3p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szigorítaná a fegyverviselési törvényt az Egyesült Államok elnöke, a vásárlók komoly mentális átvizsgálásra számíthatnak.

Barack Obama amerikai elnök helyi idő szerint kedden délelőtt jelenti be, hogy miként és milyen eszközökkel kívánja korlátozni a fegyverviselést az Egyesült Államokban - közölte hivatala hétfőn. Mielőtt a részleteket megismernénk, nézzük meg a tavalyi tömegmészárlások számát. Többször rántottak fegyvert, mint ahány nap volt az évben:

Szigorúbb ellenőrzés

Az elnök bejelentése előtt a Fehér Ház nyilvánosságra hozott néhány részletet a készülő intézkedésekből. Eszerint Obama a lőfegyvereket vásárlók kötelező ellenőrzésének szigorítását fogja elrendelni, és még több bolt számára teszi engedélykötelessé a kézifegyverek árusítását. E döntések életbe léptetése a Fehér Ház szerint az elnök hatáskörébe tartozik, így ezekben az ügyekben nem kell a kongresszushoz fordulnia.

Az intézkedéscsomag keretében ezentúl minden fegyvert árusító cégnek és személynek engedélyt kell kérnie a forgalmazáshoz az Egyesült Államok Alkohol-, Dohány-, Lőfegyver- és Robbanóanyag-ügyi Irodájától (ATF), továbbá mindannyiuknak alaposan meg kell vizsgálniuk a potenciális vásárlók hátterét. Ez jelenleg csak a szövetségi engedéllyel rendelkező fegyverárusító helyek számára kötelező, de sokan árulnak lőfegyvert enélkül, például bemutatókon vagy az interneten keresztül.

A tízpontos intézkedés-sorozat egyik rendelkezése azt is előírja, hogy a szövetségi államoknak információt kell szolgáltatniuk a mentális betegségekkel kezelt vagy családon belüli erőszakért elítélt személyekről. Ezzel egyidejűleg az elnök 500 millió dolláros keret megszavazást kéri majd a kongresszustól a mentális betegek helyzetének javítására. Egy további intézkedésként belső átcsoportosítással ötven százalékkal megnövelik a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) állományán belül azon szakemberek létszámát, akik a háttérellenőrzések végrehajtásáért felelnek.

Nem lehet mindent megakadályozni

"Ezek az intézkedések nemcsak hogy beleférnek a hatáskörömbe, és a végrehajtó hatalom hatáskörébe is, hanem találkoznak az amerikaiak elsöprő többségének - köztük a lőfegyver-tulajdonosoknak is - a véleményével" - fogalmazott az elnök újságíróknak a Loretta Lynch igazságügyi miniszterrel folytatott hétfő délelőtti megbeszélése után. Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy az intézkedéscsomag nem tudja majd elejét venni minden tömegmészárlásnak vagy erőszakos cselekedetnek, de életeket menthet majd.

A fegyverviselés korlátozásának kérdése hosszú évek óta központi társadalmi-politikai kérdés az Egyesült Államokban. Obama elnök minden eddigi próbálkozása a szigorításra megfeneklett a kongresszus ellenállásán. A képviselőház elnöke, a republikánus párti Paul Ryan hétfőn - már a Fehér Ház bejelentése előtt - közleményben utasította el az elnök terveit.

Mások inkább enyhítenek

Mindeközben január elejétől Texas államban enyhítették a fegyverviselési törvényt. Ennek értelmében már bármikor, oldaltáskában hordva is ott lehet a lőfegyver tulajdonosánál, míg korábban rejtve kellett hordani - írja az NPR közszolgálati rádió. A törvény ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy a vállalkozások maguk válasszák meg, hogy engedélyezik-e a fegyverviselést területükön.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mindenki köszönetet mondhat a cukornak
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 12:28
A FAO árindexe kedvező irányba mozdult. 
Makro / Külgazdaság Meglepetésre kamatot vágtak az indiai jegybankárok
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 11:15
Az irányadó ráta 5,5 százalékra csökkent. 
Makro / Külgazdaság Hosszú idő után kapott reménysugarat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 08:35
Áprilisban ugyan még mindig csökkent az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva, de a munkanaphatással kiigazított 2,3 százalékos mínusz a tizennégy hónapja tartó negatív trend legalacsonyabb mutatója.
Makro / Külgazdaság Csinosabb számok jöttek a boltokból
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 08:30
Megnőtt a vásárlási kedv áprilisban. 
Makro / Külgazdaság Merz szerint Trump a kulcsember a háború befejezésében
Privátbankár.hu | 2025. június 6. 07:13
A háború befejezéséről is tárgyalt a német kancellár az amerikai elnökkel. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor egyre nagyobb nyomás alatt van és ez még közel sem a vége
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 19:01
Növekvő hiány, befagyasztott EU-pénzek, milliárdos büntetések – az Euractiv szerint súlyos pénzügyi nyomás alatt áll a magyar gazdaság a 2026-os választások előtt. Orbán „háborúellenes költségvetéssel” válaszol, de Brüsszel újabb jogállamisági vitákra készül.
Makro / Külgazdaság Megint vágott az EKB – itt a legfrissebb gazdasági előrejelzés!
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 15:31
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Brutálisan megnövelné minden NATO-tagország védelmi kiadását Washington
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 13:16
A NATO egészében a bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékát kitevő védelmi kiadásokra lesz szükség – jelentette ki az amerikai védelmi miniszter Brüsszelben a NATO védelmi miniszteri találkozója előtt újságíróknak nyilatkozva csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Az új elnök öröksége: gazdasági válság, külpolitikai aknák
Káncz Csaba | 2025. június 5. 09:29
Az új dél-koreai elnök az amerikai-dél-koreai szövetség megerősítésére törekszik, miközben kiegyensúlyozottabb diplomácia mellett száll síkra, amely során javítaná a Kínával és Észak-Koreával való kapcsolatokat. Li szerint Szöulnak ki kell maradnia bármilyen kínai-tajvani konfliktusból. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Orosz gázembargó: váratlan helyről kapott hátszelet a magyar kormány
Wéber Balázs | 2025. június 4. 19:33
Brüsszel 2027 végéig minden orosz gázt kitiltana az EU-ból. Magyarország és Szlovákia már korábban jelezte ellenkezését, most pedig Franciaország és Belgium is erős kételyeket fogalmazott meg a tervvel kapcsolatban. A két nyugat-európai ország, valamint Spanyolország és Hollandia tavaly összesen több mint hatmilliárd euró értékben vásárolt orosz LNG-t.           
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG