3p
Egy polgári kezdeményezés hatására alaposan átvizsgálhatja a magyar demokrácia állapotát az Európai Bizottság.
Európai Unió zászlók előtt a Berlaymont épület (Európai Bizottság), Brüsszel, Belgium.

 

Az EUrológus úgy értesült, hogy döntés születhetett az Európai Bizottság biztosi kollégiumán belül az "Ébredj, Európa!" elnevezésű polgári kezdeményezéssel kapcsolatban, amely szerint Magyarországon autoriter rendszer épül.

A kezdeményezést a brüsszeli Európai Humanista Föderáció népszerűsíti, szerintük Orbán Viktor folyamatosan aláássa Magyarországon a jogállamiságot. A szervezet szerint a magyar miniszterelnök "veszélyezteti a közös európai projektet" és azt akarják, hogy az Európai Unió az úgynevezett "hetes cikkely szerinti eljárás" alapján vizsgálja meg a magyar demokrácia állapotát, és tegye meg a szükséges konzultációs lépéseket, ha nem találják a helyzetet kielégítőnek.  A kezdeményezést a blog értesülései szerint akkor fogadták el, amikor Navracsics Tibor európai biztos távol volt az üléstől.

Ha a kezdeményezést valóban nyilvántartásba vették kedden - az EUrológus erről hétfőn kap konkrét információkat - akkor aláírásgyűjtés következik: a 28 uniós tagország közül legalább hétből származó, legkevesebb 1 millió uniós polgárnak kell támogatnia úgy, hogy az országonkénti minimumot elérjék - írják.

Mit akarnak Brüsszelből?

Az EUrológus arról is beszámol, hogy a Föderációnak nincs magyar tagja. Vezetőjük, Pierre-Arnaud Perrouty viszont elmondta, attól tartanak, hogy az Orbáni politizálás átterjed más országokra is, az pedig végzetes lehet az Európai Unióra nézve - "a magyar kormány eltávolodik az európai alapértékektől.” - mondta Perrouty, aki szerint a lengyel választások már ennek a szelét hozták.

Ha sikerül összegyűjteni?

Ha megvannak az aláírások, akkor sem lehet kötelezni a tagállamokat: az Európai Bizottság és a Miniszterek Tanácsa is csak megvitathatja a felmerülő problémákat az adott tagországgal, semmilyen jogszabályi kötelezettséget nem von maga után a vizsgálat, azonban a tagország szavazati joga elveszhet.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt mondta: ha valóban született vagy születik ilyen döntés a biztosi kollégium részéről, az csak szabályszegő módon történhet, mert ilyen döntés meghozatalához az Európai Bizottságnak nem lenne joga.

Tehát ha születik ilyen döntés, az sehogy másként nem érthető, mint a bevándorláspárti Brüsszel, a bevándorláspárti európai uniós intézmények bosszúja Magyarországgal szemben - fogalmazott. Ugyanis éppen Magyarország példája bizonyítja azt, hogy sikeresen meg lehet állítani a bevándorlási hullámot és éppen Magyarország sikere bizonyítja azt is, hogy az európai bevándorlási politika megbukott, a magyar politika pedig sikeres - tette hozzá.

"Vagyis ha születne ilyen döntés, azt csak Brüsszel buszújaként tudnám értelmezni" - mondta Szijjártó Péter.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Gajdos László keményen üzent az akkugyáraknak, egy új főhatóság jöhet
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 09:10
Szeptemberben egy új, az akkumulátorgyárakat kiemelten szigorúan ellenőrző főhatóság felállítását tervezi a kormány.
Makro / Külgazdaság Örülhetnek az autósok, az év végéig még tovább eshetnek az olajárak
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 08:58
Az amerikai székhelyű Citigroup szerint az év végére akár 60 dollárig is csökkenhet a Brent olaj ára, miután fokozatosan megszűnnek a Hormuzi-szoros körüli ellátási zavarok, és ismét a piaci fundamentumok határozzák meg az árakat. A befektetési bank ezzel több más nagy pénzintézethez hasonlóan további áresésre számít az olajpiacon, írja a Bloomberg.
Makro / Külgazdaság Brutálisan lelassult az orosz gazdasági növekedés
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 08:35
Oroszországban májusban nőtt a kiskereskedelmi forgalom és lassult a GDP-bővülés, miközben csökkent a munkanélküliség a gazdaságfejlesztési minisztérium és a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az amerikai munkaerőpiaci adat
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 17:10
Növekedést vártak, csökkenés lett.
Makro / Külgazdaság A költségvetést érintő döntéseket is hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 16:44
Erről is szó esett a csütörtöki kormányszóvivői sajtótájékoztatón, ahol a miniszterelnök is ott volt.
Makro / Külgazdaság Hatalmas bejelentést tett a Mol
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 15:32
850 millió zloty értékű kötvénykibocsátással lépett be a lengyel kötvénypiacra a Mol.
Makro / Külgazdaság 552 milliárd eurós jó hírt kapott Brüsszelből Magyarország
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:59
A tisztább energiarendszerek kiépítésére ad pénzt az Európai Unió.
Makro / Külgazdaság Ígéretes számok érkeztek Magyarország szomszédjából
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:39
Lassult az osztrák infláció.
Makro / Külgazdaság Baljós számok várják azt, aki péntekig vár a tankolással
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:34
Lassan újra az eltörölt védett ár környékére kúsznak vissza az üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Csak 75 milliárdot kért, de végül 197 milliárdot tett zsebre a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:16
Ráadásul a kamatok is tovább csökkentek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG