3p

Nem csökken az élelmiszerek inflációja, ami az idősek pénztárcáját apasztja a leginkább.

Ritkán látott mértékben szakadt el egymástól a teljes társadalomra, illetve csak a nyugdíjasokra képzett inflációs mutató májusban. Az alapadat 2,2 százalékos, egy évre visszatekintő átlagos áremelkedést jelez, miközben az idősek fogyasztása szerint számolt kosár inflációja 3,2 százalék lett az előző hónapban.

Lapunk többször is felhívta a figyelmet az elmúlt hónapokban, hogy míg a járvány árlefojtó hatása több termék és szolgáltatás esetében érvényesül, a nyugdíjasok fogyasztásában nagyobb súlyt képviselő élelmiszereknél pont ellenkező folyamat megy végbe. Ez most is igazolódott: az élelmiszerek ára a KSH tájékoztatása szerint 8,4 százalékkal emelkedett májusban. Ezen belül a párizsi, kolbász 22 százalékkal, vagyis majdnem negyedével drágult, a sertéshús 20,7 százalékkal, vagyis ötödével.

Számításaink szerint idén az első öt hónapban 3,92 százalékos volt a nyugdíjasok inflációja.

Érdemes újra és újra felidézni, hogy a nyugdíjakat januárban 2,8 százalékkal emelték. Mint laptársunk, az mfor.hu jelezte, az árak alakulása alapján idén is érkezhet kompenzáció az év vége felé, mivel a nyugdíjemelés mértéke elmarad a tényleges inflációtól (a kiegészítést nem az alapadat, hanem a nyugdíjas kosárra vetített nyolc havi infláció szerint állapítja meg a kormány).

Prémiumra azonban nincs esély, mert a gazdaság növekedése nem fogja elérni a 3,5 százalékot, sőt, örülhetünk, ha megússzuk az évet 3 százalékos visszaeséssel.

A kormány pedig a jelek szerint nem kíván más módon reagálni a helyzetre, az eddigi - előrehozott kiegészítésre, más kompenzációra vonatkozó - felvetéseket rendre lesöpörték az asztalról.

Ami a jövő évet illeti, mint laptársunk, az mfor.hu elsőként megírta, 3 százalékkal emelkedhetnek a nyugdíjak januárban. Az átlagnyugdíjak esetében azonban a különbözet 4,5 százalék lesz, mivel az emelésen túl az úgynevezett cserélődési hatással is számolni kell. Vagyis azzal, hogy a nyugdíjrendszerbe újonnan belépőknek az elmúlt évek jelentős béremeléseinek hatására magasabb járandóságot állapítanak meg, mint a korábban nyugdíjassá válóknak.

Visszatérve a nyugdíjasok fogyasztói kosarára, a KSH egyebek mellett ezeket az árakat jegyezte fel az inflációs adatgyűjtése során májusban:

  • Rövidkaraj (kg.): 1960 forint
  • Csirkecomb (kg.): 693 forint
  • Párizsi (kg.): 1920 forint
  • Tojás (10 db.): 421 forint
  • Fehér kenyér (kg.): 363 forint
  • Tej (pasztőrözött, 2,8%-os): 264 forint

Érdemes kiemelni a kenyér drágulását: egy hónap alatt 18 forinttal nőtt az ára, az év elejéhez képes 38 forinttal. A párizsi 170 forinttal kerül több januárhoz képest, de például áprilisban még 20 forinttal drágább volt. A rövidkaraj átlagos ára 160 forinttal nőtt az év elejéhez képest.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Le a függőséggel: nagy földgázmezőt kezdenek kiaknázni a szomszédban
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 18:11
100 ezer háztartás igényeit tudják fedezni a wittaui projekt első szakaszában, de ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Most érdemes újépítésű lakást venni Kínában
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 16:49
A világ második legnépesebb országában 11 hónapja a legmeredekebben esett az új lakások ára áprilisban.
Makro / Külgazdaság Miniszterek egész csoportja kíséri el Lengyelországba Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:51
Kedden délután landolnak Krakkóban, onnan vonattal érkeznek Varsóba. Szerdán jönnek a csúcstalálkozók.
Makro / Külgazdaság Csökkenti az állampapírok kamatait az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 14:43
Lezárja a fix kamarozású állampapírok futó sorozatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és péntektől újakat indít azok helyett. A kamatokat is csökkentik 0,5 százalékkal.
Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
Makro / Külgazdaság Fertőzés: máris ráment Izrael gazdasága az öldöklésre
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 14:39
Bezuhant a közel-keleti ország GDP-je az Irán ellen indított háború kezdete óta. 
Makro / Külgazdaság Csak a gyors átállás menthet meg az évszázad energiaválságától?
Szirmai S. Péter | 2026. május 16. 17:01
Az évszázad eddigi legnagyobb energiaválságával néz szembe Európa, ezért fel kell gyorsítani az áttérést a saját megújuló energiákra, figyelmeztet az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG