2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Továbbra is hullámzó az építőipar teljesítménye. Éves alapon nőttek, az előző hónaphoz képest csökkentek a mutatók.

Egy év alatt 10,2 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 5,8 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene - derül ki a KSH idei augusztusi adatokat tükröző számaiból.

Most augusztusban az épületek építése 16,3, az egyéb építményeké 2,4 százalékkal magasabb volt a 2020. augusztusinál. Az előző év azonos hónapjához képest az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 32,4 százalékkal bővült a termelés, az egyéb építmények építésében 0,3 százalékkal csökkent. A speciális szaképítésé 3,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A megkötött új szerződések volumene 39,9 százalékkal nőtt, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 23,3 százalékkal kisebb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 138,4 százalékkal nagyobb volt a 2020. augusztusi bázisnál. Utóbbi kiugró növekedés azzal magyarázható, hogy míg erős lemaradásban van például a lakásépítés, addig a különféle mélyépítési munkák miatt (ezek főleg a kormány által előnyben részesített vállalkozók államilag is támogatott beruházásai) az egyéb kategóriában folyamatosan fejezik be az infrastrukturális fejlesztéseket.   

Az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállományának volumene 22,1 százalékkal meghaladta a 2020. augusztus végit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 24,0, az egyéb építményeké 20,8 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva.2021 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés 9,8 százalékkal emelkedett.

A szerződésállomány már hónapok óta növekvő pályán van, de még nem érte el a 2019-es szintet. Több jelentős beruházást is előrébb hozott a kormány, bizonyos pénzeket így előbb kifizethetnek, mint tervezték, s ez megjelenik a rendelésállományban. Az év végéig további bővülés várható ezen a téren, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerint az év végén elérheti, vagy kicsit meg is haladhatja a járvány előtti magas értéket. 
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre nem Magyarország szerepel Ursula von der Leyenék szégyenlistájának elején
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 13:56
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat szerint októberben az éves infláció Észtországban, Lettországban, Horvátországban és Ausztriában volt.
Makro / Külgazdaság Véget érhet a dízelesek rémálma a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 11:06
Néhány nap alatt a gázolaj ára 15 forinttal ugrott meg, de most a drágulás megtorpanhat az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint.
Makro / Külgazdaság Szörnyű hírt kapott Brüsszel Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. november 1. 08:47
Negatívra rontotta az EU pénzügyi stabilitási mechanizmusának osztályzati kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Miközben a magyar repülőrajt elmaradt, Csehországban kilőtt a GDP
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 14:01
Miközben a magyar GDP lényegében stagnál, a cseh 2,7 százalékkal növekszik.
Makro / Külgazdaság A kereskedőket sokkolta a kormány bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:38
Az Országos Kereskedelmi Szövetség értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt új terméket vont az árréstop hatálya alá.
Makro / Külgazdaság Jól indul a november az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:05
November első napján csökkenést tapasztalhatunk a kutak nagykereskedelmi áraiban.
Makro / Külgazdaság Csak 6172 gyerek született  szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:44
8758 fő halt meg.
Makro / Külgazdaság Gyorsult az áremelkedés az iparban
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 08:32
2,4 százalékkal magasabbak az árak az iparban.
Makro / Külgazdaság Döntött a kormány a 14. havi nyugdíjról
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 19:57
Orbán Viktor elmondta: lesz 14. havi nyugdíj, de a bevezetési rendjén még dolgoznak. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elmondta, kit látna szívesen egészségügyi miniszterként
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 18:17
Az Egyesült Királyságban és Magyarországon is dolgozó ortopéd főorvos, Hegedűs Zsolt a jelölt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG