3p
A dél-koreai Újraegyesítési Minisztérium kedden kiadott előrejelzése úgy számol, hogy Észak-Korea jövőre megkezdi a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal nukleáris programjáról, míg Dél-Koreával valamelyest normalizálódik viszonya. Hogy ezt miből gondolják, az teljes rejtély.
A KCNA észak-koreai hírügynökség által 2017. november 30-án közreadott képen fellövik a Hvaszong-15 típusú, új fejlesztésű interkontinentális ballisztikus rakétáját (ICBM) egy ismeretlen észak-koreai helyszínen november 29-én. A rakéta az ország állami médiájának közlése szerint képes elérni az Egyesült Államok egész területét. (MTI/EPA/KCNA)

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa nemrég újabb szankciókat szavazott meg Észak-Korea ellen az ismétlődő ballisztikusrakéta-tesztek miatt - ezúttal elég kemény büntetést szabtak ki Kim Dzsongun rezsimjére: nem csak a nyersanagoktól zárnák el az országot, hanem a külföldön dolgozó észak-koreai vendégmunkások által hazaküldött pénztől is. Részletek >> Korea persze háborús cselekménynek nevezte a szankciókat, és mindenkit megfenyegetett, aki megszavazta vagy be akarja tartani az ENSZ határozatát - pedig köztük van egyetlen valamire való szövetségese, Kína is.

Lehet, hogy most hatnak a szankciók?

Ehhez képest igencsak optimistának tűnik a szöuli Újraegyesítési Minisztérium friss előrejelzése, főleg hogy különösebben nem indokolták meg, hogy miért gondolják azt, hogy javul majd a helyzet. Talán úgy vélik, hogy a mostani szankciók már elég kemények ahhoz, hogy észhez térítsék az őrült diktátort - vagy legalábbis térdre rogyasszák a gazdaságát, így rontva a tárgyalási pozícióját. (Csak aztán a sarokba szorított vadállat nehogy támadásba lendüljön...)

Vagy ezúttal a diplomaták lesznek hangosabbak Amerikában?

Az is igaz, hogy az Egyesült Államokból már több jelzés is érkezett, hogy szívesen nyitnának diplomáciai csatornákat Phenjan felé. Illetve ez nem teljesen így van: ez a diplomaták álláspontja, az USA elnöke ezen a fronton is ámokfutást tart, a durvábbnál durvább sértegetésekhez és fenyegetésekhez pedig remek partnert talált magának Kim Dzsongun személyében. Verbálisan már többször is hamuvá égették, megsemmisítették, a pokolba küldték egymás országait a vezetők, volt itt dagadt köpcösözés és öregemberezés is, miközben az is előfordult, hogy Trump egyik pillanatról a másikra maga kezdett arról beszélni, hogy egy napon még barátok is lehetnek Kim Dzsongunnal, ami egy "nagyon-nagyon szép dolog lenne".

Ezzel együtt volt olyan is, amikor Trump gyakorlatilag bejelentette a háborút (természetesen a Twitteren), mondván: régóta csak a beszéd megy, a megállapodásoknak láthatóan semmi értelme - "sajnálom, de csakis egyetlen dolog fog működni".

Phenjan eközben műholdat küldene az űrbe

Hogy ezzel együtt miből gondolják Dél-Koreában, hogy jövőre javulhat a helyzet Észak-Korea és a világ között, az rejtély. Főleg hogy dél-koreai lapinformációk szerint Phenjan egy műholdat készül felbocsátani a világűrbe - ennek célja a ballisztikus rakétatechnológia fejlesztése lenne, és természetesen az ENSZ szankciók megsértését jelentené. Észak-Korea viszont azt mondja: békés űrprogramot folytatni minden szuverén országnak törvényes joga.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG