Ahogy beharangoztuk, ma 10-kor Varga Mihály benyújtotta a parlamentnek a 2021-es költségvetési törvényjavaslatot, amely a pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a gazdaságvédelmet szolgálja, a járványügyi készültség fenntartásával. A büdzsében kiemelt feladatként kezelik "az emberek védelmét", a munkahelyek megőrzését, az elvesztett munkahelyek helyett újak létrehozását. Továbbá az előző évekhez hasonlóan most is kiemelt helyet kap a családok védelme.
A részletekből azonban kiderül, hogy a honvédelem, a rendvédelem kitüntetett figyelmet érdemel a kormány részéről. A honvédelmi kiadásokra 778 milliárd forintot szánnak jövőre, ami 30 százalékkal több, mint az idei költés, míg a rendvédelmi kiadások megközelítik a 953 milliárd forintot 2021-ben.
Varga Mihály beszámolt arról is, hogy a nagy ellátórendszerekre mennyit terveznek költeni a költségvetésből (a törvényjavaslat egyébként már elérhető a parlament honlapján). Ezek szerint
- Oktatásra 2229 milliárd forint jut, amely 80 milliárdos forrásbővülést jelent
- Egészségügyre 2145 milliárd forint jut, amely186 milliárddal több, mint az idei
- Nyugellátásokra pedig 3900 milliárd forintot szánnak, amely 325 milliárd forint többletkiadást biztosít az idei évhez képest.
Lapunk kérdésére a miniszter elárulta, hogy a nyugdíjakat - laptársunk oldalán, az mfor.hu-n megjelenteknek megfelelően - 3 százalékkal emelik januártól, az infláció várható mértékének megfelelően. Varga Mihály hangsúlyozta, hogy a kormány 2010 óta folyamatosan gondoskodik a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzéséről, így lesz ez 2021-ben is. Azt is elmondta, hogy a nyugdíjon felül a 13. havi járandóság visszavezetésére 77 milliárd forint áll rendelkezésre a jövő évi büdzsében, a nyugdíjprémiumra pedig (amire a 4,8 százalékosra tervezett gazdasági növekedés miatt jó eséllyel jogosultak lesznek a nyugdíjasok) több mint 53 milliárd forintot különítettek el.
Szintén kérdésünkre kiderült, hogy aktuálisan mekkora euróárfolyammal számol a kormány. Ez az adósságállomány szempontjából fontos, de az uniós támogatások forintértéke miatt is lényeges, hogyan alakul a kurzus. Varga Mihály közölte, hogy idén 353,8 forintos euróval számolnak, a következő évre pedig 356,6 forintos kurzussal. Mint mondta, a számítások során figyelembe vették a piaci várakozáskokat, de a Magyar Nemzeti Bank véleményét is kikérték.
Az árfolyamok kapcsán érdemes felidézni, hogy az idei költségvetés eredetileg 320,9 forintos euróárfolyam szerint készült. Az EU-nak nemrég elkészült konvergencia programban is mintegy 3 forinttal erősebb forintárfolyam szerepelt mindkét évre.
Az államadósság mértéke az idei, átmeneti növekedés után jövőre visszatérhet a GDP 70 százaléka alá - közölte a miniszter. A költségvetés hiánya 2,9 százalék lesz, ami alatta marad az uniós 3 százalékos elvárásnak - miközben a tagállamok fele túl fogja lépni ezt a szintet Varga Mihály szerint.
A fiskális biztonságot pedig az az összesen 270 milliárd forint fogja jelenteni, amely három jogcímen áll majd rendelkezésre a büdzsében 2021-ben. Ebből 120-120 milliárd kerül a rendkívüli és a központi tartalékba, 30 milliárd pedig a járvány elleni védekezést fogja szolgálni.
A kormány nem szakít azzal a hagyománnyal, hogy még a tavaszi ülésszakon benyújtja a következő évi költségvetést a parlamentnek. Kövér László házelnök tájékoztatása szerint a javaslatról július 3-án szavazhatnak a képviselők, de ha feltorlódnak az előterjesztések, akkor július 6-án kerület sor a zárószavazásra.