1p
Az ENSZ hétfőn közölte, hogy a jelenlegi körülmények között nem tervezi a legmagasabb, hatos fokozatúra emelni az új influenzával kapcsolatos riasztást
Az ENSZ hétfőn közölte, hogy a jelenlegi körülmények között nem tervezi a legmagasabb, hatos fokozatúra emelni az új influenzával kapcsolatos riasztást.

A hatos szint azt jelezné, hogy a járvány világméretűvé vált.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár New Yorkban közölte: ha a mostani helyzet nem változik, akkor nem lesz magasabb riasztási fokozat. Hozzátette: nem kizárt, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) végül mégis elrendeli a hatos riasztást, amely azonban nem a vírus súlyosságát, hanem földrajzi kiterjedtségét fogja jelölni.

Margaret Chan, az ENSZ szakosított szervezetének főigazgatója elmondta: eddig 1003 fertőzést erősítettek meg 20 országban. Chan - aki a WHO székhelyéről, Genfből videókonferencia keretében tájékoztatott - kifejtette: a hatos fokozat akkor válik szükségessé, ha bebizonyosodik, hogy Észak-Amerikán kívül közösségi szintű vírusátadás történik. Továbbra is magas szintű éberséget és a vírus nemzetközi terjedésének nyomon követését kérte.

A két legutóbbi világszintű influenzajárvány, az 1957-es, illetve az 1968-as, viszonylag mérsékelt volt. Chan azt mondta, jelenleg nincs jele annak, hogy a mostani helyzet hasonlítana az 1918-as járványhoz, amely több tízmillió ember halálát okozta. Kifejtette viszont, hogy a helyzet változhat, nem is a rossz becslések miatt, hanem mert az influenzavírus megjósolhatatlan módon változik. Utalt rá: az 1918-as járvány mérsékelt formában kezdődött, de később hevesen tombolt. Ez is azt jelzi, hogy a kezdeti állapot sokféleképpen módosulhat, sok meglepetés történhet.

A WHO múlt szerdán emelte a hatos fokozatú skálán 5-ös szintre a riasztást. A szervezet akkor úgy értékelte, hogy küszöbön áll egy világméretű járvány kitörése. Mexikóban az ottani hatóságok szerint már tetőzött a járvány, a WHO azonban figyelmeztet: még korai megmondani, hogy visszavonul-e a vírus.

A H1N1 vírustörzs - amelyet az amerikai sajtó a korábbi elnevezést használva időnként sertésinfluenzaként emleget - az Egyesült Államokban hétfőig 286 embert fertőzött meg 36 államban.


Mexikóban kinyitnak az iskolák és az éttermek


Mexikóban stabilizálódik a helyzet az új vírus okozta influenzajárvány nyomán Felipe Calderón elnök szerint, de az iskolák csak a jövő héten nyílnak meg, miközben az egyetemeken már csütörtöktől újra kezdődhet az oktatás.

Calderón hétfő esti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy országában "immár létrejöttek a feltételek ahhoz, hogy megnyíljon az út a helyzet normalizálódásához", miután stabilizálódik a járványügyi helyzet. Egy korábbi intézkedés nyomán Mexikó fővárosában már szerdán újra kinyithatnak a vendéglők. A múzeumok, könyvtárak és kegyhelyek kapui csütörtökön nyílnak meg, s a legújabb döntés értelmében - amelyet Calderón elnök jelentett be - ekkor újrakezdődhet a felsőfokú oktatás is. A moziknak, színházaknak és zenés mulatóknak még várniuk kell, az iskolákban is csak a jövő héten folytatódhat a tanítás.  A kormányintézmények ugyancsak május 11-én nyitnak ki újra a mexikói elnök bejelentése szerint.


Újabb 9 beteg Nagy-Britanniában


Kilenc brit beteg, köztük több gyermek leletében azonosították hétfőn az új influenzavírus kórokozóját. Ezzel 27-re nőtt azon britek száma, akik bizonyítottan a H1N1 vírustörzzsel fertőződtek. A járványtól leginkább érintett térség London, ahol hétfőn este 14 beteget tartottak nyilván.

A nap folyamán két londoni általános iskolát is bezártak a kór felbukkanása miatt. A hétfőn regisztrált kilenc új brit beteg közül öten diákok, akik ugyanabba a dél-londoni iskolába járnak. A betegséget ebbe a tanintézetbe egy diáklány hurcolta be, aki előzőleg az Egyesült Államokban járt. Ez az első eset arra, hogy egy brit beteg külföldön, de nem Mexikóban - a jelenlegi járványtól leginkább sújtott országban - fertőződött meg. Az Amerikából hazatért tanulótól saját két testvére is elkapta a betegséget.

Nagy-Britanniában eddig összesen négy iskolát zártak be diákok megbetegedése miatt. Hétfőn két brit felnőtt szervezetében is azonosították a vírust; korábban mindketten Mexikóban jártak.

Eddig mindegyik brit páciens esetében igen enyhe tünetekkel járt a betegség; többen már fel is gyógyultak. A brit betegeket nem viszik kórházba, általában otthonukban lábadoznak.


94 fertőzött Európában

Eddig 94 személyt fertőzött meg bizonyítottan Európában az új influenzavírus - ismertette hétfőn Strasbourgban az Európai Parlament ülésén az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adatait Andrulla Vasziliu, az EU egészségügyi biztosa. Mint hozzátette, van húsz további olyan eset is, ahol a szakemberek körében vitatott az új vírus által történt fertőződés.

A legtöbb fertőzött Európán kívüli, és a járvány Mexikóban már a gazdasági élet normális menetét is zavarja - közölte. Az európai fertőzöttek állapota nem súlyos. Eddig a világban nyolc olyan esetet azonosítottak, ahol a fertőzés bizonyíthatóan emberről jutott át emberre.

H1N1: nincs magyar az 1008 beteg között 
22 halott: az új influenza túl van a csúcson?

Olaszországban is felbukkant az új influenzavírus
Újfajta influenzavírus: 52 gyanús eset Ferihegyen 
Járvány: pánikra semmi ok 
Sertésinfluenza: Európában is lesznek áldozatok

MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
Makro / Külgazdaság Újabb 165 milliárd forintot gyűjtött be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:22
És még sokkal többet is ajánlottak a befektetők. A kamatok csökkentek.
Makro / Külgazdaság Kilenc éve nem volt ilyen alacsony az infláció Csehországban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 11:11
Az energiaárak közel 10 százalékkal csökkentek, ez is fontos szerepet játszott a 2016 decembere óta nem látott értékben.
Makro / Külgazdaság Mellár Tamás: 2012 óta kéthavi nyugdíjnak megfelelő összeggel lettek szegényebbek a nyugdíjasok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. február 5. 10:11
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke, közgazdász  a február 4-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 91. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG