3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A francia elnök, a német kancellár, valamint a spanyol és a holland miniszterelnök megállapodott arról, hogy az Európai Tanács a szociáldemokrata Frans Timmermanst jelöli az Európai Bizottság elnöki posztjára, számos néppárti kormányfő azonban szembefordult a tervvel. Orbán Viktor mellett a bolgár, a horvát és az ír miniszterelnök is Timmermans ellen szólalt fel, de Lengyelország és Csehország is kritikával fogadta a javaslatot.
Frans Timmermans. Kép forrása: EPA

Fellázadt az Európai Néppárt a mai EU-csúcs előtti ülésén Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke által ismertetett terv ellen, miszerint a testület Frans Timmermanst, a szociáldemokraták csúcsjelöltjét jelölné az Európai Bizottság élére, írja a Politico.

Orbán levelet is írt

Orbán Viktor miniszterelnök mellett Bojko Boriszov bolgár kormányfő, Andrej Plenkovics horvát kormányfő és Leo Varadkar ír miniszterelnök is a terv ellenében szólalt fel. A brüsszeli hírportál szerint ezek a vezetők együttesen már képesek blokkolni a Tanács jelölését, azaz támogatásuk nélkül a testület nem tudja jelölni Timmermanst.

Orbán Viktor ma levélben is kérte Joseph Dault, a Néppárt elnökét a szociáldemokrata jelölt elutasítására. (A Fidesz tagsága a Néppártban jelenleg fel van függesztve.)

Izolálódott a kancellár

A Die Welt szerint a néppárti ülésen Angela Merkelt heves támadások érték saját pártcsaládja részéről, a német kancellár izolálódott. A német konzervatív lap tudni véli azt is, hogy Lengyelország és Csehország is kritikusan fogadta a holland szociáldemokrata politikus jelölésének tervét.

A Donald Tusk által ismertetett elképzelést Angela Markel német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Mark Rutte holland miniszterelnök és Pedro Sánchez spanyol kormányfő dolgozta ki az oszakai G20-csúcs keretében. Ennek értelmében a Néppárt lemondana az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöki posztjáról – előbbiről a szociáldemokraták, utóbbiról a liberálisok javára –, és csupán az Európai Parlament elnöki, valamint az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője posztját kapná meg.

Rendkívüli csúcs

A mai rendkívüli EU-csúcsot azért kellett összehívni, mert a múlt heti EU-csúcson a tagállamok vezetői nem tudtak megállapodni egy közös jelöltben, illetve az uniós posztok elosztásában, mint ahogy az Európai Parlament vezető frakciói sem voltak képesek erre. Az Európai Bizottság új elnökét az Európai Tanács jelöli, de az Európai Parlamentnek is meg kell szavaznia.

A májusi EP-választásokat a Néppárt nyerte meg a szociáldemokraták előtt, ugyanakkor mindkét pártcsalád támogatottsága jelentősen csökkent - a balközép pártcsalád története legrosszabb eredményét produkálta. A Néppárt Manfred Webert indította csúcsjelöltként, azaz őt szeretné az Európai Bizottság élén látni, tizenegy állam- és kormányfő (köztük Orbán Viktor) azonban nem támogatja.

A mai csúcs este hat órakor kezdődött, és helyszíni várakozások szerint az éjszakába nyúlik majd.

UPDATE:

Megint felfüggesztették az EU-csúcsot, holnap folytatják.

Háttéranyagunk a témában: Megfúrnák az EU egyik legdemokratikusabb vívmányát. Videókommentárunk a múlt heti EU-csúcs után:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG