41
Alacsonyabb gazdasági növekedést, ugyanakkor alacsonyabb inflációt is prognosztizálnak a friss Inflációs jelentésben.
Makro / Külgazdaság Itt az év utolsó kamatdöntése, Varga Mihályékra jövőre nagy feladatok várnak
Imre Lőrinc | 2025. december 16. 14:00
Bár novemberben az infláció 3,8 százalékra, a jegybank toleranciasávjába csökkent, a Magyar Nemzeti Bank az év utolsó kamatdöntő ülésén sem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó ráta szintjén.
Makro / Külgazdaság Nem csökkent az euróövezet külkereskedelmi többlete
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 13:41
Októberben éves szinten nőtt, havi összevetésben stagnált az euróövezet külkereskedelmi többlete az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett első becslése alapján.
Makro / Külgazdaság Mi történt az euróövezeti gazdasággal decemberben?
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:13
Decemberben már sorban a hetedik hónapban nőtt az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint a fogyasztás jövőre is a magyar gazdaság hajtóereje lehet
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 11:47
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével (VOSZ) kedden Budapesten a digitális kereskedelmi és tranzakciós ökoszisztéma fejlesztéséről.
Makro / Külgazdaság Hirtelen sokkal olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 11:16
Jelentősen csökkennek szerdától az üzemanyag nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Egyre jobban szorul a hurok Ursula von der Leyenék terve körül – de csak színház lenne az egész?
Litván Dániel | 2025. december 16. 09:49
Két nappal az uniós csúcs előtt feloldhatatlannak látszik a patthelyzet az Ukrajnának a lefoglalt orosz vagyonból nyújtott uniós hitel ügyében. De csak játszanak az idegekkel az uniós vezetők?
Makro / Külgazdaság Több nagy bejelentésre is készül a 4iG Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 09:27
Washingtonban folytat magas szintű tárgyalásokat Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnöke.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG