4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az Állam Számvevőszék szerint felgyorsult a kifizetés, de továbbra is lehet forrásvesztés.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint a hazai költségvetésben 2012-re 1567,4 milliárd forint európai uniós forrás felhasználását tervezték, ami 1088,5 milliárd forint összegben, 69,4 százalékban teljesült.

Domokos László, az ÁSZ elnöke a jelentést bemutató sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a kormány intézkedéseket hozott az európai uniós források igénybevételének gyorsítására. Ennek köszönhetően 2013 végéig a rendelkezésre álló mintegy 8200 milliárd forint összegű keret 77 százalékát kötötték le támogatási szerződéssel mintegy 6300 milliárd forint összegben. A teljesített kifizetések aránya a 2011-es 28 százalékról 2012 végére 40,7 százalékra emelkedett - ismertette az adatokat az elnök.

Ahogy az a Privátbankár összeállításából kiderül, Magyarország, a gyorsítás ellenére is csak kevesebb mint a fele pénzt költötte el. Részletek >>

A gyorsítás ugyanakkor 2012-ben csak részlegesen fejtette ki a hatását: az operatív programok egyharmadánál intézkedések hiányában továbbra is fennáll a forrásvesztés kockázata - figyelmeztetett Domokos László, hozzátéve, hogy a 2007 és 2012 között teljesített, több mint 3300 milliárd forintos kifizetés továbbra is jelentősen elmarad az időarányostól.

A mezőgazdaságban csak részben jobb a helyzet

A következő hétéves ciklusban várhatóan ugyanannyi uniós támogatást kapunk, mint a most záruló időszakban. Részletek >>

Az agrár- és vidékfejlesztési uniós támogatásokra az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) intézkedésein keresztül a 2007-2013-as időszakban - a hazai társfinanszírozással együtt - 1469 milliárd forintnak megfelelő összeg hívható le.

2007-től 2012. év végéig az ÚMVP-re rendelkezésre álló keret 93,6 százalékát kötötték le szerződéssel csaknem 1375 milliárd forint összegben, így a kötelezettségvállalások tekintetében teljesítés meghaladta az időarányost. A kifizetések teljesítése azonban itt is elmarad az időarányostól: 2007-től 2012 végéig a teljes keret 59,4 százalékát érte el - áll a jelentésben.

Az NFÜ nem tudja kiszűrni az offshore-cégeket

Horváth Margit, az ÁSZ felügyeleti vezetője a pénteki sajtótájékoztatón elmondta: a zárszámadási ellenőrzéshez kapcsolódóan kiegészítő vizsgálatot végeztek annak megállapítására, hogy az uniós források pályáztatása és a beérkezett pályázatok elbírálása során az NFÜ a 2012-ben biztosította-e a 2012. január 1-jétől hatályos államháztartási törvény (Áht.) azon rendelkezésének betartását, miszerint támogatásban csak átlátható szervezet részesülhet. Nem minősülnek átlátható szervezetnek az offshore cégek.

A számvevőszéki jelentés szerint az NFÜ belső kontrollrendszere nem nyújt garanciát arra, hogy csak átlátható szervezet részesüljön támogatásban. Ezt támasztja alá, hogy az NFÜ belső eljárásrendje 2012. október 23-ig nem írta elő a tulajdonosi adatok adatbázisokkal történő összevetését, így nem volt biztosított az Áht. vonatkozó rendelkezésének érvényre jutása.

Ezenkívül az ellenőrzött 74 cég közül - az NFÜ adatszolgáltatása alapján - 18 cég nem küldte meg az átláthatóságról szóló nyilatkozatot, ennek ellenére az NFÜ támogatási szerződést kötött velük, összesen mintegy 3 milliárd forint értékben - olvasható a jelentésben.

Az ÁSZ hozzáfűzi: 2013 első negyedévének végéig az érintett cégek részére teljesített kifizetések 854,9 millió forintot tettek ki (a szerződéses összeg 27,8 százalékát). A nyilatkozatok hiányában az NFÜ nem tudta lefolytatni az átláthatósági vizsgálatokat, tehát a pályázók nem feleltek meg a pályázati kiírásban foglalt feltételeknek, így nem voltak jogosultak a támogatásra.

Az ÁSZ azt javasolta az NFÜ-nek, hogy határozza meg az Áht. szerinti átláthatóság egyes szempontjait igazoló dokumentumokat, amelyek alapján fel tudja mérni a pályázó szervezetek követelményeknek való megfelelőségét, valamint hogy alakítsa ki a pályázati támogatások elbírálásához az átláthatósági kockázatokat kezelő kontrollrendszert - mondta el Horváth Margit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A vártnál korábban sikerült: jó hírt hozott Paksról Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 17:37
A fenékküszöb már szombaton összeér.
Makro / Külgazdaság Bemondtak egy összeget: sokmilliárdos kiesést okoz a Brexit
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 16:42
Iparági elemzők szerint évente csaknem 12 milliárd font exportkiesést okoz a brit gazdaságnak a Brexit.
Makro / Külgazdaság Eldurvult a vámvita: nem akármilyen figyelmeztetést adtak ki az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 14:40
A pánikszerű vécépapír-felvásárlástól tartanak.  
Makro / Külgazdaság 100 ezer dollárt kaszált Trump beszédein a Fehér Ház szemfüles dolgozója
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 11:52
Trump beszédeinek előzetes ismeretéből csinált pénz a Fehér Ház egyik volt alkalmazottja.
Makro / Külgazdaság Vagyonvisszaszerzés: a magyarok többsége hat évnél gyorsabban eredményeket vár az NVVH-tól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 09:35
Megjelent az Europion új kutatása, amelyben Unger Anna Róza személyéről és a hivatal munkájáról is kérdeztek.
Makro / Külgazdaság Ők szerzik vissza a vagyonokat: közzétették az Unger Anna és Tasnády Katalin megválasztásáról szóló döntést
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 09:03
A péntek esti Magyar Közlönyben jelent meg az Országgyűlés erről szóló határozata, amelyet Forsthoffer Ágnes házelnök, és az Országgyűlés két jegyzője jegyez.
Makro / Külgazdaság Trump örülhet: méretes olajvagyonra tette rá a kezét Amerika
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 08:35
A becslések szerint Venezuela olajkészletének mintegy egyötödét jelenti.
Makro / Külgazdaság Felfoghatatlan összeg nyomába indul az NVVH, Unger Anna első interjúját adta elnökként
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 19:43
Arról is beszélt, miért tarthatnak egyes eljárások akár hat évnél is tovább.
Makro / Külgazdaság Az NVVH elnöke és helyettese is 24 órás rendőri védelmet kap
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 17:42
Éjjel-nappal vigyáznak Unger Anna Rózára és Tasnády Katalinra.
Makro / Külgazdaság Csökkent a dízelár, de a benzinesek nem örülhetnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 16:36
A dízel nagykereskedelmi ára változatlan marad, a benziné emelkedik szombaton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG