3p
Nagyon pörög a magyar ipar, de jövőre lassulással számolnak az elemzők.
Októberben az ipari termelés 1,7 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest és 10,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az év első tíz hónapjában az ipari kibocsátás 7,1 százalékkal volt nagyobb, mint a múlt év azonos időszakában. Részleteket itt olvashat >>>>

Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője úgy látja, az ipari kilátások továbbra is nagyon kedvezőek, ezt mutatja a kiemelt feldolgozóipari ágazatok októberi rendelésállományának 11,1 százalékos, illetve az új rendelések volumenének 20,3 százalékos növekedése az előző év azonos időszakához képest.

Az ipari termelést olyan szinten tudja húzni az autógyártás, ami érdemi növekedési pályára állítja az egész ágazatot - fogalmazott az elemző, kiemelve, hogy a járműgyártás termelésének volumene csaknem 27 százalékkal bővült éves összevetésben.
Elváltunk a németektől

Balatoni András arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt hónapok adatai alapján a magyar ipari teljesítmény elválik a némettől; hiába romlanak a német kilátások, a magyar ipari növekedési pálya továbbra is kedvező.

Az elemző az első tíz hónap átlaga alapján a teljes idei évre 7,5 százalék körüli növekedésre számít, hozzátette ugyanakkor, hogy az év végi, főként a decemberi várható növekedés nagyon bizonytalan.

Jövőre várhatóan lassuló ütemben emelkedik majd az ipari termelés, nem látni a friss külföldi működőtőke-befektetéseket - jelezte Balatoni András.

Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste Bank makroelemzői is kifejtették az MTI-hez eljuttatott kommentárjukban: az elmúlt hónapokban látott folyamatok szinte változatlanok maradtak, továbbra is az autóipar volt az ipari termelés elsődleges motorja. Az autóipar jelentőségét jól mutatja, hogy a magyar feldolgozóipari termelés csaknem egyharmadát biztosítja. A többi nagy súlyú iparág, mint például az éves összevetésben 3,5 százalékkal bővülő élelmiszergyártás, valamint 12,7 százalékkal duzzadó elektronikai cikkek gyártása is hozzájárult az októberi ipari termelés növekedéséhez - hívták fel a figyelmet.

Kommentárjuk szerint a beszerzési menedzser index, illetve a rendelésállományi mutatók alapján folytatódhat az ipari termelés bővülése novemberben, illetve decemberben is. Nem várható azonban az októberihez hasonló ütem, mert 2014 utolsó két hónapja kifejezetten erős volt, így magasabb bázisról kell "elrugaszkodni" - közölték.

Az Erste elemzői szerint míg tavaly átlagosan 7,7 százalékkal bővült az ipari termelés, idén valamelyest kisebb mértékben, 7 százalék körüli ütemben emelkedhet, jövőre pedig várakozásuk szerint 4-5 százalékra lassulhat az ipari termelés növekedése.

Így örül az NGM

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében hangsúlyozta, hogy októberben sorozatban 26. hónapja erősödött az ágazat. Az ipar növekedése továbbra is kiegyensúlyozott szerkezetben zajlik, a feldolgozóipar tizenhárom alágából tizenegyben termelésbővülést mértek, és az ország minden régiójában nőtt az ágazat teljesítménye - közölte a tárca, hozzátéve, hogy az októberi bővülést továbbra is a feldolgozóipar, azon belül a járműgyártás és a hozzá szorosan kapcsolódó ágazatok támogatták érdemben.

A minisztérium szintén kiemelte, rövid távon az ipari termelés növekedését vetíti előre az a tény, hogy a kiemelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése októberben kiemelkedő mértékben emelkedett a tavalyihoz képest, és a bizalmi indikátorok változatlanul pozitív képet vetítenek előre.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
Makro / Külgazdaság Új GDP-szám érkezett, negyedjére vajon eltalálják az elemzők?
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 19:19
Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.
Makro / Külgazdaság Ezt nem teszi ki az Orbán-kormány az ablakba: Brüsszel bekeményített
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 14:34
Több területen is kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG