4p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Varsó nacionalista kormányzata a NATO történetében páratlan léptékű tisztogatást hajtott végre a hadsereg vezetésében. A lengyel kormányzat a stratégiai döntéseknél megkerüli a tábornokokat és párt-lojalitás alapján nevez ki vezető pozíciókba embereket. A főtisztek körében erőteljes ellenállás alakult ki a területvédelmi erők kialakításával kapcsolatban is, amely igencsak hasonlít a hazai tervekhez.

A NATO történetében még nem történt olyan szintű vérveszteség egy tagállam katonai vezetésében, mint amelyet Lengyelországban láthatunk az elmúlt időszakban.  A lengyel tábornoki kar 92 százalékát, az ezredesek 82 százalékát cserélték le politikai nyomásra vagy kényszerítették ellehetetlenítéssel lemondásra.  A Wprost nevű lap nyilvántartása szerint 2015. november 17-e és 2017. január 31-e között 504 magasrangú tiszt szerelt le a katonaságtól, beleértve 34 tábornokot és 47 ezredest.  A lemondott főtisztek között van mindhárom három csillagos tábornok - Marek Tomaszycki, Mieczysław Gocuł és Mirosław Różański - is, akik a tavalyi NATO ’Anaconda’ hadgyakorlatot vezették Lengyelországban.

Miért telt be a pohár?

Jerzy Gut, a különleges erők főparancsnoka március 13-án nyújtotta be lemondását.  Gut az elmúlt évtizedben az amerikai csapatok ellenőrzése alatt építette föl a lengyel különleges erőket.  2014-ben amerikai kitüntetést kapott, 2015-ben a NATO Gyorsreagálású Erőinek parancsnokaként szolgált.

A lemondások legfőbb oka az, hogy a főtisztek - akik közül többen szoros kapcsolatot ápolnak a NATO-val, szolgáltak Afganisztánban és Irakban és számos esetben az Egyesült Államokban képezték őket – kibékíthetetlen ellentétbe kerültek a jelenlegi kományzópárt (PiS) populista-nacionalista vonalvezetésével.  A főtisztek nehezményezték, hogy Antoni Macierewicz védelmi miniszter – Jarosław Kaczyński PiS-vezér szoros szövetségese – a stratégiai döntéseknél megkerülte őket, és politikai lojalitás alapján nevezett ki vezető pozíciókba embereket, emellett számos tisztet távolított el, akiknek akár csak közvetett kapcsolata volt a kommunista múlttal.

A lengyel hadsereg már nemzetközi szinten is lejáratja magát.  Ahogyan a Foreign Policy beszámolt róla januárban: a vezérkari főnökökkel nem konzultáltak, mielőtt lecserélték a helyetteseit.  A NATO Gyorsreagálású Hadtestjének helyettes parancsnoka számára például elvárás, hogy legalább kétcsillagos tábornok legyen – ehhez képest Varsó egy ezredest nevezett ki ebbe a pozícióba.  A washingtoni katonai attaséi pozíció pedig – ami szintén egy legalább egycsillagos tábornoki pozíció – tavaly április óta betöltetlen a lengyel követségen.

Szakmailag megkérdőjelezhető területvédelmi tervek

Káncz Csaba

A tisztek szerint a miniszter ezzel aláássa a professzionalizmust és a lengyel hadsereg harcképességét.  Egyesek a tisztogatás szintjét már Erdogan elnök politikai bosszúhadjáratának mértékéhez hasonlítják a török hadseregben.  A főtisztek körében erőteljes ellenállás alakult ki az 50 000 fős területvédelmi erők (WOT) kialakításával kapcsolatban is, amelynek terveit a lengyel törvényhozás (Szejm) tavaly novemberben fogadta el.  Ez a milícia közvetlenül a Védelmi Minisztérium parancsnoksága alá kerül, nem pedig a vezérkar alá.  Több tiszt szerint a WOT a hadsereg versenytársa lesz és egyben megvalósul a lengyel kormányzópárt katonai szárnya.

A WOT hasonlít Simicskó István védelmi miniszter terveihez, amely szerint akár járásonként is lehetnének tartalékos katonai egységek az országban.  Akárcsak a lengyeleknél, a tisztázatlan feladat-rendszerű és értelmezhetetlen harcértékű territoriális századok költséges létrehozása felelőtlen és értelmetlen lépésnek tűnik hazánkban is, különösen a jelenlegi szűkös védelmi költségvetési kondíciók között.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jövőre jelenhet meg több használt elektromos autó a magyar piacon
Privátbankár.hu | 2025. október 18. 16:07
A magyarországi használtautó-piacon a 2026-2027-es időszakban, a flottaautók kifutásával, második hullámként jelenhet meg nagyobb tömegben a használt elektromos autók kínálata – erre számít az egyik legjelentősebb piaci szereplő, az országos kereskedelmi hálózattal rendelkező Das WeltAuto.
Makro / Külgazdaság Svájc kerek-perec megnevezte, mi miatt csökken a jövő évi GDP-je
Privátbankár.hu | 2025. október 18. 12:15
A svájci kormány a júniusban becsült 1,2 százalékról 0,9 százalékra rontotta a jövő évi GDP-növekedési előrejelzését az Egyesült Államok által bevezetett importvámok negatív hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Most igyon, jövőre drágább lesz az Octoberfest
Privátbankár.hu | 2025. október 18. 11:52
Németországban hamarosan árat emelhet a legtöbb nagy sörfőzde az Inside italpiacra szakosodott szakmagazin elemzése szerint. A jelentés rámutatott arra, hogy Németországban a tíz legkeresettebb sörmárka közül hatnak a termelői ára mostanság vagy a közeli hónapokban nőni fog.
Makro / Külgazdaság Masszív árcsökkenések jöhetnek a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. október 18. 10:29
Feltéve, hogy nem lő ki az olaj vagy a dollár árfolyama.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem tud leállni: új vámszabályt írt alá
Privátbankár.hu | 2025. október 18. 10:09
Az amerikai elnök aláírta a teherautók és buszok importjára vonatkozó vámszabályt. Az elnök szerint erre nemzetbiztonsági okokból van szükség. Ezzel azonban jelentős csapást mérhet Mexikóra és Kanadára.
Makro / Külgazdaság Papíron egyre többet ér az átlagfizetés, de a lakosság ezt nem érzi
Vámosi Ágoston | 2025. október 17. 14:33
A nettó mediánkereset végre meghaladja az 1000 eurót Magyarországon, de a reálbér-növekedés a tavalyinak a felét sem teszi ki. Az elemzők egy része szeptemberben gyorsuló bérnövekedést vár a pedagógusok bérfejlesztése miatt, miközben augusztusban is az oktatásban emelkedtek a legnagyobb mértékben a keresetek.
Makro / Külgazdaság Az igazság pillanata: ezt érte el Trump a vámokkal
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 12:20
Csökkent az amerikai költségvetés hiánya a 2025-ös pénzügyi évben.
Makro / Külgazdaság Ez tényleg lesújtó lett: erőt vett magán az infláció
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 11:50
A kontinensen emelkedik az infláció, Magyarország hátulról az ötödik.
Makro / Külgazdaság Ha hétvégén elutazna, ennyiért tankolhatja meg az autót
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 11:15
A dízelnél szombattól árcsökkenés lesz.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter Washingtont és Moszkvát is hívta a budapesti csúcs miatt
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 09:00
Égnek a vonalak Budapest és Washington, illetve Budapest és Moszkva között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG