3p

Ukrajnai korrupcióellenes nyomozók pénteken razziát tartottak Volodimir Zelenszkij elnök legfőbb tanácsadója, Andrij Jermak otthonában – ez a gyorsan terebélyesedő korrupciós vizsgálat újabb, váratlan fejleménye.

„Az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség (SAP) nyomozati házkutatást tart az Ukrajnai Elnöki Hivatal vezetőjének ingatlanán” – közölte a NABU a Facebookon, amiről a Politico is beszámolt.

A hónap elején ukrán képviselők és civil őrszervezetek azt követelték Zelenszkijtől, hogy menessze Jermakot egy 100 millió dolláros energetikai korrupciós botrány miatt, amelyet a NABU vizsgál. Az ügyben az elnök egyik üzleti partnere – aki időközben elmenekült az országból – erősen érintettként, sőt irányítóként merült fel.

„A nyomozati cselekményeket engedéllyel hajtják végre, és a folyamatban lévő vizsgálat keretében zajlanak” – tette hozzá a hivatal a Jermak elleni razziáról, részleteket későbbre ígérve.

Az amerikai különmegbízott, Keith Kellogg kezet ráz az ukrán elnöki hivatal vezetőjével, Andrij Jermakkal, még januárban
Az amerikai különmegbízott, Keith Kellogg kezet ráz az ukrán elnöki hivatal vezetőjével, Andrij Jermakkal, még januárban
Fotó: Ukrinform

A befolyásos Jermak

Jermak Zelenszkij 2019-es választási győzelme óta a második legbefolyásosabb ember Kijevben, folyamatosan az elnök mellett dolgozik. Kulcsfontosságú kapcsolattartó Ukrajna nyugati szövetségeseivel az Oroszország teljes körű inváziója elleni védekezés során.

„Ma a NABU és a SAPO valóban eljárási cselekményeket hajt végre az otthonomban” – erősítette meg Jermak a Telegramon. „A nyomozók előtt nincs akadály. Teljes hozzáférést kaptak a lakáshoz, az ügyvédjeim a helyszínen vannak, és együttműködnek a hatóságokkal.”

Sikertelen megelőző csapás

A nyáron Zelenszkij hivatala és a kijevi parlament megpróbálta megvonni a NABU és a SAP függetlenségét, és azokat a politikai kinevezett főügyész felügyelete alá helyezni.

A lépés – amely egybeesett annak jeleivel, hogy a felügyeletek elnöki belső köröket vizsgálnak – a 2022-ben kezdődött teljes körű invázió óta az első komoly kormányellenes utcai tiltakozásokat váltotta ki. Az EU is sürgette a döntés felülvizsgálatát, így Zelenszkij visszakozott.

Két hete a korrupcióellenes szervek felszámolták az állítólagos bűnszervezetet, amely jelenlegi és volt energetikai tisztviselőkből, egy ismert üzletemberből, kormányminiszterekből és egy volt miniszterelnök-helyettesből állt.

A vizsgálat Zelenszkij hivatali idejének eddigi legkárosabb belpolitikai botrányává nőtte ki magát, miközben Oroszország folytatja a könyörtelen bombázásokat, az Egyesült Államok pedig nyomást gyakorol Kijevre, hogy fogadjon el egy esetleg kedvezőtlen békemegállapodást a Kremllel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kína „súlyos következményeket” helyezett kilátásba Panama számára
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 19:59
Kína kedden arra figyelmeztette Panamát, hogy „súlyos árat” kell fizetnie, miután az ország legfelsőbb bírósága érvénytelenítette a hongkongi székhelyű CK Hutchison szerződését, amely két kikötő üzemeltetésére szólt a Panama-csatornán.
Nemzetközi Az amerikaiak lelőttek egy anyahajójukhoz közelítő iráni drónt
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 19:44
Az amerikai hadsereg kedden lelőtt egy iráni drónt, amely „agresszívan” megközelítette az Abraham Lincoln repülőgép-hordozót az Arab-tengeren – közölte az amerikai haderő.
Nemzetközi Elkaszálta az európai bíróság a magyar „megbízhatósági vizsgálatot”
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 17:41
Az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, hogy az ilyen gyakorlat sérti a magánélethez való jogot, ami miatt a kormánynak módosítani kell az erre vonatkozó törvényt.
Nemzetközi Hát erről még nem értesítették az oroszokat
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 15:01
A Kreml kedden azt közölte, hogy nem érkezett hozzájuk nyilatkozat Indiától az orosz olajvásárlások leállításáról, miután Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy Újdelhi beleegyezett az ilyen vásárlások leállításába a Washingtonnal kötött kereskedelmi megállapodás részeként.
Nemzetközi Szaporodnak a tüskék Trump oldalában, itt egy újabb választási pofon
Kollár Dóra | 2026. február 3. 14:21
Egy texasi időközi voksolás eredménye nyugtalanságra ad okot.
Nemzetközi Spanyolország betiltja majd a 16 év alattiak közösségi médiához való hozzáférését
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 13:21
A platformoknak életkor-ellenőrző rendszereket kell bevezetniük – jelentette be Pedro Sanchez miniszterelnök kedden, miközben számos más intézkedést is bejelentett a biztonságos digitális környezet garantálása érdekében.
Nemzetközi Több mint félezer rakétával és drónnal támadta meg a dermesztő fagyban Ukrajnát az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 11:21
Az orosz hadsereg összesen 521 támadóeszközt vetett be ukrajnai létfontosságú energetikai és infrastrukturális létesítmények ellen keddre virradóra, a célpontok több mint 85 százalékát a légvédelem megsemmisítette, azonban a támadásban sokan megsebesültek, és komoly károk keletkeztek – közölték katonai és helyhatósági forrásokra hivatkozva ukrán hírügynökségek és hírportálok.
Nemzetközi Stratégiai tartalékot képez kritikus ásványokból az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 07:26
Az Egyesült Államok 12 milliárd dollár értékű stratégiai tartalékot hoz létre ritkaföldfémekből és más kritikus ásványokból, hogy csökkentse az ország függését a fémek finomításának jelentős részét ellenőrző Kínától. A tartalék célja, hogy elkerülhetők legyenek az ellátási hiányok az amerikai vállalatok számára – jelentette be Donald Trump elnök hétfőn a Fehér Házban.
Nemzetközi Trump vagy Putyin? India választott, és nagy jutalmat kap
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 07:04
Az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodásra jutott Indiával, amelynek részeként Washington 18 százalékra csökkenti az indiai termékekre kivetett amerikai vámokat, cserébe Újdelhi vállalja az orosz olaj vásárlásának befejezését, valamint több amerikai termék importját és a kereskedelmi akadályok leépítését – közölte Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi portálon tett bejegyzésében.
Nemzetközi Trump eldöntötte: kivérezteti Kubát
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 06:57
Washington fokozza a Kubára gyakorolt gazdasági nyomást, Mexikó pedig felhagy a kubai olajszállításokkal – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök az Ovális Irodában újságírók előtt.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG