3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

89:10-re nyert az amerikai szenátusban az USMCA, mely a NAFTÁ-t váltja.
Donald Trump amerikai elnök (MTI/AP/Jeff Robertson)

Az amerikai szenátus elsöprő többséggel megszavazta csütörtökön az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada közötti új észak-amerikai kereskedelmi egyezményt.

A szenátus 89:10 arányban fogadta el az 1994 óta érvényben volt Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA) felváltó új megállapodást (USMCA). A demokrata többségű képviselőház már december 19-én - a demokrata politikusok által kért módosításokat követően - kétpárti egyetértéssel megszavazta a megállapodást, amelyet így már csupán Donald Trump amerikai elnöknek kell aláírnia, hogy törvényerőre emelkedjék.

"Igazán olyan hetünk van, amikor a nemzet, az elnök és a nemzetközi kereskedelmünk alapvető eredményeket könyvelhetünk el" - fogalmazott a voksolás után Mitch McConnell, a szenátus többségi republikánus frakciójának vezetője, utalva arra, hogy egy nappal korábban Donald Trump a Fehér Házban Kínával írta alá a részleges kereskedelmi megállapodást.

A szenátusi voksolás után Trump újságíróknak nyilatkozva "fantasztikusnak" nevezte az új egyezményt, és sajnálkozott, hogy az ellene folyó alkotmányos felelősségre vonási eljárás (impeachment) elhomályosítja ennek a jelentőségét.

Donald Trump 2016-os elnökválasztási kampányának sarkalatos kérdése volt az Egyesült Államok korábbi szabadkereskedelmi egyezményeinek felülvizsgálata. Az 1994-ben kötött NAFTA-t felmondta, és 2017 januárjában - beiktatása utáni első munkanapján - elnöki rendeletet írt alá arról is, hogy Washington kilép a Csendes-óceáni Partnerség (TPP) nevű szabadkereskedelmi egyezményből.

A NAFTA-t az amerikai elnök "a történelem legrosszabb megállapodásának" minősítette, és ezt az egyezményt okolta több ezer amerikai munkahely megszűnéséért. A NAFTA ugyanis lehetővé tette, hogy az amerikai vállalkozások áttelepítsék termelő kapacitásaikat Mexikóba, ahol alacsonyak a munkaerőköltségek. Az új egyezmény továbbra is biztosítja a szabad kereskedelmet, de tartalmaz számos szigorítást és újdonságokat. A többi között szigorúbb munkaügyi szabályokat ír elő, és lehetővé teszi az Egyesült Államoknak a gépjármű-gyártás növelését.

Az amerikai Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság (ITC) még tavaly áprilisban azt prognosztizálta, hogy az új egyezmény az elkövetkező öt évben 68 milliárd dolláros "lendületet" ad az amerikai gazdaságnak, és mintegy 180 ezer új munkahely megteremtésére ad alkalmat.

Az USMCA-t Mexikóban már ratifikálták, Kanadában pedig várhatóan január végén kerül erre sor.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egyre lazább a munkaerőpiac, évente 35-40 ezer ember esik ki
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 09:54
Beszűkülő lehetőségek, növekvő álláskeresési idő, lassan javuló foglalkoztatási kedv – néhány fontos hívószó a Magyar Közgazdasági Társaság kerekasztal-beszélgetéséből, amelyen a meghívott szakértők a 2026-os munkaerőpiaci várakozásokat vették nagyító alá. Szó volt a harmadik országbeli munkavállalók behozataláról, a külföldön élő magyarok esetleges hazatéréséről és arról is, hogy mekkora terhet jelent a vállalatok számára a minimálbér és a garantált bérminimum megemelése.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: a januári rezsi mindenkinek ajándék
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 16:15
Közösségi oldalán már jópofa fotóval vezette fel bejelentenivalóját. 
Makro / Külgazdaság Zöld utat adott az Európai Parlament az ukrán hitelnek
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 15:36
Szerdán a Parlament zöld utat adott a Tanács döntésének a megerősített együttműködési eljárás alkalmazásáról, hogy az EU 90 milliárd eurós támogatási hitelt nyújtson Ukrajnának.
Makro / Külgazdaság Nem ezt várták decemberben a brit inflációtól
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 15:16
A vártnál nagyobb ütemben gyorsult az éves brit infláció decemberben.
Makro / Külgazdaság Hihetetlenül bejött az arany régiós versenytársunknak – elit listára kerültek
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 14:56
A lengyel jegybanki tanács úgy döntött, hogy 700 tonnára növeli az ország aranytartalékát, aminek révén Lengyelország a legnagyobb aranykészlettel rendelkező tíz állam közé kerül – írta szerdán a Rzeczpospolita napilap.
Makro / Külgazdaság Itt az akcióterv a vendéglátóipar kisegítésére
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 13:44
5+1 elemből álló akcióterv indul a vendéglátóipar támogatására, amelynek célja a szektor versenyképességének javítása és a fekete foglalkoztatás visszaszorítása,
Makro / Külgazdaság Nem áll le a drágulás a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 12:13
A benzin nem lesz drágább.
Makro / Külgazdaság Davosban is tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 10:56
Jászai Gellért találkozott Aleksandar Vučić-csal, Szerbia elnökével.
Makro / Külgazdaság Egy mutató, amiben lehagytuk Ausztriát
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 17:57
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,8 százalékra lassult decemberben a novemberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Eldőlt, mikor indul el Debrecenben a kínai akkumulátorcég
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 16:30
Az EVE Power Hungary Kft. január végén toborzási kampányt indít Debrecenben és a környező településeken: mintegy 400 új munkavállaló, elsősorban technikus, mérnök és támogató munkatárs felvételét tervezik az épülő debreceni gyárukba, amely a BMW Group beszállítója – jelentették be a gyár vezetői kedden sajtótájékoztatón.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG