A svájci Feintool cég bezárja baden-württembergi gyárát, és Tokodra helyezi át a termelést – írta meg német lapértesülés alapján a Klasszis Médiához tartozó Mfor. A döntés 200 német munkahely megszüntetésével jár, miközben évente 16 millió euró, azaz 6,5 milliárd forint megtakarítást eredményezhet. A tokodi gyárban 357 dolgozót foglalkoztatnak, és bár tavaly 26,1 milliárd forintos árbevételt értek el, az adózott eredményük mínusz 382,2 millió forint volt.
Ferdinand Dudenhöffer autóipari szakértő szerint a Feintool döntése figyelmeztető jel Németország számára, mivel azt mutatja, hogy az ország egyre kevésbé vonzó a nemzetközi cégek számára. „Ha nem lépünk időben, további munkahelyek és vállalatok távozhatnak” – fogalmazott.
A német autóipar jelentős problémákkal néz szembe, mint például az elektromos autók iránti kereslet csökkenése, a kínai gyártók piaci előretörése és a növekvő költségek. A lap szerint Tokod gazdaságosabb feltételeket kínál, miközben Németországban a magas energiaköltségek, a bürokratikus akadályok és a politikai bizonytalanságok nehezítik a cégek működését. További részleteeket az Mfor cikkében talál.
Kollégánk, Wéber Balázs, a Klasszis Média újságírója a Partizán műsorában arról beszélt, hogy bár Németországban gazdasági válságról beszélnek, a makrogazdasági mutatók egyelőre nem indokolják a súlyos aggodalmat, hiszen a GDP 2024-től ismét növekedhet. Egyes elemzők viszont stagnálás közeli állapotot várnak 2025-re, amit bel- és külpolitikai tényezők, például Donald Trump esetleges vámháborúja vagy az ukrajnai válság eszkalációja tovább befolyásolhatnak. Emellett a jövő februári német előrehozott választások is nagy hatással lehetnek a gazdasági folyamatokra. A beszélgetést itt nézheti meg: