2p
Jókora többlettel zárt az államháztartás az előző hónapban. A hiánycélt is átírták.

Szeptemberben 271,6 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás, a kilenc havi hiány 2,4 milliárd forintra csökkent, amely másfél évtizedes rekordnak számít. Erre tekintettel a kormány a GDP 2 százalékáról 1,7 százalékára csökkentette az idei uniós módszertan szerinti hiánycélt - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Szeptember végéig a központi költségvetés 95,5 milliárd forintos hiányt, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 21,3 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 71,8 milliárd forintos többletet mutattak.

Szeptemberben a központi alrendszer (államháztartás az önkormányzatok nélkül) többlete 271,6 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel korábban ez 39,7 milliárd forint hiány volt.

EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak szeptember végén eljuttatott EDP-jelentésében a kormány erre az évre a tavaszi prognózisnál 104 milliárddal alacsonyabb, 599,7 milliárdos idei hiánycélt jelentett.

Az NGM örül

Hónapról-hónapra minden olyan mutató kedvezően alakul, amellyel objektíven jellemezhető a hazai nemzetgazdaság helyzete: immár másfél évtizedes mélyponton a hiány, csökken az államadósság, valamint az uniós átlagot meghaladja a gazdasági növekedés. Történelmi mélységben a munkanélküliség, miközben a reálbérek is folyamatosan emelkednek, míg a kedvező inflációs környezetben megőrzik vásárlóerejüket.

Mindez érdemben járul hozzá a fogyasztás bővüléséhez, ezáltal pedig a költségvetés bevételeinek fenntartásához. Az államháztartást továbbra is fegyelmezett gazdálkodás jellemzi - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium az adatokra reagálva.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Irtózatos fegyverkezést hirdethet az EU, beáldozhatja az életszínvonal növelését is
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 11:22
Az Európai Bizottság több elemből álló fegyverkezési javaslatot terjeszt a tagállamok elé, aminek eredményeként Magyarország éves GDP-jének négyszeresét költhetik Európa biztonságának erősítésére.
Makro / Külgazdaság Sokkoló előrejelzés jött: teljes fordulat jöhet Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 11:01
Az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Fed atlantai részlege kidolgozott egy mutatót, ami arról híres, hogy jól jelzi előre az amerikai gazdaság növekedését. Ez a most vörösen világít, ami arra utal, hogy jön a Trumpcession.
Makro / Külgazdaság Donald Trump újabb meghökkentő ötlettel állt elő
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:03
Donald Trump az Egyesült Államok elnöke utasította kormányának illetékes tárcáit, hogy vizsgálják meg, hogyan lehetne enyhíteni országa szankcióit Oroszországgal szemben.
Makro / Külgazdaság Súlyos döntés született Washingtonban: mi lesz most Ukrajnával?
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 09:21
Az Egyesült Államok leállítja az Ukrajnának szánt segélyszállítmányokat. 
Makro / Külgazdaság A szegények helyett a gazdagokat támogatja az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 09:02
Annyira jól megy az országnak, hogy még a milliárdosokat is közpénzzel kell megsegíteni.
Makro / Külgazdaság Magyarország elkerülte a legrosszabbat, de ez így akkor is nagyon harmatos
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 08:30
A múlt évet a kiigazított adatok szerint 0,6 százalékos emelkedéssel fejezte be a magyar gazdaság. Legalább nem került mínuszba. 
Makro / Külgazdaság Trump betartotta az ígéretét, megindult a lejtmenet
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 07:51
Az Egyesült Államok keddtől kiveti a 25 százalékos büntetővámot a kínai és kanadai termékekre. Kína sem marad ki a szórásból. 
Makro / Külgazdaság Ezt hozta a háború: csevegés helyett hallgatnak az oroszok az orvosi várókban, sokan pedig a rossz és a rosszabb közül választhatnak
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 07:17
A háború három évét közvetlenül azok szenvedték meg Oroszországban, akik elvesztették hozzátartozójukat. Az embereket csendben emészti fel a távoli és a közeli erőszak tombolása.
Makro / Külgazdaság Inflációs adat érkezett az euróövezetből, íme!
Privátbankár.hu | 2025. március 3. 19:56
Kérdés, itthon is így alakult-e az év második hónapja.
Makro / Külgazdaság Megtörtént az őrségváltás a jegybank élén
Privátbankár.hu | 2025. március 3. 17:39
Varga Mihály esküt tett a Sándor-palotában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG