3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A Riporterek Határok Nélkül szerint a magyar kormányfő is egyike azon vezetőknek, akik különösen drasztikus módon nyomják el a sajtószabadságot.

Nyilvánosságra hozta a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi szervezet azon állam- és kormányfők listáját, akik megítélésük szerint

a „sajtószabadság ellenségének” számítanak, és „különösen drasztikus módon” járulnak hozzá annak elnyomásához.

Orbán az első EU-s kormányfő a listán 

A listára 37 állam- és kormányfő került fel. Az „újoncok” között van Orbán Viktor miniszterelnök, Jair Bolsonaro brazil elnök, Mohammed bin Salman szaúdi koronaherceg és Carrie Lam hongkongi kormányfő. A Die Welt szerint a mostani az első alkalom, hogy a szervezet egy uniós vezetőt is a problémás vezetők közé sorolt.

A  Riporterek Határok Nélkül szerint

a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta fokról fokra ellenőrzése alá hajtotta a sajtót: a közszolgálati médiát az MTVA médiaholdingba olvasztotta be, a regionális sajtó 2017 óta teljes egészében Orbán Viktorral jó kapcsolatokat ápoló vállalkozók tulajdonában van, miközben fontos független médiumokat iktattak ki.

A magyar kormány általában azzal utasítja vissza a sajtószabadság elnyomásáról szóló vádakat, hogy itthon számtalan kormánykritikus, baloldali-liberális médium működik jelenleg is, azaz van miből választaniuk a polgároknak.

Össztűz zúdul Orbán Viktorra. (Fotó: Európai Tanács)
Össztűz zúdul Orbán Viktorra. (Fotó: Európai Tanács)

Kelet-Európában a szervezet Alexander Lukasenko fehérorosz és Vlagyimir Putyin orosz elnököt tartja még a sajtószabadság ellenségének, igaz, ők már több mint 20 éve rajta vannak ezen a listán.

A Riporterek Határok Nélkül egy olyan nemzetközi NGO, azaz nem kormányzati szervezet, amely az információ szabadságáért és a cenzúra ellen küzd. A listára felkerülés gyakorlati következményekke aligha jár, ugyanakkor nyilvánvalóan tovább rontja a magyar kormány eddig sem túl fényes nemzetközi megítélését.

Már működik a jogállamisági mechanizmus 

Brüsszeli források már többször jelezték, hogy az EU adott esetben kész bevetni az Orbán-kormánnyal szemben az idei év elején életbe lépett jogállamisági mechanizmust, azaz uniós forrásokat vonhat meg jogállamisági problémák esetén. Az erről szóló háttéranyagunkat itt olvashatják.

Videókommentárunkat arról, hogy meddig feszítheti a húrt a magyar kormány, hogy ne essünk el uniós forrásoktól, pedig itt tekinthetik meg:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin erre az adatra elégedetten csettinthet
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 19:33
Lassult a fogyasztói árak emelkedése.
Makro / Külgazdaság Egyre félelmetesebb tempóban gazdagodnak a leggazdagabbak
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 17:14
A növekedés üteme meredek.
Makro / Külgazdaság Elszegényednek a nyugdíjasok, a 13. és 14. havi nyugdíj csak sebtapasz a problémára
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 15:04
Hiába emelik az infláció mértékével a nyugdíjakat, sőt kapnak az idősek 13. és 14. havi járadékot, egyre jobban leszakad a nyugdíjak értéke a fizetésekhez képest – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában. 
Makro / Külgazdaság Jobb éve lehet a gazdaságnak, mint várták?
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 14:17
Az IMF szerint igen.
Makro / Külgazdaság Felvillanyozó! A csodás modellt még Szijjártó Péter is dicsérte
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 12:47
Hétfőn tartottak nagyszabású ünnepséget, ahol a külgazdasági és külügyminiszter méltatta a modellt.
Makro / Külgazdaság Mi történt a japánokkal? Gyártanak, de minek
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 10:04
Többéves mélypontra kerültek tavaly év végén Japán gépipari megrendelései.
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog akadni: Putyinék horribilis rekordot hoztak össze – lehullt a lepel
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 06:39
Meg sem mozdultak mégis ezer meg ezer milliárddal hízlalták az ország vagyonát, ezzel a manőverrel.
Makro / Külgazdaság Brüsszel friss közlésének végre örülhetnek majd a Karmelitában
Csabai Károly | 2026. január 19. 05:42
A novemberinél jóval alacsonyabb decemberi inflációs adatnak köszönhetően több helyet léptünk előre az európai összevetésben, már karnyújtásnyira került a mezőny első fele. Mivel pedig eközben a Magyar Nemzeti Bank továbbra sem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatunk a képzeletbeli dobogó alsó fokára ugrott. További érdekes részletek is kiderülnek lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság A választásokig dől a pénz, utána jöhet el a feketeleves
Imre Lőrinc | 2026. január 18. 14:05
Idén is a lakossági fogyasztás lesz a magyar gazdaság motorja, amit az országgyűlési választásokat megelőző kormányzati költések még tovább fűtenek. A fiskális élénkítés és április 12-e után viszont szükség lehet a költségvetés kiigazítására, hogy Magyarország elkerülje a bóvli kategóriát a nagy hitelminősítőknél.
Makro / Külgazdaság Durvul a helyzet: eddig még sosem használt fegyvert vethet be az EU Trump ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 13:08
Emmanuel Macron francia elnök arra fogja kérni az Európai Uniót, hogy aktiválja az EU „kényszerítő intézkedések elleni eszközét”, ha az Egyesült Államok valóban vámokat vet ki a Grönlandot érintő patthelyzetben – közölte vasárnap a francia elnök stábja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG