1p
Az újra elnökké választott Barack Obama a következő négy évben újabb lendületet adna az amerikai gazdaságnak, amelynek fő gondja a lelassult növekedés és a magas munkanélküliség. A brit hírügynökség pontokba szedte azt a receptet, amelynek segítségével Obama új munkahelyeket teremtene, és mérsékelné az államadósságot.

A munkahelyteremtés volt a kampány egyik fő témája

Obama az ipar újjászületését tervezi: ennek jegyében 2016-ig egymillió új munkahely létesülne a feldolgozó iparban. Több mint 600 ezer új állás jönne létre a földgázszektor bővítése révén, és ezáltal az ország jobban függetleníthetné magát a külföldi kőolajtól. Ezen felül százezer új állást hoznának létre matematikát és természettudományokat oktató tanárok számára.

A tervek hatalmas beruházásokat irányoznak elő az infrastruktúra területén. Az iraki és afganisztáni csapatok hazahívása nyomán felszabaduló összegek felét utak, hidak, repülőterek és iskolák építésére fordítaná a kormány. Kérdéses viszont, hogy az elnök megkapja-e ehhez a republikánus többségű képviselőház hozzájárulását.

Az adóktól több bevételt remél, amiből lefaragná az államadósságot

A következő tíz éves időszakra Obama úgy számol, hogy több mint négyezer milliárd dollárral faragnák le az államadósságot (amely csaknem 16 ezer milliárd dollárra rúg). Ennek érdekében nem hosszabbítaná meg a magasabb jövedelműek adókedvezményeit, amelyeket még elődje, George W. Bush határozott el. Be akarja zárni az adófizetés elkerülését lehetővé tevő jogi kibúvókat is.

Ezzel párhuzamosan 35-ről 28 százalékra csökkentené az iparűzési adót, miközben megszüntetné azt az adómentességet, amelyet többek között olaj- és gázipari konszernek élveznek. Az elnök felszámolná azoknak a vállalatoknak az adókedvezményeit is, amelyek külföldre telepítik gyártó bázisaikat. Az iraki és afganisztáni csapatkivonás révén felszabaduló pénz másik felét a deficit csökkentésére fordítaná.

Kérdéses, hogy ki lesz a bankelnök

Obama várhatóan harmadik hivatali időt szavaz meg Ben Bernanke bankelnöknek, szakértők azonban arra számítanak, hogy a Princeton Egyetem egykori professzora nyolc nehéz év után nem fog élni a felkínált lehetőséggel. Bernanke megbízatása 2014. január 31-én jár le.

Legesélyesebb utódjának Janet Yellen, a jegybank alelnöke számít. Ő valószínűleg folytatná Bernanke politikáját, amelynek sarkalatos pontja a zéró alapkamat, valamint a gazdaság pénzinjekciókkal való élénkítése mindaddig, amíg a munkaerőpiacon jelentős és tartós javulás nem következik be.

És mi lesz a bankokkal?

Az elnök várhatóan kitart a Wall Street (azaz a pénz- és tőkepiacok) tevékenységének erősebb ellenőrzését célzó irányvonala mellett, amelyre a pénzügyi válság kirobbanása nyomán szánta rá magát. Ennek érdekében meg kell valósítani a 2010-ben elfogadott Frank-Dodd törvény részleteit. Ez a törvény lehetővé teszi a nagy bankok hatalmának megnyirbálását. A bankok feldarabolása elé viszont jelentős akadályokat gördít a jogszabály.

Nagyobb versenyt akar az ingatlanpiacon

Obama segíteni akar a házépítő családok hiteleinek átütemezésében, hogy élhessenek a rendkívül alacsony kamatok nyújtotta lehetőséggel. Ezt azonban ellenzi a két legnagyobb állami ellenőrzésű jelzálog-finanszírozó cég, a Fannie Mae és a Freddie Mac főfelügyelője. Utóbbi nem hajlandó csökkenteni a kamatokat és illetékeket azoknak az esetében, akiknek az adóssága meghaladja ingatlanjuk értékét.

A Fannie Mae és a Freddie Mac piaci részesedése 60 százalék az ingatlanfinanszírozásban. Mind a demokraták, mind a republikánusok nagyobb versenyt akarnak az ingatlanhitelek piacán, ezért a fenti két nagy cég hatalmának megnyirbálására törekednek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Értékelést adtak a magyar gazdaságról, a kormány is reagált
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 20:08
Az OECD legfrissebb Magyarországról szóló gazdasági előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése a következő két évben fokozatosan erősödhet.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ elnöke visszautasítja Magyar Péter kijelentéseit
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 19:09
Közleményben reagált az Állami Számvevőszék.
Makro / Külgazdaság Összeült az EKB, de a kamat ezt meg sem érezte
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 16:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Elképesztő csúcsokat döntött az üzleti és főleg a fogyasztói bizalom idehaza
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 12:57
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – a EU támogatásával és módszertanával végzett – felmérése szerint, júliusban a fogyasztók és az üzleti szféra hangulata egyaránt javult. A várakozások összefoglaló jelzőszáma, a GKI konjunktúra indexe szűk három ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, s így négy és féléves csúcsára ért fel.
Makro / Külgazdaság Már csak ez hiányzott: újabb tengeri folyosó lehetetlenült el
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 12:12
Nem futnak be hajók az ukrán fekete-tengeri kikötőkbe, miután a hajótulajdonosok felfüggesztették szállításaikat az orosz támadások veszélye miatt – közölte szerdán az ukrán mezőgazdasági miniszter, Tarasz Viszockij.
Makro / Külgazdaság Fontos döntés előtt áll az eurózóna, erre figyelnek ma a befektetők
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 11:18
Érkezik az Európai Központi Bank (EKB) júliusi kamatdöntése. 
Makro / Külgazdaság Nagyot ugrott az európai kulcságazat, ez már a kilábalás jele?
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 10:59
Az Európai Unióban júniusban éves összevetésben 13,6 százalékkal, közel 1,148 millióra emelkedett az új személygépkocsik forgalomba helyezése, miközben tovább nőtt az elektromos és a hibrid meghajtású modellek iránti kereslet, a benzines és dízelüzemű autók értékesítése pedig visszaesett – közölte csütörtökön az Európai Gépjárműgyártók Szövetsége (ACEA).
Makro / Külgazdaság Élőben az MNB-alapítványos nyomozásról – ma délután kérdezheti Ligeti Miklóst a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 08:17
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója fél 4-től lesz a vendégünk. Az egyórás élő adást a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Ismét elszabadult az olajpiac, ez áll a háttérben
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 06:59
Az Egyesült Államok újabb légicsapásokat indított iráni célpontok ellen – közölte szerdán a Középső Parancsnokság (CENTCOM). Eközben a jemeni húszi felkelők csütörtökön bejelentették, hogy rakéta- és dróntámadást hajtottak végre két szaúdi olajszállító tanker ellen a Vörös-tengeren.
Makro / Külgazdaság Átlépte a 150 ezres álomhatárt az Ausztriában dolgozó magyarok száma
Kollár Dóra | 2026. július 23. 05:44
A nyári szezonban tovább nőtt a kint dolgozók száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG