Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
4p
Az alacsony intenzitású konfliktus után Ukrajna egyre közelebb áll egy normál háborúhoz. Washington olyan fegyverek szállítását tervezi Kijevnek, amely lehetővé teszi az orosz erők lekötését egy hatékony városi ellenállási harcmodorral. Putyin elnök február 17-i budapesti látogatásának üzenetét az egész világon figyelni fogják.

Ma Kijevbe érkezik John Kerry amerikai külügyminiszter. A megtárgyalandó témák között lesznek a tervezett amerikai fegyverszállítások. A washingtoni kormány Javelin típusú tankelhárító rakéták, kézi lőfegyverek és lőszer Ukrajnába szállítását mérlegeli, írta keddi számában The Wall Street Journal.

Vasárnap a New York Times (NYT) már beszámolt arról, hogy a kelet-ukrajnai harcok kiújulása – és az ukrán szövetségesek sorozatos vereségei - miatt a Fehér Ház és a katonai vezetés újra mérlegelni kezdte ezt a lehetőséget.

Úgyszintén hajlik Ukrajna fegyverszállításokkal történő támogatására Obama elnök jelöltje az amerikai védelmi miniszteri posztra. Ezt maga Ash Carter jelentette ki tegnapi szenátusi meghallgatásán. Közben a hírek szerint Oroszország már nehéz fegyverzettel (páncélosok, föld-levegő rakéták) is ellátja a szeparatistákat.

A kontinens nagyhatalmai közül Franciaország határozottan ellenzi a washingtoni tervet, Németország pedig megosztott. Míg Merkel nemet mond rá, a CDU-s EP képviselő Michael Gahler a fegyverszállítások mellett foglalt állást.

A német vezető lapok határozottan ellene vannak a tervnek. A Die Tageszeitung szerint ez csak tovább eszkalálná a helyzetet és megtorpedózna minden diplomáciai erőfeszítést. A Süddeutsche Zeitung tovább megy és szerinte az amerikai lépés egy Moszkvának küldött hadüzenettel érne föl. A lap fölteszi a kérdést: Obama tényleg bevállalja, hogy a kelet-ukrajnai összecsapások sokkal súlyosabb eszkalációhoz vezetnek?

De kik szítják a tüzet?

Amerikai források szerint hétfőn egy közös jelentést rakott le Obama asztalára a Brookings Intézet, az Atlanti Tanács és a Globális Ügyek Chicagói Tanácsa, amelyben az ukrajnai háború eszkalációja mellett tették le a garast. A jelentés az elkövetkező három évben három milliárd dollár értékű fegyvert szállítatna Kijevnek. Egyben felszólítja a kelet-európai NATO-tagokat, hogy ők is vegyenek részt a hadianyag-szállításban.

A jelentést igazi veteránok jegyezték, így többek között Strobe Talbott (Bill Clinton egykori legközelebbi Oroszország-tanácsadója), Ivo Dalder (a líbiai bombázások idején az USA képviselője volt a NATO-nál), Michele Flournoy (korábbi honvédelmi államtitkár) és John Herbst (aki a 2004-es Narancsos Forradalom idején volt Kijevben amerikai nagykövet!).

A jelentés üzenete Carter volt nemzetbiztonsági tanácsadója, Zbigniew Brzezinski nyomdokain halad, aki tavaly egy beszédében már olyan fegyverek szállítását tanácsolta Kijev számára, „amely lehetővé teszi az orosz erők lekötését egy hatékony városi ellenállási harcmodorral. Groznij bevétele például az oroszoknak három hónapba került. Ez mind óriási vérveszteséggel jár és bénítóan költséges pénzügyileg”.

Kelet-Ukrajnában már eszkalálódik a katonai helyzet

Közben Zaharcsenko ukrán szeparatista vezér Kelet-Ukrajna általa megszállt területein 10 napon belül 100 ezer fős mozgósítást rendelt el, hogy kellő katonai erővel rendelkezzen az ukrán kormány által 68 ezerről 250 ezerre növelendő kormányerőkkel szemben. Először önkéntesekre számít, a végén persze lehet, hogy "kénytelen lesz" orosz katonákkal feltölteni a tervezett létszámot. Az alacsony intenzitású konfliktus után Ukrajna egyre közelebb áll egy normál háborúhoz.

Kijev pedig a negyedik mozgósítást követően az ország keleti régiójában kihirdette a rendkívüli állapotot. A miniszterelnök bejelentése sokkolta a közvéleményt. Kárpátalján a tervek szerint 15 ezer behívót kézbesítenek a részleges mozgósítás negyedik – ami január 20-án kezdődött és 90 napig tartó – hullámában.Putyin elnök február 17-i budapesti látogatásának üzenetét az egész világon figyelni fogják.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit nekünk Barátság vezeték? Szijjártó Péter nagy bejelentést tett
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 13:22
2027 végéig elkészül egy hazai vezetékszakasz.
Makro / Külgazdaság Tovább közelíti a 600 forintos szintet a dízel ára
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 12:09
Keddtől bruttó 2 forinttal emelkedhet a gázolaj nagykereskedelmi ára, amit a kutak beépíthetnek az árazásukba. A városi és az autópálya szélén lévő benzinkutak között óriási árkülönbség lehet.
Makro / Külgazdaság Nem Trump, hanem a Legfelsőbb Bíróság dönt a vámokról
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 10:47
Egyelőre 7-4 arányban vesztésre áll Donald Trump vámjainak ügye a kerületi bíróságon, az elnöknek hat hete maradt a fellebbezésre.
Makro / Külgazdaság Éves mélyponton az ipari termelői árak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 08:35
A termelői árak 4,5 százalékos éves emelkedése jobban néz ki a januári 9,1 százaléknál. Az energiaipari export azonban felfele húzza a számokat.
Makro / Külgazdaság A tévénézők leválnának az orosz kőolajról, Hernádi Zsolt nem
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 08:06
A százhalombattai finomítót csak katasztrófa esetére teszik képessé más típusú olaj feldolgozására. Ha leállna a Barátság kőolajvezeték, napi 170 tartálykocsi üzemanyagot kellene máshonnan beszerezni.
Makro / Külgazdaság „Az uzsorázás itt is működik” – helyszíni riport Nagyecsedről
Vámosi Ágoston | 2025. szeptember 1. 07:13
Hogyan lehet megélni abban a megyében, ahol a nettó átlagkereset még ma is csak 355 ezer forint? Mi lesz azzal a környékkel, ahol a lakók egyharmada 15 év alatti gyerek, és azokkal az emberekkel, akik felnőttként tanulnak meg írni? A Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor a Felzárkózó települések kormányprogram legnagyobb városában járt.
Makro / Külgazdaság Rövidesen lehull a lepel a kormány gazdaságpolitikai eredményeiről
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 31. 11:51
A KSH minden nap jelentős makrogazdasági mutatószámokat közöl a jövő héten. Többek között a második negyedévi növekedés részletes számait.
Makro / Külgazdaság Subway helyett Subjoy – mi lett a nyugati gyorséttermekkel Oroszországban?
Elek Lenke | 2025. augusztus 31. 06:13
Az oroszországi Subway a közelmúltban jelentette be, hogy meg kell változtatnia több mint száz kávézója és étterme nevét. Az orosz vendéglátásban hasonló folyamat játszódik le, mint a kiskereskedelemben: a nagy nyugati márkák kivonulása új stratégiákat – átkereszteléseket, franchise ügyleteket – igényel.
Makro / Külgazdaság Vagyonadót vezetne be Magyar Péter – ebből csökkentene adót
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 30. 16:09
Részletes terveket közölt a Tisza Párt elnöke a vagyonadóról és a sajtó megregulázásról is.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal elismerte: a háború gazdasági hatásai nem fognak mérséklődni
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 30. 14:19
Legalábbis a közeljövőben biztos nem, és ez hatalmas nehézségeket okoz a magyar gazdaságnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG