3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A Fed nem sieti el a kamatvágást: további adatokra van szükség, hogy helyes döntés szülessen.
Forrás: Wikimedia Commons

Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer, a Fed legutóbbi, júniusi kamatdöntő ülésének szerdán közzétett jegyzőkönyve nem tartalmaz arra utaló jeleket, hogy lényegesen változott volna a testület álláspontja a monetáris szigorítás megkezdésével kapcsolatban.

Ennyi nem elég

A monetáris politikai döntéshozó testület, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) tagjainak többsége a dokumentum tanúsága szerint további információkra tart igényt, mielőtt a kamatemelés megkezdése mellett kötelezné el magát. Egy kivétellel minden tag több bizonyítékra vár a makrogazdasági feltételek teljesüléséről, elsősorban is az infláció alakulásának területén.

Lassan eljön az idő?

A testület egy tagja viszont már a júniusi ülésen is késznek mutatkozott a kamatemelés megkezdésére, ugyanakkor jelezte, hogy hajlandó szavazatával még egy-két ülést kivárni.

A gazdasági növekedési kilátások megítélésében a testület arra a megállapításra jutott, hogy a szezonális tényezők figyelembe vételének nehézségei miatt valószínűleg alulbecsülték az első negyedéves GDP-növekedés tényleges ütemét.

Megítélésük szerint vannak arra utaló jelek, hogy a feldolgozóipari teljesítmény növekedési üteme már nem lassulhat, bár az ipari termelés növekedésének számos akadálya van, elsősorban is a dollár erősödése.

Még tart a munkanélküliség, de jobb a helyzet

A munkaerőpiaci nehézségek túlnyomó részét már sikerült elhárítani, és az év végére ezen a területen teljesen tiszta helyzet teremtődhet. A munkaerő iránt növekvő kereslet a bérek növekedését is maga után vonja - mutat rá a dokumentum. A testületi tagok többsége szerint a lakossági fogyasztás növekedése is tartósnak ígérkezik, bár ebben néhányan kételkedtek.

A lakásépítési aktivitás erősödését biztató jelnek ítélték meg monetáris politikai döntéshozó testület tagjai. A helyzet értékelésében a régóta alkalmazott "lassú növekedés" kifejezést a "javulás jelei" kifejezéssel váltották fel. Megjegyezték azonban, hogy a lakásépítési aktivitás még mindig elmarad a lakosság számának növekedése által indokolt mértéktől.

Beleszól a világpiac

Mindenesetre a tagok számos, óvatosságra okot adó tényezőt soroltak fel a növekedési kilátások megítélésében, többen aggodalmukat fejezték ki a kínai gazdasági növekedés lassulása, illetve a görög adósságválság következményei miatt. A görög adósságválság a többség szerint az euróövezeti pénzügyi rendszerre is káros hatással lehet, de talán még az amerikaira is, amennyiben nem jön létre megállapodás.

A korábbi ülések jegyzőkönyveihez képest a legnagyobb változást a júniusi ülésről kiadott dokumentum a monetáris szigorítás megkezdése technikai részleteinek taglalásában hozta. A FOMC ugyanis megfontolásra érdemesnek tartja egy részletes tájékoztató (Implementation Note) kiadását a tervezett intézkedésekről a monetáris szigorítás megkezdésével egy időben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ebből mi lesz? Olajszállítmányt tartottak vissza a horvátok
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 19:41
90 ezer tonna kőolajat a pozsonyi Slovnaft olajfinomítótól.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött a tengerentúlról – még az elemzők is csodálkoznak
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 16:36
Októberben az elemzők által vártnál jelentősebben romlott a Conference Board gazdaságkutató intézetnek az Egyesült Államokra vonatkozó fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Az utolsó helyen végzett Magyarország egy nagyon fontos listán
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 16:14
Ráadásul a mostani eredmény rosszabb lett a tavalyinál. 
Makro / Külgazdaság Trump hátországa a szakadék szélén – egyre nagyobb a baj, és csak rosszabb lesz
Kollár Dóra | 2025. október 28. 15:17
Az amerikai kormányzati leállás elhúzódása egyre súlyosabb következményekkel jár.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat árult el az EU-s forrásokról Navracsics Tibor
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 13:19
Forrásvesztés nélkül zárta Magyarország a 2014-2020-as uniós pénzügyi ciklust, jelenleg a 3. helyen áll a tagállamok között a felhasználás teljessége alapján – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságában.
Makro / Külgazdaság Oszkó Péter: Borzalmas állapotban van a beruházási hajlandóság, senki nem mer tervezni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. október 28. 09:54
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója az október 27-ei élő műsorunk vendége volt. Az 5. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 86. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton: 20 perc lesz a menetidő a Nyugatitól a repülőtérig
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 18:40
Az új repülőtéri vasútvonal terveiről tartott tájékoztatót Nagy Márton és Lázár János. Az Mfor kérdéseire részleteket is elmondtak a nyomvonalról, valamint arról is beszéltek, hogy mekkora szakaszon fog a föld alatt futni. 
Makro / Külgazdaság Mire lehet elég a 3 százalékos Otthon Start és a kkv-hitel? Élőben beszélgettünk Oszkó Péterrel – a Klasszis Klub Live-ban
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. október 27. 15:16
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszolt a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Még egy jel arra, hogy jövőre érkezik az európai fordulat
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 13:53
A várakozásokon felül javult októberben az üzleti hangulat Németországban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének felmérése alapján.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérhetik az amerikai szankciók? Megvan, mikor egyezkedhet Orbán Viktor Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 13:32
A kormány vizsgálja a helyzetet – árulta el Szijjártó Péter. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG