4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyot nőtt az ipari termelés októberben, most végre kiderül, mi húz a legjobban.

2015 októberében az ipari termelés volumene 10,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A munkanaphatástól megtisztított index 12,7 százalékkal emelkedett. A termelés 2015 első tíz hónapjában 7,1 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál – közölte második becslését a Központi Statisztikai Hivatal.

Októberben:

  • Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás indexe 1,7 százalékkal nőtt.
  • Az ipari termelés volumene 10,1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. (Az első becslésben közölt októberi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.)
  • Az ipari export volumene 14,5 százalékkal meghaladta a 2014. októberit. A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét adó két alág közül a 38 százalékot kitevő járműgyártás kivitele 24 százalékkal nőtt. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export 16 százalékát nyújtó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 15 százalékkal emelkedtek.
  • Az ipar belföldi értékesítése 5,2, ezen belül a feldolgozóiparé 7,1 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban.
  • Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2014 októberéhez viszonyítva a feldolgozóipar termelése 10,5, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 11,3 százalékkal emelkedett, a csekély súlyú bányászaté jelentősen, 38 százalékkal visszaesett.
  • A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csak kettőben csökkent a termelés. A többi alágban 1,6 és 27 százalék közötti volumennövekedést mértünk az előző év azonos hónapjához képest.
  • A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint háromtizedét képviselő járműgyártás kibocsátása kiugróan, 27 százalékkal bővült. A közúti gépjármű gyártásában a növekedés üteme még ennél is magasabb (34%) volt.
  • A feldolgozóipari rangsorban második alág, a feldolgozóipari termelés 12 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 12,7 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit, nagyrészt az alág 44 százalékát képviselő elektronikus fogyasztási cikkek gyártásának (21%), valamint a kisebb súlyú elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártásának (27%) kimagasló teljesítménybővülésének eredményeként.
  • A harmadik legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelésből 11 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3,5 százalékkal nőtt az összes értékesítés 43 százalékát adó kivitel 11 százalékos élénkülése miatt. A hazai eladások ugyanakkor 1,8 százalékkal csökkentek. Az alág 11 alágazatából hatban 3,3 és 18,4% közötti volumenbővülést, a többi ötben visszaesést regisztráltunk. A legnagyobb (az alág termelésének 24 százalékát kitevő) alágazat, a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 6,7 százalékkal emelkedett, míg a leginkább, 18,4 százalékkal nőtt a takarmány gyártása (a negyedik legnagyobb alágazat).
  • A közepes súlyú gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártásában folytatódott a kétszámjegyű növekedés: 12,8 százalékkal bővült a termelés a tárgyhónapban.
  • Ötödik hónapja emelkedik a szintén közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása: a kibocsátás 7,0 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban. A belföldi értékesítés nagyobb mértékben emelkedett (11,6%), mint az export (2,7%).
  • Kéthavi csökkenés után 4,3 százalékos növekedés volt a kisebb súlyú gyógyszergyártásban.
  • Visszaesést két alágban mértünk: a feldolgozóipari termelés 6,0 százalékát adó gép, gépi berendezés gyártásában (11,8%), valamint az ennél kisebb súlyú kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (11,9%). Mindkét alágban elsősorban a külpiaci kereslet csökkenése fogta vissza a kibocsátást.
  • A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 20 százalékkal emelkedett 2014 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 22, az új exportrendelések 20 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány 11,1 százalékkal meghaladta a 2014. októberit.

Január–októberében az előző év azonos időszakához képest:

  • Az ipari termelés 7,1 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 9,5, a 36 százalékát képviselő hazai értékesítésé 2,9 százalékkal nőtt.
  • Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 4,5 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,9 százalékos létszámnövekedés mellett következett be.
  • Magyarország területi egységei közül az ipari termelés minden régióban emelkedett. A legnagyobb mértékű volumenbővülés ebben az időszakban Dél-Alföldön (10,8%) volt, a többi régióban 4,2 és 10,2 százalék között nőtt a kibocsátás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG