1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Eljött az ideje annak, hogy  az Európai Unió földgázellátásának több forrásból való bebiztosítása ügyében a szavaktól átlépjünk a tettek mezejére - írja Jan Zahradil, cseh polgári demokrata (ODS) EP-képviselő a Hospodárské Noviny című prágai gazdasági és politikai napilap szerdai kiadásában.

A Nabucco ezen a téren egyike az ambiciózus projekteknek, s már a jövő évtized közepén földgázt kellene szállítania a Kaspi-tengertől Európába. Bármennyire is hat európai energiaipari társaság magánprojektjéről van szó, logikus, hogy azt az egész Európai Unió politikai szinten támogatja - mutat rá a szerző.

Ennek ellenére a Nabucco projekt megvalósításának mai helyzetét inkább siralmasnak lehet minősíteni. A legfőbb problémák geostratégiai jellegűek. Máig sem világos, hogy egyáltalán sikerül-e beszerezni a szükséges földgázt az olyan közép-ázsiai országokból mint Azerbajdzsán, Türkmenisztán vagy Kazahsztán. Ennek oka egyebek között Oroszország azon igyekezete, hogy megépítse a Déli Áramlat elnevezésű gázvezetéket, amely ugyanazokból a forrásokból táplálkozna. Az oroszok is világosan látják energetikai monopóliumuk stratégiai jelentőségét, s nem kívánnak lemondani befolyásukról Közép-Ázsiában.

Szükség van ezért arra, hogy az Európai Unió intenzív tárgyalásokat kezdjen úgy a termelő országokkal, mint a tranzitországokkal is, s egyértelműen tegye nyilvánvalóvá, hogy kiáll a Nabucco mellett. Ha a cseh EU-elnökségnek sikerül előrevinnie legalább egy kicsit is az ügyet, akkor az komoly hozzájárulás lesz az egész Európai Unió energetikai biztonságának megerősítéséhez.

Látszatmosoly: nem tudják merre menjen a Nabucco?
Nabucco: már szerdán szavaznak a támogatásról
"Végre a kormány is belátta a Nabucco prioritását" 
Putyin: kevesebb politikát a gázkérdésbe
Nabucco-csúcs: soha jobbkor nem lehetett volna 

MTI

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG