2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Elkészült az Eurobarometer első felmérése, amit az orosz-ukrán háború kitörése óta végeztek. 

Minden eddiginél magasabb az Európai Unió támogatottsága, Oroszországot pedig sokkal kevesebben látják szimpatikusnak, mint három évvel ezelőtt – ez derül ki az Eurobarometer szerdán közzétett jelentéséből. A 27 uniós tagországból közel 27 ezer megkérdezett bevonásával készítette el a felmérést az Európai Parlament megbízásából a Kantar intézet a 15 év feletti lakosság körében.

Találatot kapott villamosok egy kocsiszínben a kelet-ukrajnai Harkivban 2022. június 10-én. Fotó: MTI/EPA
Találatot kapott villamosok egy kocsiszínben a kelet-ukrajnai Harkivban 2022. június 10-én. Fotó: MTI/EPA

A kutatás szerint szinte az unió polgárainak többsége úgy érzi, élete már nem marad ugyanolyan, mint volt az orosz-ukrán háború kitörése előtt.

Magyarországon a megkérdezettek szerint még csak most fogják megérezni igazán a mindennapi életükben a háború gazdasági következményeit. 

Az április 19. és május 16. között végzett felmérés az első Eurobarometer-kutatás, amit az orosz–ukrán háború kitörése óta készítettek. 

Összességében a kutatás eredményei azt mutatják, hogy Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújának kezdete óta a polgárok egyetértenek az EU döntéseivel és támogatják a lépéseiket, a válság pedig megerősítette az unió támogatottságát az emberek körében” – írják a kutatás összefoglalójában.  

Tízből hat válaszadó ugyanis elégedett a háborúra adott uniós válaszlépésekkel, és tízből nyolcan egyetértenek a Putyin-rendszer elleni gazdasági szankciókkal.

Hozzáteszik viszont, hogy a háború következményei miatt a lakosság úgy érzi, komoly gazdasági válság fenyegeti Európát. A koronavírus-járvány miatt pedig már a konfliktus februári kitörése előtt is érezni lehetett az emberek életszínvonalában az infláció és az áremelkedések hatását.

Nagyon sokan egyébként már most is úgy érzik, hogy csökkent az életszínvonaluk: 40 százalék nyilatkozott úgy, hogy érzi a pénztárcáján a háború hatását.

Magyarországon is az uniós átlaghoz nagyon hasonló véleménnyel vannak az emberek az EU-n kívüli országokról: itthon a megkérdezettek több mint háromnegyede látja negatív szereplőnek az oroszokat, míg 17 százalék pozitívnak. Érdemi különbség Kína és Törökország megítélésében van: az uniós átlaghoz képest jóval magasabb arányban, 40 százalék körül emlegették a két ázsiai országot pozitívan a magyarok.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy mutató, amiben lehagytuk Ausztriát
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 17:57
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,8 százalékra lassult decemberben a novemberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Eldőlt, mikor indul el Debrecenben a kínai akkumulátorcég
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 16:30
Az EVE Power Hungary Kft. január végén toborzási kampányt indít Debrecenben és a környező településeken: mintegy 400 új munkavállaló, elsősorban technikus, mérnök és támogató munkatárs felvételét tervezik az épülő debreceni gyárukba, amely a BMW Group beszállítója – jelentették be a gyár vezetői kedden sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Bejött az átállás, nagy formában az amerikai munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 15:20
Az amerikai magánszektorban a munkahelyek száma átlagosan heti 8 ezerrel nőtt a december 27-én véget ért négy hétben az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet kedden közzétett kimutatása szerint.
Makro / Külgazdaság Európai bankvezér a Privátbankárnak: stratégiai hiba lenne, ha nem vennénk fel Ukrajnát az Európai Unióba
Imre Lőrinc | 2026. január 20. 14:26
Az összes európai uniós ország szerepet játszhat az ukrajnai újjáépítésben a háborút követően. Azok az államok viszont előnybe kerülhetnek, amelyek Ukrajna jövőbeli biztonságához is nagyobb mértékben járulnak hozzá – mondta el a Privátbankárnak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénzügyi intézményekért felelős ügyvezető igazgatója Bécsben, a 31. alkalommal megrendezett Közép- és Kelet-európai Fórumon. Francis Malige szerint szigorú szabályok felállítására van szükség az újjáépítés kapcsán, különösen a közpénzek elköltését illetően. Emellett stratégiai hibának nevezte, ha Ukrajna a jövőben nem válna az Európai Unió tagjává. Interjú.   
Makro / Külgazdaság Oroszország számára előnyös lenne a Mol-NIS üzlet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:56
Szergej Lavrov szerint ezzel jól járnak.
Makro / Külgazdaság Leesett az elemzők álla ettől a német adattól – itt a fordulópont?
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:39
Messze túlszárnyalta a várakozásokat a fontos mutató.
Makro / Külgazdaság Újabb 30 milliárd forintot kapott az Orbán-kormány, de 37 is lehetett volna
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:07
Változatlan hozammal értékesítették a kincstárjegyeket.
Makro / Külgazdaság A világ vezérigazgatói is aggódva várják ezt az évet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 10:43
Harmaduk sem vár bevételnövekedést. Mesterséges intelligencia, vámok, kiberkockázatok is hozzájárulnak a borús hangulathoz.
Makro / Külgazdaság Kínából rendel? Akkor készüljön, vége a jó világnak!
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:46
A vásárlók, a webshopok és a logisztikai cégek is meg fogják érezni az új uniós szabályozást.
Makro / Külgazdaság Tételes beszámoló helyett már csak nyilatkozatot kér a kormány a pénzért cserébe
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:04
Bizonyos támogatások esetén elég lesz ezzel igazolni, hogy jól költötték el az állam pénzét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG