3p
Fényképet hozott nyilvánosságra a holland vezetésű nemzetközi nyomozócsoport annak az orosz gyártmányú Buk rakétának egy darabjáról, amely feltehetően a Kelet-Ukrajnában 2014 nyarán lezuhant maláj utasszállító katasztrófáját okozta - jelentette kedden az ukrán média.

A katasztrófa körülményeit vizsgáló holland, ausztrál, maláj, belga és ukrán bűnügyi szakértőkből álló csoport jelentésében közölte, hogy a fotón látható rakétadarabot az utasszállító gép becsapódásának helyszínén találták.

A rakétadarab újabb bizonyíték lehet arra, hogy Buk típusú föld-levegő rakéta találta el a malajziai légitársaság Boeing 777-esét 2014 júliusában, vagyis a korábbi moszkvai állítással szemben nem egy ukrán csatarepülőgép lőtte le.

A rakétadarabról készült kép. Forrás: JIT

A maláj utasszállító a Donyeck megyei szakadárok által ellenőrzött területen csapódott be. Az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járaton 298-an voltak, a szerencsétlenséget egyikük sem élte túl. Mivel az utasok kétharmada holland volt, ezért Hollandia koordinálja a katasztrófa okainak felderítésére indult nyomozást.

A pilótafülke mellett robbanhatott fel

A vizsgálatot összehangoló Holland Biztonsági Iroda (OVV) 2015. október 13-án tette közzé a nemzetközi szakértők végleges jelentését. Ebben már kétséget kizáróan megállapították, hogy Buk rakéta okozta a tragédiát. A dokumentum alapján a rakéta - működési elvének megfelelően - a repülőgép pilótafülkéje mellett, tőle kevesebb mint egy méterre robbant fel, repeszei azonnal megölték a személyzet három tagját, valamint leszakították a gép orrát. A jelentés azonban nem nevezte meg, hogy ki a felelős a rakéta indításáért, és arra sem tért ki, hogy honnan lőtték fel. Kijev és Moszkva azóta is kölcsönösen egymást vádolja az utasszállító lelövésével. Sok nemzetközi szakértő és több nyugati hírszerző szolgálat viszont Kijevhez hasonlóan azon az állásponton van, hogy Oroszország a felelős a repülőszerencsétlenségért.

A lelőtt maláj gép roncsai

Eliot Higgins, a független oknyomozó újságírókból álló Bellingcat brit civil szervezet alapítója a keddi médiajelentésekre reagálva kijelentette, hogy az 53-as orosz dandár Buk rakétájával lőtték le a maláj gépet a donyecki szakadárok által uralt Sznyizsne település környékéről. Higgings bizonyosnak mondta magát abban, hogy a Bellingcat által korábban közzétett nyomozati eredmények hitelességét a nemzetközi nyomozócsoport is alá fogja támasztani. Kétségének adott hangot viszont azzal kapcsolatban, hogy a tragédia felelősét is meg fogják nevezni.

"Úgy gondolom, nehéz dolog lesz a többi országnak az, hogyan bánjon egy olyan országgal, amely megölt 298 embert, majd erről nem egyszer hazudott és bizonyítékokat hamisított meg" - jelentette ki Higgins Oroszországra utalva.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amerikai szankciók fenyegetik Magyarországot, Washingtonban folytatódtak a tárgyalások
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:42
Az oroszországi energiaimport szankciójáról szóló amerikai kongresszusi törvényjavaslat is szóba került Hajdu Mártonnak, az Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének washingtoni megbeszélésein. Az Egyesült Államokban benyújtott tervezet szerint Magyarország is azok közé az országok közé kerülhet, amelyekkel szemben Washington akár 100 százalékos vámot vethet ki az orosz energiahordozók jelentős importja miatt.
Makro / Külgazdaság Olcsó? Drága? Így áll most a régióban a hazai benzinár
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:10
Ismét nyomás alá kerültek a hazai üzemanyagárak, mivel a közel-keleti régióban kiújult harcok rövid idő alatt több mint 20 százalékkal emelték az északi-tengeri Brent típusú kőolaj árát.
Makro / Külgazdaság A nap képe: száraz lábbal lefotózható a Parlament a Duna közepéről
Herman Bernadett | 2026. július 18. 11:38
Az extrém alacsony vízállás miatt a Margit-sziget déli végén több tíz méterre be lehet sétálni a Duna közepén. A híd középső pillére is a szárazföldön áll. 
Makro / Külgazdaság Újabb óriáscég szekrényéből esett ki egy csontváz?
Kollár Dóra | 2026. július 18. 11:18
Két, világszinten is ismert élelmiszeripari vállalat történetében is találni sötét ügyeket kiszolgáltatott régiókban.
Makro / Külgazdaság Mi áll a Tisza adócsomagjának hátterében? Megszólalt a pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 10:50
Kármán András pénzügyminiszter a kekvák adómentességének megszűnését és adónemek eltűnését jelentő csomag mögöttes okairól írt közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság A legrosszabbra készülnek az olajszállítók a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 09:40
A közel-keleti helyzet eszkalálódása, az iráni-amerikai csapások ismét kritikus szintre süllyesztették a kulcsfontosságú tengeri folyosó biztonsági szintjét.
Makro / Külgazdaság Nem kell aggódni az üzemanyag-ellátás miatt? Megszólalt a minisztérium
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 19:14
Nincsenek ellátási gondok.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: adónemeket töröl el a kormány, nagy változások jönnek
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 18:00
A miniszterelnök már kora délután beharangozta, hogy adóügyekben hozott döntéseket a kormány, a részleteket pedig Facebook-oldalán közzétett videójában ismertette.
Makro / Külgazdaság Fontos lépéshez érkezett az iskolakezdési támogatás bevezetése
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 17:27
A törvényjavaslat felkerült a parlament honlapjára. 
Makro / Külgazdaság Megdicsérték a Magyar-kormányt Brüsszelben, de még akad teendő
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 14:12
Közzétették a jogállamisági jelentést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG