3p
A németek többsége nem tervez nyaralást az idén, a koronavírus-járvány ellenére mégis utazni vágyók pedig többnyire hazai üdülőhelyeket keresnek fel egy pénteken ismertetett felmérés szerint.

Az ARD országos köztelevízió megbízásából készített közvélemény-kutatás alapján a németek túlnyomó többsége, 87 százaléka már eldöntötte, hogy miként tölti el az idei nyári szabadságát, és már csak 13 százalék mérlegeli a lehetőségeket. A szűk többség, 51 százalék az idén kihagyja a nyaralást. Ez 1 százalékponttal több, mint az ARD Deutschlandternd című felméréssorozatának legutóbbi, május végi adatfelvételén regisztrált 50 százalék.

A németek 35 százaléka az idén is nyaral, de nem külföldön, hanem a hazájában. Ez 4 százalékpontos növekedés a májusi 31 százalékhoz képest. Külföldi, de Európán belüli nyaralást a németek csupán 17 százaléka tervez. Ez 2 százalékpontos csökkenés a májusi 19 százalékhoz képest.

Európán kívüli nyaralásra csupán 2 százalék vállalkozik. Májusban még 3 százalék foglalkozott ezzel a gondolattal. A rendkívül gyenge hajlandóság az Európán kívüli utakra főleg annak tulajdonítható, hogy a külügyminisztérium a világjárvány miatt nyomatékosan eltanácsolja a német állampolgárokat a kontinens elhagyásától.

Idén kevés német fogja megcsodálni a balatoni naplementét (fotó: MTI / Varga György)
Idén kevés német fogja megcsodálni a balatoni naplementét (fotó: MTI / Varga György)

A turisztikai főszezon a napokban indul Németországban, Berlinben, Brandenburgban, Hamburgban és Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban már el is kezdődött a nyári tanítási szünet, a legnépesebb tartományban, a 18 milliós Észak-Rajna-Vesztfáliában pedig hétfőn kezdődik a vakáció.

A Deutschlandtrend felmérésében regisztrált tendenciának megfelelően a belföldi üdülőhelyeken egyre több a nyaraló. Főleg a Balti-tengernél és az Északi-tengernél számítanak jó szezonra. Az egyik legnépszerűbb északi-tengeri nyaralóhelyen, a schleswig-holsteini Büsumban például az utóbbi évek egyik legerősebb hónapja ér véget június 30-val, és július elején eléri a 90 százalékot a foglaltsági arány a szálláshelyeken - mondta a helyi turisztikai ügynökség vezetője német hírportálok beszámolói szerint.

Az utóbbi évtizedekben a németek rendszerint évente többször tettek rövidebb-hosszabb szabadidős utazásokat, és nem hagyták ki a nyaralást. A koronavírus-járvány előtt az utazás világbajnokaiként tartották számon őket. Az utazásszervező és utazásközvetítő vállalkozások szövetségéhez (Deutscher Reiseverband -DRV) tartozó cégek szolgáltatásait tavaly 55,2 millió ügyfél vette igénybe. Az utak 73,6 százaléka külföldi, 26,4 százaléka belföldi volt. A szervezett és a nem szervezett utakat együttvéve a német turisták tavaly 82,7 milliárd eurót (29 ezer milliárd forint) költöttek el külföldön.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszaestek a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 17:30
Kínában az év első 11 hónapjában 7,5 százalékkal esett a külföldi működőtőke-befektetés (FDI) értéke éves összevetésben, miután az első 10 hónapban 10,3 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Így várták Oroszországban, és kisebb is lett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:40
Az orosz jegybank pénteken az elemzői várakozásokkal összhangban 16,5 százalékról 16,0 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot.
Makro / Külgazdaság Majdnem vétózott Brüsszelben Orbán Viktor – miért engedte át az Ukrajnának szánt hitelt mégis?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:59
Felvetődött benne a gondolat, de nem akart mindenkivel szembekerülni. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság A japán jegybank 30 éves csúcsra emelte a kamatokat, további szigorítást jelzett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:40
A Japán Jegybank (Bank of Japan, BOJ) pénteken 30 éve nem látott szintre emelte az irányadó kamatokat, újabb mérföldkőhöz érve a több évtizedes, rendkívül laza monetáris politika és a közel zéró hitelköltségek felszámolásában.
Makro / Külgazdaság Szombattól tele is kérhetjük?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:41
Még olcsóbb lesz a tankolás – már akinek.
Makro / Külgazdaság Meglepő, ki kaszálta el az orosz vagyon elvételének tervét Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:57
Nem a magyar és nem is a belga miniszterelnök verte be az utolsó szeget a jóvátételi hitel koporsójába.
Makro / Külgazdaság Jövőre még durvábban hódíthatnak a kínai autók
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:54
Teljesen átrendezik a piacot Európában és Magyarországon is. Célkeresztben a prémiumok?
Makro / Külgazdaság Gyorsuló növekedés, de gyorsuló infláció is jön? Ezeket az adatokat jósolják jövőre az OTP elemzői
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:09
Mire számíthatunk jövőre a magyar gazdaságban? Az OTP elemzői szerint főleg a választás előtti osztogatás fűtheti a növekedést.
Makro / Külgazdaság Ez is eljött: több magyar keres nettó 400 ezer forint felett, mint alatta
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:44
Közzétette októberi kereseti adatait a KSH: eszerint a fizetések középértéke már meghaladja a 400 ezer forintot, az átlag pedig a 480 ezret. A közszféra dolgozóinak keresete továbbra is nagyobb mértékben emelkedik, mint a versenyszférákban dolgozóké.
Makro / Külgazdaság Nagyítóval kell keresni a pozitívumokat a KSH legfrissebb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:35
A természetes fogyás például egy picit csökkent – szinte minden más adat elég lesújtó a KSH népességre vonatkozó friss számaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG