3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Az amerikai külügyminiszter szerint "komoly diplomáciai útvonalat" jelöltek ki a levélben, de közben arra figyelmeztette az Ukrajnában tartózkodó amerikai állampolgárokat, hogy "erősen fontolják meg a távozást" az országból.

Anthony Blinken sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az Egyesült Államok írásban válaszolt Oroszország biztonsági garanciaigényeire.

A tárcavezető szerint a levél - amelyet orosz sajtóértesülések szerint John Sullivan, az Egyesült Államok moszkvai nagykövete kézbesített Oroszország külügyminisztériumába - "elvi és gyakorlati szempontból is értékeli az Oroszország által felvetett aggályokat". Blinken hozzátette: az Egyesült Államok nyitott a párbeszédre.

Oroszország december közepén kétoldalú szerződés tervezetét juttatta el az Egyesült Államoknak, és ebben egyebek között arra tett javaslatot, hogy Washington kötelezze el magát a NATO keleti terjeszkedésének leállítása mellett, szüntesse be a katonai együttműködést a posztszovjet országokkal, vonja ki nukleáris fegyvereit Európából, és ne telepítsen a kontinensre Oroszországot fenyegetni képes csapásmérő rendszereket.

"A dolgok írásba foglalása (...) jó módja annak, hogy a lehető legpontosabbak legyünk, és az oroszok a lehető legvilágosabban megértsék álláspontjainkat, elképzeléseinket. Jelenleg a dokumentum náluk van, és az ő térfelükön pattog a labda" - fogalmazott Blinken.

A külügyminiszter nem részletezte, hogy pontosan mit tartalmaz a dokumentum, de azt kiemelte, hogy Joe Biden amerikai elnök jóváhagyásával küldték el, aki személyesen részt vett a levél szerkesztésében és szövegezésében. Blinken azt is hozzátette, hogy a válasz Ukrajnával és Washington európai szövetségeseivel egyeztetve született meg.

A tárcavezető szerint az orosz követelésekre adott amerikai válasz azt tükrözi, hogy Washington nyitott a párbeszédre, és a diplomáciát részesíti előnyben, de Oroszországtól függ, hogyan reagál. Arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok minden eshetőségre felkészült.

Blinken azt is világossá tette: az Egyesült Államok "eleve esélytelennek tartja", hogy teljesüljenek azok az orosz követelések, amelyek azt várják el a NATO-tól, hogy vonja vissza csapatait és fegyvereit Kelet-Európából, valamint zárja ki Ukrajna esetleges jövőbeni csatlakozásának lehetőségét. Ezzel szemben Washington kész a párbeszédre olyan témákban, mint például a fegyverzetellenőrzés és a bizalomépítő intézkedések.

Blinken az újságíróknak arról is beszámolt, hogy a következő napokban további megbeszélésekre számít Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel.

A tárcavezető azt is bejelentette, hogy az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége továbbra is nyitva marad, de arra figyelmeztette az Ukrajnában tartózkodó amerikai állampolgárokat, hogy "erősen fontolják meg a távozást."

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump mondott egy kövéret, és újra elsütötte kedvenc fegyverét
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 08:25
Az lehet, hogy hallott Trump globális vámjairól, de az már a múlté. Újra emel az elnök.
Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem adja fel: új vámot vezetett be
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 08:22
Donald Trump amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámot vezetett be a Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett vámok helyett.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: csökkentek a lakásárak, de sajnos nem nálunk
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 18:50
Közel négyéves csúcs után visszaesett az eladott új lakások száma az Egyesült Államokban decemberben.
Makro / Külgazdaság Ez lehet az év döntése: eltörölte a Legfelsőbb Bíróság Donald Trump vámjait
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:50
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága pénteken eltörölte Donald Trump amerikai elnök kiterjedt vámprogramjának és vámintézkedéseinek jelentős részét.
Makro / Külgazdaság Búra derűt hozhat a friss ipari adat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:28
Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Új ingatlannal gazdagodott tavaly Takács Péter és Rétvári Bence
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:45
Idén is bepillantottunk a belügyminiszter és csapatának a vagyonnyilatkozataiba.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, nagyon lefékezett a növekedés
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:04
A vártnál jóval gyengébben teljesített az amerikai gazdaság tavaly év végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG