3p

Hatalmas többséggel fogadta el az ausztrál parlament a döntést, 16 éves kor alatt tilos lenne közösségi médiát használni, a platformok kapnák a bírságot.

Ausztráliában a képviselőház szerdán elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltaná a 16 évnél fiatalabb gyerekeknek a közösségi média használatát, a szenátusra bízva a törvény véglegesítését.

A felszólalások és a szavazás tanúsága szerint a nagyobb pártok támogatták a törvényjavaslatot, amely 50 millió ausztrál dollárig (33 millió dollár) terjedő bírsággal sújtaná a platformokat, ha rendszerszintű mulasztások miatt nem akadályozzák meg, hogy fiatal gyerekek fiókot tartsanak fenn.

A jogszabályt 102:13 arányban hagyták jóvá. Ha a javaslat – akár már a héten – törvényerőre emelkedik, a platformoknak egy évük lesz arra, hogy kidolgozzák a korhatárkorlátozások bevezetésének módját, mielőtt a büntetéseket végrehajtanák.

Michelle Rowland kommunikációs miniszter elmondta, hogy a szenátus még szerdán megvitatja a törvényjavaslatot. A nagy pártok támogatása szinte garantálja, hogy a jogszabály átmegy a házon, ahol egyik pártnak sincs többsége.

Dan Tehan ellenzéki törvényhozó elmondta a parlamentnek, hogy a kormány beleegyezett a szenátus módosításainak elfogadásába, amelyek megerősítenék a magánélet védelmét. A platformok nem kötelezhetnék a felhasználókat a kormány által kiállított személyazonossági okmányok, például útlevelek vagy jogosítványok bemutatására, és nem követelhetnének digitális azonosítást kormányzati rendszeren keresztül sem.

„Tökéletes lesz? Nem. De ha segít, még ha csak a legkisebb mértékben is, akkor is hatalmas változást hoz az emberek életében”

- hangoztatta Tehan.

A keddi és szerdai vita során a kormányhoz és az ellenzékhez sem kötődő törvényhozók bírálták leginkább a jogszabályt. A kritikák között szerepelt, hogy a jogszabályt kellően alapos vizsgálat nélkül siettették át a parlamenten, adatvédelmi kockázatokat jelent minden korosztály számára, és elvenné a szülők jogkörét, hogy eldönthessék, mi a legjobb a gyermekeik számára. A bírálók további érve szerint a tilalom elszigetelné a gyermekeket, megfosztaná őket a közösségi média kedvező hatásaitól, a gyermekeket az internet „sötét oldalára” terelné, a közösségi médiához túl fiatal gyermekek nem szívesen jelentenék az őket ért sérelmeket, ráadásul elvenné a platformok ösztönzését arra, hogy biztonságosabbá tegyék az online tereket.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
Makro / Külgazdaság Erről tárgyalt az Európai Parlament elnökével Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:25
A Magyarországgal szembeni, 7-es cikkely szerinti eljárást belátható időn belül lezárhatják.
Makro / Külgazdaság Újabb fontos döntéseket hozott a kormány – itt vannak a bejelentések
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 14:04
Csütörtökön 11 órától tartották a kormányszóvivői sajtótájékoztatót, amelyen ismét kormánydöntésekről, valamint az uniós pénzek hazahozatalának állásáról is szó esett.
Makro / Külgazdaság Kulcsfontottságú rendeletet adott ki a kormány az uniós forrásokról
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:50
A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) 3680 milliárd forint jut Magyarországnak. Ennek a felhasználásáról hónapokon belül dönteni kellene, de a kormány talált módot arra, hogy ne kelljen kapkodni.
Makro / Külgazdaság Energianagyhatalom lehet Magyarország, ezt kell hozzá tenni
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:30
Magyarország hosszabb távon a közép-európai energiakereskedelem meghatározó szereplőjévé válhat, ha a tárolási és hálózati infrastruktúra fejlesztése lépést tart a termelés bővülésével – írta a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.
Makro / Külgazdaság Fellélegzett az olajpiac, de ekkor nyugodhat meg igazán
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 13:10
Az Arab-öböl menti államok olajtermelése valószínűleg októberre helyreáll, de a Hormuzi-szoroson áthaladó szállítmányok mennyisége így sem haladja meg a háború előtti szint 70 százalékát – vélik az amerikai Goldman Sachs bank szakértői, akiket a Bloomberg idézett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Mi jöhet a kamatstop eltörése után? Jelasity Radovánt erről is kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 11:40
Az Erste elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke június 25-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb áresés a benzinkutakon, napok kérdése lehet a védett rendszer eltörlése
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 10:50
Jelentősen csökkennek az üzemanyagárak idehaza annak köszönhetően, hogy a világpiaci kőolajárak is zuhannak az amerikai-iráni megállapodás hírére.
Makro / Külgazdaság Olyanra készülhetnek a csehek, amire Varga Mihályék valószínűleg még csak nem is gondolnak
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 09:07
Kamatot emelhet a cseh jegybank. 
Makro / Külgazdaság Recseg-ropog, az év elején zsugorodott az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 08:50
Oroszország GDP-je 0,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a statisztikai hivatal végleges adatként.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG