3p

Az év utolsó hónapjában és az újév legelején az egészségügyi intézmények tartozását illetően még éreztette a hatását a karácsonyi ajándékba kapott 44,8 milliárd forintos tartozáskiegyenlítés, de a legfrissebb, január havi kórházi adósságokat böngészve látható, hogy ismét elindult felfelé az adósságspirál. Az év eleji 8,1 milliárdról 19,4 milliárdra ugrott az egészségügyi intézmények tartozása.

Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány 2021. január 31-én 23,3 milliárd forint volt, ami a december 31-i állapothoz képest 13,5 milliárddal nőtt. 

A tartozásállomány döntő része, 19,4 milliárd forint az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel (beleértve a járó- és fekvőbeteg szakellátás intézményeit, az egészségügyi ágazati háttérintézményeket, valamint a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézményeket). A 19,4 milliárdból az állammal szemben fennálló tartozás összege 0,1 milliárd, a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben fennálló tartozás 19,3 milliárd, amelyből csak 0,4 milliárd irányul az államháztartáson belülre.

Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetnek van a legkisebb adóssága. Fotó: Facebook
Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetnek van a legkisebb adóssága. Fotó: Facebook

Nem tévedés, az év elején 22 kórház olyan remek helyzetben volt, hogy tiszta lappal, azaz nullszaldóval kezdhette el az évet az évvégi nagyértékű tartozáskiegyenlítésnek köszönhetően. 2021 első hónapjának mérlege szerint most azonban már mindegyik intézmény rendelkezik bizonyos mértékű tartozással, egy-kettő nem is kevéssel.

A legkevesebb adóssága a következő intézményeknek lett januárban:

  • Országos Korányi PulmonológiaiIntézet, Felső-Szabolcsi Kórház és Oroszlányi Szakorvosi Rendelőintézet 1-1 milliárd
  • Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet 2-2 milliárd
  • Szent Lázár Megyei Kórház, MÁV Kórház-Rendelőintézet – Szolnok, Misszió Egészségügyi Központ 4-4 milliárd
  • Csornai Margit Kórház 7 milliárd
  • Szent László Kórház, Tüdőgyógyintézet - Törökbálint 8-8 milliárd

A legnagyobb hátralékot felhalmozó intézmények ezek lettek január 31-én:

  • Péterfy Kórház-Rendelőintézet és Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézet 864 milliárd
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház 833 milliárd
  • Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház 719 milliárd
  • Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház és Rendelőintézet 536 milliárd
  • Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet 525 milliárd

A legnagyobb adósokkal kapcsolatban fontos kiemelni, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) 710 milliárdos tartozása lenne a TOP-4., de a számok ellenére még sincs így, ugyanis az előző hónapban még Állami Egészségügyi Ellátó Központnak (ÁEEK) hívták az intézményt. Az ÁEEK pedig 423 milliárdos adóssággal adta át a stafétabotot az OKFŐ-nek, így voltaképpen az új kórházi fenntartó 287 milliárd forintos tartozással rendelkezett január végén.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csökkent az átlag- és a mediánbér július és szeptember között
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 08:37
Alacsonyabb a nettó átlag- és mediánkereset is a júliusinál: utóbbi akkor még 399 ezer forint volt. Igaz, az augusztusi és a tavaly szeptemberi számokhoz képest van emelkedés, amelyről részletesen ír a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Zombi cégek, felpörgő kiva és új Nokia: így adóznak a vállalkozások a jövő évtől
Imre Lőrinc | 2025. november 17. 19:42
Több mint 200 ezer vállalkozást érint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve a kormányzat megállapodásából létrejött, 11 pontból álló adócsökkentési csomag, ami jövőre 78-90 milliárd forintot vesz ki az államkasszából, és hagy ott a cégeknél. A sajtóeseményt követő háttérbeszélgetésen azt is megtudtuk, hogy terítéken van-e még a szocho 13-ról 12 százalékra csökkentése.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bekeményített: perelni akar a magyar kormány?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 18:19
Ha kikerülik az Európai Unióban a magyar vétót.
Makro / Külgazdaság Enyhül a feszültség? Közeledik egymáshoz Kína és Németország
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 17:01
Először járt a jelenlegi német kormány egy minisztere Kínában.
Makro / Külgazdaság Mi lehet az amerikai védőpajzs?
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 15:04
Orbán Viktor miniszterelnök az Egyesült Államokban járt, és azt mondják, sok mindent intézett, konkrétumok viszont alig vannak, az igazán fontos megállapodás pedig elmaradt – erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság A kereskedők adtak egy tippet a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:17
A kevesebb közteher szerintük jobb lenne.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árak lesznek a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 11:12
A héten kedden nem változnak az üzemanyag nagykereskedelmi árak. 
Makro / Külgazdaság 11 pontban könnyíti a vállalkozások terheit a kormány – jelentette be Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 10:52
Ezt tartalmazza a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével hétfőn délelőtt kötött megállapodás.
Makro / Külgazdaság Nagyon szép számokat közölt az AutoWallis
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 09:58
A Kiskereskedelmi Üzletág mutatta fel a legnagyobb növekedést.
Makro / Külgazdaság Mexikóvárosban erőszakba torkollt a Z-generáció tiltakozása
Privátbankár.hu | 2025. november 16. 12:05
Száz rendőr sérült meg Mexikóvárosban, amikor tüntetők megtámadták a Nemzeti Palotát a drogcsempészet ellen küzdő michoacáni polgármester megölése ellen tiltakozva.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG