5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétéves uniós ciklusnak nagyon jó pozícióból futottunk neki, majdnem annyi pénzt kaptunk a közösből, mint Németország. Most pedig ott tartunk, hogy Brüsszel csak a villanyszámlára ad pénzt - ez az, ami jól jelzi, nagy a baj, nem pedig az, hogy a támogatási keret felét sem utaltuk ki. Az csak a ráadás.

Az NFÜ korábban azt közölte, hogy az idén záruló 7 éves uniós költségvetési ciklusra megítélt 8200 milliárd forintnyi támogatás (ez az önrésszel együtt értendő összeg) 98%-át már lekötötte, míg Lázár János tegnapi sajtótájékoztatóján szintén hasonlóan magas, 95 százalékos arányról beszélt. Aztán meg kiderült, hogy hatalmas összeget bukhatunk a szabálytalanságok miatt, és hogy 500 milliárd forintnyi pályázati pénzre még csak pályázatot sem sikerült kiírni - ezt augusztusban meg kellene már ejtenünk, különben ez a pénz bent ragad. A fejlesztési ügynökség az elmúlt hónapokban több, győzelmi jelentésnek is beillő jelentést küldött arról, hogy havonta nagyjából 100 milliárd forint kihelyezéséről döntenek, és hogy tavaly a megítélt támogatások összege rekordot döntött. Hogy lehet, hogy ennyire kell sietnünk, miközben a pénzek nagy részét elvileg már "elköltöttük"?

Hol a pénz?

Úgy, hogy valójában a megítélt pénz közel 100 százalékát még nem költöttük el, azokról csak (befektetési) döntés született, vagyis, megvan, hogy mire kellene elkölteni, de konkrét kiutalás még nem történt. A megítélt támogatásoknak eddig kevesebb mint a fele jutott el a pályázókhoz, holott négy és fél hónap múlva zárul ez a programozási ciklus. A 8200 milliárdból csak az a projekt részesülhet, mely idén nyer pályázatot, s mely a megítélt összeget két éven belül el is költi. Ezért akkora a sietség, mert ebben a tekintetben nagyon is rosszul állunk. Az EU csak kivételes esetben ad engedélyt arra, hogy a pályázatokat kitolják a tagállamok, de elképzelhető, hogy erre most sok esetben szükség lesz.

Jól állunk vagy sem?

Nemcsak Magyarország áll rosszul a pénzek lehívásában ugyanis. Hiába a költségvetési ciklus közepén kitört válság, a tagállamok a nekik megítélt pályázati pénzeknek átlagosan alig több mint a felét, 55 százalékát tudták eddig lekötni. Ez meglehetősen alacsony arány, ami mellett a magyar adat sem tűnik olyan rossznak. A visegrádi országok közül csak a lengyelek előznek meg minket, a szomszédaink közül pedig a már euróval fizető szlovénok és osztrákok tudnak jobb arányt felmutatni. A régiós átlagot a balti tagállamok húzzák fel, amúgy nem számít olyan rossz eredménynek, hogy Magyarország a neki megítélt pályázati keret csupán 47,9 százalékát használta fel eddig.



Kedvezőtlenebb a kép, ha azt nézzük, ki mekkora támogatást kapott: a régióból nagyságrendileg Csehország kapott ugyanakkora támogatási keretet, mint mi. A lakosságszámhoz képest kifejezetten soknak tűnik a 2007-ben megítélt majd' 25 milliárd euró (önrész nélkül), főleg ahhoz képest, hogy a jóval népesebb Románia csupán 19,2 milliárdot kapott, Szlovákia pedig 11,5 milliárd eurót. Magyarország majdnem annyi forrással gazdálkodhatott az elmúlt 7 évben, mint Németország vagy Olaszország.



A régióból Lengyelország kapta a legtöbb pénzt, több mint 67 milliárd eurót és ennek 62,6 százalékát már el is költötték - ebben bőven van mit tanulnunk a jó barátoktól. Románia azért lóg ki a sorból, mert ők találkoztak Brüsszel szigorával, tavaly a Bizottság annyi projekt finanszírozását fújta le a szabálytalanságok miatt, hogy keleti szomszédaink megízlelhették, milyen lehet németnek lenni: tavaly az EU egyik legszegényebb tagállama ugyanis nettó befizető lett, vagyis kevesebbet tudott kivenni a közös kasszából, mint amennyit betett. A pályázati keretük harmadát sem tudták eddig célba juttatni a románok, és valószínűleg a nekik megítélt támogatási pénzek nagy része bennragad.

Csak a villanyszámlára ad pénzt Brüsszel

Magyarországot két veszély fenyegeti, pedig 7 évvel ezelőtt jó pozícióból indultunk. Először is, bukhatunk 500 milliárdot, mert nem sikerül időben pályázatokat kiírni. Másodsorban pedig ennél többet is veszthetünk, ha nem sikerül a szabálytalanságokról megegyezni ez EU-val. A befagyasztott projekteket a költségvetés finanszírozta eddig előre, az EU csak a jogvita elsimítása után hajlandó fizetni a cechet. Akkor sem biztos, hogy a teljeset - ez pedig a hiánycélra jelenthet nagy veszélyt első körben. A problémás projektek helyett Magyarország dönthet úgy, hogy a kérdéses forrásokat másra költi, azonban most már új pályázatok kiírására nagyon kevés az idő. A második lehetséges megoldás, hogy "büntetést" fizetünk, vagyis a projektek egy részéről és a megítélt támogatásról lemondunk annak fejében, hogy Brüsszel újra megnyissa a pénzcsapokat. Románia is ezt az utat választotta végül, de a sok elmaradás miatt rendkívül gyenge pozícióból tárgyalt, és hatalmas árat fizetett azért, hogy a Bizottság újra zöld jelzést mutasson nekik.

Magyarország 15 operatív programot (op) futtat jelenleg, ebből csak kettő nem szúrja Brüsszel szemét: az egyik az NFÜ fenntartásáról szól, a másik az ún. GOP, vagyis a gazdaságösztöntő programok, ezek meglehetősen hamar kiürültek, nagy volt az érdeklődés. Lázár János tegnap azt mondta e két program kapcsán - kissé cinikusan -, hogy a "villanyszámlát még ki tudjuk fizetni". Nos, ez igaz. De csak azt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG