Jüri Ratas észt kormányfő és Donald Tusk a brüsszeli csúcson. EPA/GEOFFROY VAN DER HASSELT |
Az Európai Tanács elnöke egyúttal újabb ülést hívott össze holnap délelőtt 11 órára – ezt Preben Aamann, Tusk szóvivője közölte a Twitteren.
Az uniós állam- és kormányfők csúcsértekezlete tegnap este kezdődött. Éjjel már egyszer felfüggesztették az ülést, ezt követően Tusk egyenként tárgyalt a tagállami vezetőkkel. A tanácskozás ma reggel folytatódott.
Újabb nevek
A Reuters szerint Tusk a kétoldalú tárgyalásokon újabb neveket dobott be, miután a szociáldemokrata Frans Timmermans jelölését az Európai Bizottság elnöki posztjára az Európai Néppárt és számos kormányfő (köztük Orbán Viktor) nem fogadta el.
A hírügynökség úgy tudja, hogy az Európai Tanács elnöke a következő személyek nevét vetette fel lehetséges alternatívaként: Kristalina Georgieva, a Világbank vezérigazgatója, Leo Varadkar ír kormányfő és Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója. A reakciók azonban visszafogottak voltak. (Ezek a nevek nem hivatalosan már korábban is felmerültek - a szerk.)
A legutolsó verzió szerint ugyanakkor az Európai Bizottság elnöki posztját mégis Timmermans kapná, a néppárti Georgieva az Európai Tanács elnökévé lépne elő, Manfred Weber, a szintén néppárti csúcsjelölt az Európai Parlament elnöke, a liberális belga kormányfő, Charles Michel pedig az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője lenne. Egyelőre azonban ez a forgatókönyv sem kapott többséget az Európai Tanácsban.
A Merkel-Macron alku...
Ami a történtek hátterét illeti, a mostani EU-csúcs előtt Donald Tusk ismertetett egy tervet, miszerint az Európai Tanács Frans Timmermanst jelölné az Európai Bizottság élére. Az elképzelést Angela Markel német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Mark Rutte holland miniszterelnök és Pedro Sánchez spanyol kormányfő dolgozta ki az oszakai G20-csúcs keretében.
Ennek értelmében a Néppárt az Európai Bizottság mellett és az Európai Tanács elnöki posztjáról is lemondott volna – előbbiről a szociáldemokraták, utóbbiról a liberálisok javára –, és csupán az Európai Parlament elnöki, valamint az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője posztját kapta volna meg.
...amit megtorpedóztak a néppárti kormányfők
A Néppárt azonban fellázadt a terv ellen a csúcs előtti ülésén. Orbán Viktor miniszterelnök mellett Bojko Boriszov bolgár kormányfő, Andrej Plenkovics horvát kormányfő és Leo Varadkar ír miniszterelnök is jelezte, hogy nem fogadja el a jelölést. Az ülésen Merkel állítólag izolálódott. Lengyelország, Csehország és Szlovákia szintén fenntartásokkal fogadta Merkelék kompromisszumos javaslatát.
A Financial Times szerint Tusk az EU-csúcs kezdetén azt mondta, hogy legkevesebb kilenc ország vezetője ellenzi Timmermans jelölését, Giuseppe Conte olasz kormányfő pedig ma tíz-tizenegy ellenkező országról beszélt.
Weber sem kellett
A szociáldemokrata csúcsjelölt azután került előtérbe, hogy a tagállami vezetők a Néppárt csúcsjelöltjét, Manfred Webert is leszavazták a korábbi EU-csúcson. A bajor politikust tizenegy állam- vagy kormányfő vétózta meg – köztük Emmanuel Macron és Orbán Viktor.
A májusi EP-választásokat a Néppárt nyerte meg a szociáldemokraták előtt, ugyanakkor mindkét pártcsalád támogatottsága jelentősen csökkent.
Az Európai Tanácsban minősített többségre van szükség a jelöléshez. Ezt követően az EP-nek egyszerű többséggel még jóvá kell hagynia a jelöltet – azaz a megválasztáshoz nem csak a tagállamok vezetőinek, hanem az EP pártcsaládjainak is kompromisszumra kell jutniuk egymással.
Háttéranyagunk a témában: Megfúrnák az EU egyik legdemokratikusabb vívmányát. Videókommentárunk a korábbi EU-csúcs után: