3p
Kicsit feldobta a hangulatot a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője a közelgő Trump-Hszi csúcs előtt.
Fotó: Shutterstock

Azonalli hatállyal törölje el a kínai vállalatok, köztük a Huawei elleni szankciókat az Egyesült Államok, és törekedjen a kínai-amerikai kapcsolatok egészséges fejlődésére - jelentette ki Kao Feng a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Kao hozzátette: amikor Hszi Csin-ping kínai elnök a múlt héten telefonon beszélt Donald Trump amerikai elnökkel, szintén abbéli reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok igazságosan bánik majd a kínai vállalatokkal.

A két ország közötti kereskedelmi háború hevében az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozva, de bizonyítékok előtárása nélkül kizárta a Huawei kínai telekommunikációs órásvállalatot az ötödik generációs mobilhálózati fejlesztésekből. Washington vádjai szerint a Huawei hálózati berendezései szoftveres hozzáférést tudnak nyújtani az adatforgalomhoz a kínai hírszerzés számára.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium május közepén ráadásul feltette a Huaweit és 68 leányvállalatát arra a feketelistára, amelyen az Egyesült Államok nemzetbiztonságára vagy külpolitikai érdekeire potenciális veszélyt jelentő cégek szerepelnek. Ezek a vállalatok az amerikai kormányzat engedélye nélkül nem vásárolhatnak alkatrészeket vagy technológiát amerikai cégektől.

Az amerikai Bloomberg hírügynökség szintén csütörtökön jelentette, hogy információ szerint az elmúlt években a Huawei több alkalmazottja vett részt a kínai haderő fejlesztési projektjeiben. Szung Liu-ping a vállalat jogi főtisztviselője erre csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy reagált: a Huawei civil kommunikációs rendszerek, valamint információs és kommunikációs technológiai (IKT) megoldások fejlesztésével foglalkozik, és nem szolgáltat specifikus termékeket vagy végez kutatást a hadsereg számára".

A kínai kereskedelmi minisztérium az amerikai szankciókra válaszul május végén bejelentette, hogy listát fog kiadni a "nem megbízható" gazdasági szereplőkről, melyre olyan külföldi cégek, szervezetek és személyek kerülnek fel, akik a kínai vállalatok jogait és érdekeit, valamint a nemzetbiztonságot veszélyeztetik.

A kínai és az amerikai elnök szombaton Oszakában találkozik egymással, ahol mindketten a G20-as országcsoport csúcstalálkozóján vesznek részt. Sajtóértesülések szerint a két ország ideiglenes tűzszünetet kötött a kereskedelmi háborúban, melynek értelmében Trump elnök egyelőre várhatóan nem fogja bevezetni a fennmaradó 325 milliárd dollár értékű kínai importcikkre a büntetővámokat. A két vezető megbeszélése ugyan elemzők szerint nem kecsegtet megállapodással, de - amennyiben hajlandók kölcsönös engedményekre, - a májusban elakadt kereskedelmi tárgyalások újraindítását eredményezheti.

A Wall Street Journal csütörtökön kínai tisztviselőkre hivatkozva azt írta: Peking a Huawei elleni szankciók feloldása mellett a büntetővámok eltörlését várja Washingtontól, továbbá azt kívánja elérni, hogy az Egyesült Államok ne próbálja annál több amerikai termék behozatalára kötelezni Kínát, mint amennyiről a két elnök tavaly decemberi találkozóján megállapodott.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG