3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az utóbbi hónapokban legalább három alkalommal orosz tankhajók töltöttek fel észak-koreai tankhajókat üzemanyaggal a tengeren, hozzájárulva ezzel a kommunista rezsim túléléséhez. A Reuters szerint állítólag ezt műholdakkal tudták nyomon követni. Csak csempészek, vagy az orosz állam áll emögött?

Nyugat-európai „biztonsági forrásokra” hivatkozva a Reuters mai vezető cikke azt állítja, hogy orosz tankhajók az utóbbi időben legalább három alkalommal a tengeren pumpáltak át üzemanyagot észak-koreai tankhajókba. Hozzájárulva a súlyos üzemanyag-hiányban szenvedő, elszigetelt, a kőolaj-származékokat is érintő embargóval sújtott kommunista diktatúra fennmaradásához.

Csak csempészet?

Ez persze az ENSZ által is szentesített szankciók megsértése. A Reuters egyszer már szeptemberben jelentett olyat, hogy koreai hajók orosz kikötőkből egyenesen hazafelé hajóztak. Most októberi és novemberi eseteket említenek, amikor az áru átadása a nyílt tengeren történhetett.

Nincs arra bizonyíték, hogy az orosz állam is benne lenne ebben – írják, és helyenként a csempészet szót is használják a cikkben. A hírügynökség forrásai állítólag műholdképekre és a hajókat nyomkövető rendszer adataira hivatkoznak, pontos részletek említése nélkül. A Reuters emlékeztet arra is, hogy Oroszország az ENSZ Biztonsági tanácsának vétójoggal rendelkező tagja, és megszavazta a szankciókat.

Kikapcsolják a nyomkövetőt

A Reuters maga is megpróbált utánajárni egyes nyilvános adatoknak, és megállapította, hogy egyes orosz hajók mozgása legalábbis szokatlan, időről időre kikapcsolják ugyanis a helymeghatározást biztosító jeladó készüléküket.

A héten egyébként már Kínát is megvádolták, méghozzá a dél-koreai sajtó és maga Donald Trump elnök, hogy üzemanyagot szállít Észak-Koreának, amit a kínaiak határozottan cáfoltak. (Erről itt írtunk, valamint itt.)

Égetően kellene az anyag

Az észak-koreai gazdaságnak nagy szüksége van üzemanyagra, amit csak importból tud beszerezni. Ezért is irányulnak a szankciók többek között erre a területre. (Másik fő területek a külföldnek dolgozó észak-koreaiak hazautalásai, a kőszén és a halászati termékek exportja – a szerk.)

A dél-koreai Újraegyesítési Minisztérium kedden kiadott előrejelzése úgy számol, hogy Észak-Korea jövőre megkezdi a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal nukleáris programjáról, és Dél-Koreával valamelyest normalizálódik viszonya. Hogy ezt miből gondolják, az teljes rejtély – írtuk a napokban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
Makro / Külgazdaság Fordulat az építőiparban? Megmagyarázzuk a számokat!
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 18:56
Bár éves szinten még visszaesés látható, havi alapon már bővült az építőipar teljesítménye – óvatos kilábalás jelei mutatkoznak az ágazatban.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megkötötte az évszázad üzletét
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 17:41
Katar megállapodást írt alá a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalattal utasszállítók beszerzésére a Qatar Airways légitársaság számára Donald Trump amerikai elnök szerdai látogatása során.
Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG