2p

A beszéd hírét felkapta a világsajtó, zsidó szervezetek mellett már uniós miniszterek is tiltakoznak.

Egyre nagyobb megdöbbenést vált ki a világban a magyar miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn elmondott beszéde, amelyben Orbán Viktor többek között „kevert fajú világ”-ról, a gázfogyasztás-csökkentés kikényszerítésével kapcsolatban pedig régi „német know how”-ról beszélt, írja laptársunk, az mfor.hu. 

Fokozódó izoláció: Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcson 2022. június 24-én. Fotó: Európai Tanács
Fokozódó izoláció: Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcson 2022. június 24-én. Fotó: Európai Tanács

A beszéd és annak utórengései azóta bejárták a nemzetközi sajtót. A német Bild például a gázfogyasztás-csökkentéssel kapcsolatos kijelentésről azt írta, hogy az Orbán Viktor „ízléstelen és undorító vicce a Holokausztról, amelyben zsidók millióit gyilkolták meg gázkamrákban”.

A Spiegel szerint „Orbán felháborodást kelt a Holokauszt-hasonlattal”, és a kormányfő beszédében „nyilvánvalóan a nácik által szervezett Holokausztra” célzott. (A Telex kérdésére, miszerint mire gondolt Orbán Viktor a fent is idézett részben, sajtófőnöke, Havasi Bertalan azt válaszolta: „A miniszterelnök az einstandra gondolt – ld. A Pál utcai fiúk”. Az „einstandolás” más tulajdonának elvétele erővel.)

A Die Welt pedig megjegyezte: „A többek között nemzetiszocialisták által használt koncepció, miszerint különböző emberi fajok léteznek, tudományosan tarthatatlan és a rasszista világnézetek része.”

A beszéddel szemben számos szervezet és politikus is kifejezte tiltakozását ittthon és külföldön egyaránt. A Nemzetközi Auschwitz Bizottság alelnöke, Christoph Heubner alelnöke például arra kérte Karl Nehammer osztrák kancellárt, aki csütörtökön Bécsben fogadja Orbán Viktort, hogy beszéljen a történtekről a magyar miniszterelnökkel.

Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a Politicónak kijelentette: a magyar kormányfő „civilizációs normát sértett azáltal, hogy azonosult a fehér felsőbbrendűséget hirdetők ideológiájával”.

Tytti Tuppurainen finn Európa-ügyi miniszter pedig jelezte: „ezek az elborzasztó kijelentések nem reprezentálják Magyarországot”, ugyanakkor „izolálják a  civilizált nemzetektől.” 

További részletek az mfor.hu cikkében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
Makro / Külgazdaság Újabb 165 milliárd forintot gyűjtött be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:22
És még sokkal többet is ajánlottak a befektetők. A kamatok csökkentek.
Makro / Külgazdaság Kilenc éve nem volt ilyen alacsony az infláció Csehországban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 11:11
Az energiaárak közel 10 százalékkal csökkentek, ez is fontos szerepet játszott a 2016 decembere óta nem látott értékben.
Makro / Külgazdaság Mellár Tamás: 2012 óta kéthavi nyugdíjnak megfelelő összeggel lettek szegényebbek a nyugdíjasok
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. február 5. 10:11
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke, közgazdász  a február 4-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 91. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Mellélőttek az elemzők: meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 09:17
Csökkenés helyett jelentős növekedés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG